INZERCE

Británie ve znamení teroru a brexitu

Teroristický útok v Londýně měl včera na trzích pouze krátkodobý dopad. Libra své ztráty po počátečním tlaku rychle smazala, výnosy dluhopisů již po pondělním propadu spíše hledaly pevnou půdu pod nohama a podobně na tom byly i akciové trhy, které se po pondělním výprodeji v americkém obchodování postupně stabilizovaly.


Investoři ale z Británie jen tak oči nespustí. Theresa Mayová příští týden nastartuje maraton dvouletých ostrých jednání o Brexitu spuštěním článku 50. Výchozí pozice Británie a zbytku Unie nevypadají nijak optimisticky. Obě strany jsou zdá se připravené na alternativu “rozchodu” bez plynule navazující obchodní dohody. Ta ale pro řadu podniků v Británii může znamenat problém. V Evropské unii končí skoro polovina britských vývozů a plán Theresy Mayové počítá s tím, že Británie opustí jak vnitřní trh, tak celní unii.Bez nové dohody s EU by se tak Británie dostala z hlediska přístupu na evropský trh do velice nevýhodné pozice – horší než má dnes například Turecko. I proto vyjednávací startovní pozice Theresy Mayové vůči EU není příliš dobrá a těžko zachová britským podnikům dobrý přístup na evropský trh bez výraznějších ústupků v rámci nové dohody.

Takový přístup ale zase může být trnem v oku některým konzervativním poslancům a advokátům brexitu, kteří chtějí, aby měla Británie možnost vyjednat si super-výhodné obchodní smlouvy se třetími stranami. Pokud by členství na vnitřním trhu a v celní unii jednoduše nahr,adila nová komplexní obchodní dohoda mezi EU a Británií, nebude mít Theresa Mayová třetím stranám moc co nabídnout.

Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance