Brazilská rozvojová banka přehodnocuje financování projektů zelené energie. Argentině se na poli obnovitelných zdrojů daří a láká investory do kapacit, převyšujících 6 gigawattů.
Největší světový zdroj financování projektů pro výstavbu obnovitelných zdrojů, Brazilská rozvojová banka (BNDES – Banco Nacional de Desenvolvimento Economico & Social) reviduje svou dosavadní „zelenou“ strategii. Bude se do nich snažit zapojit větší množství soukromých bank, což velmi pravděpodobně povede k nárůstu úrokových nákladů.
„Neznamená to, že by se z čisté energie zcela stáhla. Jejím cílem jen bude zaangažovat do financování zelené energie soukromé banky a tím na ně přenést část rizika,“ řekla agentuře Bloomberg Elbia Gannoumová, prezidentka Brazilské asociace větrné energie. Detaily této nové strategie mají být zveřejněny 13. září.
Čtrnáctkrát méně než Čína
BNDES se v tomto smyslu poprvé vyjádřila minulý týden na konferenci v Rio de Janeiru, aniž by však o záměru informovala blíže. Spekuluje se, že by mohl zahrnovat vytvoření společného fondu s lokálními bankami, pomocí něhož by se financoval rozvoj dluhopisového trhu. Díky tomu by se efektivněji obstarávaly finanční prostředky pro budování obnovitelných energetických zdrojů.
Brazilská rozvojová banka stojí například za vzestupem větrných elektráren největší jihoamerické země. Financovala až 70 % z veškerých tamních projektů. Jen v prvním pololetí tohoto roku na výstavbu turbín poskytla úvěry v celkovém objemu necelých 700 milionů dolarů (16,8 miliard korun). To je o 30 procent více, než za první dva kvartály roku minulého. Celkově se pak BNDES až doposud angažovala v projektech za téměř 26 miliard dolarů (624 miliard korun). To je více, než kterákoli jiná instituce na světě.
Brazílie v současné době disponuje ve větrných elektrárnách instalovanou kapacitou 10 gigawattů. Je to suverénně nejvíce ze všech zemí Latinské Ameriky. Přesto je to stále více než 7 krát méně, než například Spojené státy americké, a skoro 14 krát méně, než Čína.
„Nové podmínky pro financování budou lépe přizpůsobeny novému směru, kterým se celý sektor vydá,“ řekla Bloombergu Ligia Chagasová, šéfka oddělení alternativní energie v rámci Brazilské rozvojové banky. „Chceme, aby i ostatní banky byly aktivnější a energetických projektů se účastnily dlouhodobě,“ dodala. Impuls ke změně přišel díky nedávné fiskální krizi, jež téměř vysála veškerou likviditu z komerčních bank.
Argentina nezůstává pozadu
Určitou změnou prochází také energetika v sousední Argentině. Developeři zelených energetických projektů projevili zájem o investice do více než 6 gigawattů instalované kapacity obnovitelných energetických zdrojů. Je to asi šestkrát více, než předpokládala tamní vláda. Z toho se více než polovina týká větrných farem a více než třetina solárních elektráren. Zbytek připadá na bioplyn a biomasu.
„V šest gigawattů jsem ani nedoufal,“ řekl agentuře Bloomberg argentinský ministr energetiky Juan Jose Aranguren. „První kolo našeho programu vede k naplnění našeho cíle, jímž je diverzifikace energetického mixu,“ dodal s tím, že vláda bude mít dostatečný objem peněžních prostředků k rozvoji dalších obnovitelných zdrojů a boji proti klimatickým změnám.
Prezident Mauricio Macri si rozvoj zelené energie vzal za jednu z priorit v době, kdy v prosinci nastupoval do úřadu. Vláda očekává, že do sektoru přiláká mezi 1,5 a 2 miliardami dolarů (36 až 48 miliard korun) investic do sektoru. Jedním z prvních Macriho zákonů na podporu obnovitelné energie je norma, která po firmách požaduje zajistit svou energetickou spotřebu alespoň z osmi procent do roku 2017 a z dvaceti procent do roku 2025.
Argentina se v současné době spoléhá z více než 60 procent na fosilní energetické zdroje. Na druhé straně takové Mexiko nebo Chile disponuje instalovanou kapacitou zelené energie ve výši 4,8 respektive 3 gigawatty, Argentina má sotva 700 megawattů. Je tedy na čase s tím něco efektivně dělat.
-usi-