Brabec: ČR nebude zavádět systém zálohování PET lahví

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Foto: Ministerstvo životního prostředí

Plošný systém zálohování PET lahví Česko podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) zavádět nebude. Současný systém sběru je podle něj funkční a díky němu země plní evropské cíle. Chce ho ale dál ve spolupráci s výrobci a Svazem měst a obcí rozvíjet. Brabec to řekl novinářům na dnešním setkání u příležitosti dokončení balíčku nové odpadové legislativy.

Podle Brabce žádný zákon nebrání možnosti zálohování. Jeho zavedení státem ale považuje za zbytečný a riskantní krok. „Nevidíme důvod, proč zavádět drahý systém zálohování,“ doplnil. Podle něj by za něj stát zaplatil několik miliard korun. O zlepšení stávajícího systému sběru PET lahví chce jednat s výrobci a rozvíjet ho.

Brabec dále uvedl, že se ministerstvo bude zabývat tzv. ekomodulací, kdy se ekonomicky zvýhodní způsoby balení, které jsou šetrnější k životnímu prostředí – budou lépe využitelné nebo budou mít delší životnost. Takové výrobky budou podle něj zvýhodněné. Tím chce ministerstvo výrobce a dodavatele motivovat, aby uvažovali o ekologickém aspektu, řekl. Jedním z výrobků, který by mohl být takto zvýhodněn, je průhledná PET lahev. Pracovní skupiny by měly podle Brabce letos připravit konkrétní náplň ekomodulace.

Zálohování PET lahví prosazuje iniciativa Zálohujme. V otevřeném dopise, který nedávno poslala MŽP upozorňuje na zjištění Eko-komu, že se v roce 2018 o dva procentní body snížila míra třídění plastů. Naopak produkce plastů se podle ní za poslední desetiletí zvýšila o 40.000 tun. Ministerstvo podle svých dřívějších vyjádření naopak argumentuje tím, že předloni se zpětně vybralo 81 procent PET lahví.

Podle evropské směrnice by v roce 2025 mělo být recyklováno 50 procent plastů, 25 procent dřeva, 70 procent skla, 75 procent papíru a lepenky, 70 procent železných kovů a 50 procent hliníku. O pět let později jsou cíle vyšší o pět až deset procent.

Podle iniciativy Zálohujme vedení ministerstva životního prostředí neustále mluví o (ne)zálohování PET lahví a upozaďuje tak problém třídění a recyklace nápojových plechovek, u nichž dosavadní systém třídění nestíhá reagovat na růst prodejů.

„Naše analýzy přitom ukazují, že dává smysl zavést zálohování PET lahví i plechovek současně. MŽP také opakuje, že zákon nebrání dobrovolnému zavedení záloh. Reálně zákon brání udržitelnému a funkčnímu zavedení záloh na jednocestné obaly. Neexistence „papírového“ zákazu ještě neznamená, že dnes lze v ČR funkčním způsobem zavést zálohy tak, aby se dosáhlo všech benefitů pro životní prostředí i společnost,“ řekla Andrea Brožová, která za iniciativu Zálohujme vystupuje. Podle ní není ani pravdou, tvrzení, že by stát zaplatil několik miliard korun – tíže nákladů zálohového systému má být na výrobcích nápojů.

 -čtk-,-chl-