Neděle, 19. září, 2021

Bratislava finalizuje systém na nákup parkovacích karet. Spustit se má počátkem října

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Slovenské hlavní město co nevidět spustí nový projekt „Bratislavský parkovací asistent PAAS“, který umožní nákup parkovacích karet, ale zároveň také pomůže s celoměstskou regulací parkování. Obyvatelé spadající do první zóny se budou moci registrovat od prvního října, kontroly začnou v listopadu. Vzhledem k tomu, že většinu automobilové dopravy v Bratislavě realizují právě její obyvatelé, zpoplatnění parkování pro dojíždějící by situaci s problematickým parkování nevyřešilo. 

Za posledních dvacet let se počet aut v Bratislavě zdvojnásobil. Každodenní hledání volného parkovacího místa se tak stalo palčivým problémem. Město proto připravilo jednotná pravidla celoměstského regulovaného parkování, které už předloni schválilo místní zastupitelstvo.

Jednoduchý systém

„Obyvatelé prvních dvou zón, kterých se regulace týká, budou mít na registrace měsíc a samotná regulace parkování a kontroly začnou od prvního listopadu. Registrace pro obyvatele zóny Dvory 4 v Petržalce začne od prvního listopadu a regulace od prvního prosince,“ popisuje mluvčí města Bratislava Katarína Rajčanová.

Systém nákupu parkovacích karet, rezidentských, bonusových, návštěvnických i abonentských má být uživatelsky co nejjednodušší. Znamená to například, že doložit vztah k vozidlu či trvalý pobyt na konkrétní adrese nebude nutný v papírové podobě, ale systém automaticky ověří na základě osobních údajů, které uživatel vyplnil v elektronickém formuláři.

Monitorování obsazenosti parkovacích míst

Tato funkcionalita pro vysoutěženého dodavatele IT systému znamená nutnost spárovat systém se státními registry, například s katastrem nemovitostí. „Při integrování jednotlivých systémů narazil dodavatel na více problémů a na finalizaci systému registrací potřebuje více času, než jak původně avizoval,“ uvádí Katarína Rajčanová.

Hlavní město sbírá v městských částech data o obsazenosti parkovacích míst přes den i v noci. Podle toho vznikly navrhované lokality a časy regulace. Od jara se vyznačují parkovací místa v Krasňanoch v Rači. V tomto týdnu se začalo s pracemi i ve Dvorech 4 v Petržalce.

Nerezidenti využijí MHD

V největší bratislavské městské části je zároveň pilotně testovaná efektivnější kontrola parkování prostřednictvím objektivní zodpovědnosti. Připravované jsou také projekty parkovacích domů a záchytných parkovišť či mobilní aplikace na platbu hodinového parkovného.

Parkovací asistent motivuje nerezidenty zaparkovat auto na vstupu do města a využít veřejnou dopravu. Finance z regulovaného parkování budou použity na zlepšení sítě záchytných parkovišť a veřejné dopravy.

Tomáš Rovný

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter