Spojené státy americké patří mezi jaderné velmoci, ale v tuto chvíli zde není ve výstavbě ani jedna nová jaderná elektrárna. To se však může v nejbližších letech změnit. Zájem o velké bloky o výkonu přes tisíc megawattů zůstává utlumený; pozornost se soustředí na menší modulární reaktory. Do konce desetiletí chce rozjet jejich výstavbu nejméně pět různých dodavatelů technologie.

Jedním z tahounů oživení jaderné energetiky v USA je distributor elektřiny Tennessee Valley Authority (TVA). Ten v minulých dnech oznámil, že požádal ministerstvo energetiky o grant ve výši 800 milionů dolarů z programu na rozvoj modulárních reaktorů. Ministerstvo energetiky v březnu aktualizovalo grantová kritéria a požádalo žadatele, aby se znovu přihlásili.

Stavět se bude v Tennessee i Michiganu

TVA má vybranou lokalitu, kterou je Clinch River ve státě Tennessee. Známý je také dodavatel technologie, kterým je GE Hitachi nabízející 300megawattový varný reaktor. Dalšími klíčovými členy dodavatelského řetězce mají být společnosti Bechtel, BWX Technologies, Duke Energy, Indiana Michigan Power, Sargent & Lundy a North American Forgemasters.

„TVA a naši partneři jsou lídry v přípravě nové jaderné elektrárny v Americe, která bude pohánět umělou inteligenci, kvantové výpočty a pokročilou výrobu. To jsou průmyslová odvětví, která vytvoří pracovní místa a investice po celé zemi,“ řekl generální ředitel TVA Don Moul. Zmínil také význam domácího dodavatelského řetězce, který umožní vznik nových pracovních míst ve Spojených státech.

Vizualizace reaktoru BWRX-300. Foto: GE Hitachi

Tennessee Valley Authority dokončila environmentální přezkoumání projektu Clinch River a zaslala Komisi pro jaderný dozor oznámení o záměru podat žádost o stavební povolení. Příprava lokality by mohla začít již v roce 2026, očekávané datum spuštění nové jaderné elektrárny však TVA nekomentovala.

Na trh se tlačí také další dodavatelé technologie menších modulárních reaktorů. Holtec International chystá restart odstavené 805megawattové elektrárny Palisades ve státě Michigan. Tento záměr podpořilo dotací americké ministerstvo energetiky. Po zprovoznění starého bloku chce Holtec ve stejné lokalitě postavit také dva vlastní 300megawattové tlakovodní reaktory typu SMR-300. Jejich uvedení do provozu odhaduje na roky 2030 a 2031.

Mohlo by vás zajímat

Reaktor financovaný Billem Gatesem

Americká byznysově zpravodajská televize CNBC v analýze na svém webu zmiňuje tři další ambiózní projekty v oboru malých modulárních reaktorů (SMR). TerraPower chce svůj sodíkem chlazený rychlý reaktor čtvrté generace zprovoznit do konce roku 2030, odběratelem elektřiny bude PacifiCorp miliardáře Warrena Buffetta. Jedná se o blok o výkonu 345 megawattů s možností zvýšit dočasně výkon až na 500 megawattů. Umístěn bude ve státě Wyoming, kde je zatím pilířem energetiky těžba a spalování uhlí.

TerraPower výhodu díky silnému finančnímu zázemí. Investoval do něj zakladatel Microsoftu Bill Gates, jihokorejský koncern SK Group i výrobce oceli ArcelorMittal. Část nákladů uhradí také dotace od ministerstva energetiky. TerraPower podal žádost o stavební povolení k americkému jadernému regulačnímu úřadu NRC loni a očekává, že regulátor vydá povolení v závěru roku 2026.

Čtyři spojené reaktory

Model reaktoru Xe-100. Zdroj: prezentace firmy X-Energy

Další ambiciózní hráč na trhu modulárních reaktorů X-Energy získal investici v řádu stovek milionů dolarů od Amazonu. Nabízí reaktor Xe-100, což je 80megawattový reaktor sdružený po čtyřech jednotkách do bloku s celkovým výkonem 320 megawattů. Díky malým rozměrům bude možné jednotlivé díly přepravovat se z továrny po silnici na staveniště. Technologicky se jedná o rychlý reaktor chlazený heliem.

Díky investici Amazonu vyrostou čtyři reaktory Xe-100 ve státě Washington, které bude vlastnit a provozovat společnost Energy Northwest. Jejich spuštění je reálné na počátku 30. let. Dalším zájemcem je chemický koncern Dow, který zvažuje umístění čtyři reaktorů ve výrobním závodě Seadrift v Texasu.

Jaderná energie pro Google

Také společnost Kairos Power si našla vlivného partnera, loni podepsala smlouvu se společností Alphabet, což je vlastník vyhledávače Google. Jedná se o reaktory o výkonu 75 megawattů ve dvojicích, spojených do bloku o výkonu 150 megawattů. Typově jde o reaktor čtvrté generaci chlazený roztavenou solí. Kairos chce první komerčně využitelnou elektrárnu spustit do provozu v roce 2030, dohoda s Alphabetem počítá s instalací zhruba 500 MW výkonu do roku 2035.

První demonstrační reaktor s nízkým výkonem je od loňského července ve výstavbě v jaderně-výzkumném komplexu Oak Ridge ve státé Tennessee. Dokončen má být v roce 2027. Americký jaderný regulátor vydal příslušné povolení k výstavbě v prosinci 2023; jednalo se o první takové povolení pro jiný než vodou chlazený reaktor za více než 50 let.