Britský trh s energiemi čelí naprostému masakru, který může jen v příštím měsíci přivést k bankrotu nejméně 20 dodavatelů, pokud vláda nepřehodnotí strop cen energií, uvedl šéf společnosti Scottish Power Keith Anderson. Informaci přinesla agentura Reuters. „Bez zásahu vlády a regulačních orgánů nám hrozí, že se prostě propadneme do naprostého masakru,“ řekl Keith Anderson agentuře Reuters.
Ceny zemního plynu v letošním roce prudce vzrostly, když se ekonomiky znovu otevřely po omezeních kvůli pandemii Covid-19. Vysoká poptávka po zkapalněném zemním plynu v Asii snížila dodávky do Evropy, což způsobilo šok v průmyslových odvětvích závislých na energii.
V posledních měsících zkolabovalo přibližně 13 britských dodavatelů, což dosud donutilo více než 2 miliony zákazníků změnit dodavatele. Před krizí bylo v Británii více než 50 malých a středně velkých nezávislých dodavatelů energie, kteří měli na trhu přibližně třicetiprocentní podíl, popisuje agentura Reuters.
„Existuje značné riziko, že by se trh mohl zmenšit až na pět až šest společností,“ řekl šéf společnosti Scottish Power Keith Anderson listu Financial Times.
Scottish Power, vlastněná společností Iberdrola, je podle údajů energetického regulačního úřadu Ofgem pátým největším dodavatelem energie v Británii s přibližně osmiprocentním podílem na trhu dodávek plynu pro domácnosti.
„Očekáváme, že pravděpodobně v příštím měsíci skončí v úpadku nejméně dalších 20 dodavatelů,“ řekl Anderson televizi Sky.
„Nyní začneme být svědky toho, že některé relativně dobře řízené, dobré a obchodně zdravé podniky zkrachují, protože prostě nedokážou přenést náklady na produkt na zákazníky,“ podotkl.
Prudce rostoucí ceny zemního plynu napjaly britský maloobchodní trh s energiemi k prasknutí a zpochybnily 30 let deregulace energetiky, která začala v roce 1989 za tehdejší premiérky Margaret Thatcherové.
Podle Andersona čeká britský trh s energiemi několikaměsíční bouře, která by mohla vést ke zmenšení trhu až na pouhých pět nebo šest společností, pokud nebude přehodnocen cenový strop, který stanovil Ofgem, upozornila agentura Reuters.
Takzvaná velká šestka britských energetických společností – Centrica, British Gas, E.ON, OVO Energy, EDF Energy, Scottish Power a Octopus – ovládá podle údajů Ofgem více než tři čtvrtiny trhu s dodávkami plynu pro domácnosti.
Limit omezuje náklady na energii pro miliony lidí, kteří využívají standardní tarify dodavatelů. Přezkoumává se dvakrát ročně.
Anderson uvedl, že regulační orgán Ofgem a vláda by se měly zabývat změnou limitu dříve než při jeho příští plánované revizi v dubnu, aby dodavatelé mohli dříve promítnout prudký nárůst svých nákladů.
Bez zásahu vlády a regulačních orgánů „nám hrozí, že se prostě propadneme do naprostého masakru,“ řekl Keith Anderson agentuře Reuters.
(hrb)