INZERCE

Plug-in dům. Stavba, která není pevně spojena se zemí, má Bostonu pomoci řešit problém s nedostatkem dostupného bydlení. Inspirovat by se mohla i evropská města.

Bostonský recept na dostupné bydlení? Plug-in domy

Radnice v Bostonu předvedla prototyp domu, jenž by mohl reprezentovat model dostupného bydlení. Současně uvolňuje regulace pro výstavbu domů a bytů.

Minulý týden se před budovou bostonské radnice objevil obytný objekt se stometrovou užitnou plochou. Říká se mu plug-in dům. Sestavit bílou krabici nepravidelného tvaru trvá pětičlennému týmu montážníků necelých pět hodin. Samozřejmě bez instalace nábytku a pouze s přípravou na osazení elektrickou kabeláží.

Pro Boston to představuje novou naději. Město, kde je veškerá výstavba přísně regulovaná, chce nyní obyvatele motivovat k pořizování a stavění malých domků prakticky na dvorku. „Je to začátek dialogu,“ řekla portálu CityLab.com ředitelka odboru moderního bydlení bostonské radnice Marcy Ostbegová. „Ptáme se našich lidí, co si myslí o bydlení jen tak někde na dvorku,“ dodává Ostbergová s tím, že plug-in dům nemusí nutně sloužit jen rodinám.

Plug-in bydlení získává popularitu

Dům u bostonských obyvatel vzbudil v dobrém slova smyslu pozdvižení. Minimalistická, útulná a uhlazená stavba ve stínu brutalistické architektury působí jako pozitivně přijímané zjevení. Využití najde vedle rodinného bydlení také jako určitá „ubytovna“ pro studenty nebo domek, který by mohli ocenit senioři.

Tak či onak, malé domky, mikro-byty či apartmá na míru se těší rostoucí popularitě napříč celými Spojenými státy. Malé lehce smontovatelné domy jako například „Katrina Cottage“ pomohly odstartovat boom tohoto typu bydlení v posledních deseti letech. Není divu, poměrně slušný příbytek lze pořídit za padesát tisíc dolarů (něco málo přes milion korun).

Konkrétně v Bostonu však rozvoji plug-in domů brání jeden technický detail. Umístit takový dům jen tak na nějaké místo (byť by bylo vaše), je zatím ilegální. Legislativní norma na něj pohlíží jako na přídavné obydlí a jako takové musí jeho legalizace projít poměrně složitým a nepříliš příjemným schvalovacím procesem.

Úřady uvolňují regulaci

Nicméně časy se prý začínají měnit a úřady pomalu, ale jistě, reagují na tlak veřejnosti, která si přeje stavební předpisy v tomto případě uvolnit. Radnice kromě zmírnění regulace prý připravuje také amnestii pro tyto stavby, které byly v minulosti postaveny načerno. Navíc bostonské stavební předpisy jsou podle místních už pěkně zastaralé.

V listopadu loňského roku město zahájilo pilotní program, v jehož rámci dostali všichni majitelé domů či bytů povolení přistavět ke svým příbytkům nad rámce jejich dosavadního půdorysu přídavnou bytovou jednotku. Zatím se to týká jen čtvrtí East Boston, Jamaica Plain a Mattapan.

V porovnání s jinými místy ve Spojených státech se to může zdát jako velmi malý ústupek z přísné stavební legislativy. Obzvláště v porovnání s takovými městy jako coloradské Durango, které svá pravidla pro tento typ staveb výrazně renovovalo. Podobné kroky podniklo také Los Angeles, kde je možné stavby na principu „plug-in“ domů stavět prakticky bez omezení, což mimochodem výrazně přispělo k řešení narůstající krize v podobě bezdomovectví.

Inspirace pro Evropu

Boston je ale teprve na začátku. Konečným cílem je zvýšit a diverzifikovat nabídku bydlení na trhu, ovšem nikoli pouze tu část týkající se luxusních domů či bytů. Plug-in domy totiž mohou oslovit tu část trhu s bydlením, která z nejrůznějších (zejména finančních) důvodů marně hledá střechu nad hlavou. Navíc jde o zefektivnění využívání půdy. „Pozemky jsou kritickým faktorem, který dostupnost bydlení ovlivňuje,“ upozorňuje Ostbergová. Radnice se podle ní snaží přemýšlet kreativně o tom, jak stávající půdu využít tím nejlepším možným způsobem.

Podpora plug-in domů má městu v tomto úsilí pomoci. Prý jde dokonce o lepší řešení než kterékoli jiné politiky, jež se snaží problém s dostupností bydlení řešit. Vedle nenáročnosti na místo má plug-in dům ještě mnoho dalších předností. Patří mezi ně relativní snadnost jeho výstavby, která připomíná skládání 3D puzzle.

A stejně jako populární skládačku může plug-in dům sestavit každý, kdo je jen trochu manuálně zručný. Každopádně Boston může být v tomto ohledu inspirací i pro další města. A nemusí jít jen o ta v USA. Rovněž Evropa hledá způsoby, jak vyřešit bytovou krizi, kdy se staví málo, a tak ceny raketově rostou.

-zm-