V nadcházejícím týdnu se vyplatí sledovat nejen vývoj v Řecku, ale také britské volby či zasedání rady České národní banky.
Británie má před sebou pravděpodobně jedny z nejtěsnějších voleb v moderní historii. Poslední průzkumy před čtvrtečním otevřením volebních místností předvídají netradičně patový výsledek, který může vést k neschopnosti sestavit většinovou vládu a ke zdlouhavým povolebním vyjednáváním. Něco s čím britský systém není moc zvyklý pracovat a je to vidět i na oslabující libře. Trhy by byly možná o něco veselejší v případě vítězství labouristů – ti by sice pravděpodobně o něco pomaleji snižovali deficit veřejných financí, avšak větším tématem pro investory je v tuto chvíli riziko vystoupení Británie z EU. Téma tzv. Brexitu totiž aktivně před volbami rozehráli konzervativci. Divokou kartou pak bude chování skotských nacionalistů, kteří zřejmě ukořistí prakticky všechna parlamentní křesla ve Skotsku.
V eurozóně samozřejmě dál budou hrát prim zprávy z Řecka. Na začátku příštího týdne se má setkat euroskupina a Řekové musí splatit MMF další pravidelnou splátku. Přes obměnu řeckého vyjednávacího týmu je zatím brzká dohoda na seznamu reforem málo pravděpodobná. Grexit tak zůstává násobně pravděpodobnější než nově skloňovaný Brexit.
V USA budou mezi tím na programu vele-důležitá čísla z trhu práce. Ty jsou hlavním magnetem pozornosti každý měsíc, ale v tuto chvíli se navíc hraje o načasování prvního růstu amerických sazeb. Ten bude (podle zápisu z posledního zasedání Fedu) záviset právě na síle amerického pracovního trhu. My odhadujeme spolu s trhem relativně silné číslo (225 tisíc), které ale nebude natolik oslňující, aby vrátilo do hry růst sazeb již na červnovém zasedání Fedu. Nejbližší termín růstu amerických sazeb je pro nás nadále září, ačkoliv rétorika Fedu je čím dál více jestřábí.
V Česku máme před sebou další zkrácený týden, ale nudit se v něm nebudeme. Ve stínu probíhajícího mistrovství světa v hokeji bude zasedat tento čtvrtek ČNB a na stůl dostane novou prognózu. V uplynulých týdnech šermovali někteří centrální bankéři zbraněmi. Zmínky o možnosti dalšího oslabení intervenčního kurzu nebo nasazení alternativních zbraní (např. záporných úroků) považujeme ale v tuto chvíli pouze za verbální intervence, které mají korunu odradit od eventuálního testování 27,00 EUR/CZK.
Jan Bureš, ČSOB