INZERCE

Tepelné čerpadlo, Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Boom tepelných čerpadel způsobil, že největší německý výrobce čipů rozšířil kapacitu. Poptávka roste celosvětově

Odklon Německa od ruského plynu, spolu s vládními plány na postupné vyřazení systémů vytápění fosilními palivy, vedl k masivnímu boomu tepelných čerpadel, který nutí největšího výrobce polovodičů v zemi, Infineon, k rozšíření kapacity. Uvedl to byznysový deník Handelsblatt. Poptávka po tepelných čerpadlech ale nevzrostla jen v Německu.

Počítačové čipy jsou klíčovými součástmi tepelných čerpadel, ale celosvětově jich je nedostatek. Náběhová tepelná čerpadla zajistila společnosti Infineon vysoký objem objednávek, uvedl pro Handelsblatt Peter Wawer, vedoucí průmyslové divize společnosti.

„S válkou na Ukrajině získal obchod zcela nový rozměr. To pro nás bude nesmírně důležité,“ řekl.

Infineon podle něj „buduje obrovskou kapacitu, ale nemůžeme držet krok s dodávkami.“

Wawer poukázal na to, že poptávka po tepelných čerpadlech nevzrostla jen v Německu.

„Tepelná čerpadla jsou nyní globálním problémem,“ pokračoval Wawer.

Mnichovská společnost očekává, že prodej v příštích několika letech výrazně vzroste. Handelsblatt poznamenává, že „se rozvíjí miliardový trh“.

Mezinárodní energetická agentura (IEA) odhaduje, že v současné době se instaluje 1,5 milionu tepelných čerpadel každý měsíc, což je 18 milionů ročně. Očekává se, že do roku 2030 toto číslo dosáhne 5 milionů měsíčně a 60 milionů ročně. 

Podle Federace německého teplárenství (BDH) bylo v Německu v roce 236 prodáno 000 2022 tepelných čerpadel, což je o 53 procent více než v předchozím roce, zatímco prodej klasických plynových ohřívačů klesl o 8 procent.

Thermotechnik, dceřiná společnost Bosch, nedávno oznámila, že v loňském roce vzrostla její divize tepelných čerpadel o 75 procent v Německu a o 54 procent celosvětově. Výrobci topení také rozšiřují výrobní zařízení.

Německá skupina Vaillant se chystá otevřít novou megatovárnu na tepelná čerpadla na Slovensku s roční výrobní kapacitou 300 000 jednotek, čímž zdvojnásobí svou kapacitu na více než půl milionu tepelných čerpadel ročně.

Konkurenční Viessmann mezitím investuje 200 milionů eur do výrobního závodu v Polsku.

Podle poslední speciální zprávy Mezinárodní energetické agentury se celosvětový prodej tepelných čerpadel v příštích letech vyšplhá na rekordní úroveň, protože celosvětová energetická krize urychluje jejich zavádění.

Zpráva poskytuje první komplexní globální pohled na stav současného odvětví tepelných čerpadel, včetně příležitostí a překážek růstu. Podle odhadovaného scénáři by poptávka po zemním plynu mohla klesnout o 80 miliard metrů krychlových, poptávka po topném oleji by se snížila o 1 milion barelů denně a u uhlí by došlo k poklesu o 55 milionů tun.

„Tepelná čerpadla jsou nepostradatelnou součástí jakéhokoli plánu na snížení emisí a spotřeby zemního plynu a v Evropské unii dnes představují naléhavou prioritu,“ uvedl výkonný ředitel Mezinárodní energetické agentur (IEA) Fatih Birol.

„Tvůrci politik by se měli zasadit o tuto technologii, která v současné době zažívá nebývalý rozmach. Tepelná čerpadla budou hrát ústřední roli v úsilí o zajištění toho, aby každý mohl tuto a příští zimu vytápět své domovy, a o ochranu zranitelných domácností a podniků,“ doplnil výkonný ředitel IEA.

Podle zprávy jsou v současnosti dostupná tepelná čerpadla třikrát až pětkrát energeticky účinnější než kotle na zemní plyn.

Více než šestina celosvětové poptávky po zemním plynu připadá na vytápění budov – v Evropské unii je to jedna třetina. Vytápění v budovách je zodpovědné za 4 giga tuny emisí uhlíku ročně, což představuje 10 procent celosvětových emisí. Instalace tepelných čerpadel namísto kotlů na fosilní paliva výrazně snižuje emise skleníkových plynů na všech hlavních trzích s vytápěním, a to i při současném mixu výroby elektřiny.

Odhaduje se, že v roce 2022 bylo celosvětově tepelnými čerpadly pokryto pouze přibližně 10 procent potřeby vytápění prostor. Tempo instalace však rychle roste.

(nik)