INZERCE

Potřebu snížit deficit rozpočtu obecně každý chápe,, konkrétní body však narážejí na nesouhlas. Foto: Pixabay (autor Steve Buissinne)

Boj o podobu úsporného balíčku. Firmám vadí hlavně škrty v benefitech pro zaměstnance

Dnešním dnem skončí termín pro připomínkování vládního zákona o konsolidaci veřejných rozpočtů. Jak vyplývá z doručených připomínek, zveřejněných ve veřejné legislativní databázi eKlep, zástupcům podnikatelské sféry vadí hlavně zrušení daňového zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů a změny v oblasti stravování pracovníků.

Jedná se o vládní návrh, samotná ministerstva tudíž podobu úsporného balíčku kritizují jen opatrně. Konkrétně třeba ministerstvo spravedlnosti nebo ministerstvo práce a sociálních věcí upozornily pouze na technické detaily a nesrovnalosti v návrhu. Ministerstvo dopravy nesouhlasí s úplným zrušením možnosti placení správních poplatků kolkovými známkami.

Co se týká zástupců podnikatelské sféry, celou řadu připomínek k návrhu sepsala Unie zaměstnavatelských svazů ČR. Nesouhlasí se zrušením daňového zvýhodnění volnočasových benefitů i se změnami v oblasti hrazení zaměstnaneckého stravování. Požaduje také zařadit vzdělávání dospělých alespoň do snížené 12procentní sazby DPH a naopak zavést spotřební daň na víno.

Nechte nám benefity pro zaměstnance!

Také Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP) má výhrady hlavně ke zrušení daňového zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů. Typicky je zaměstnanci čerpají na nákup léků, vitamínů a zdravotnických pomůcek, ale také k úhradě dětských táborů, sportovních aktivit, kulturních akcí, rehabilitací nebo lázní. „Zrušením jejich daňového zvýhodnění by došlo k tomu, že zaměstnavatelé budou mít minimální motivaci tyto benefity poskytovat. To bude mít negativní dopad na zdraví lidí i na kvalitu jejich života,“ uvedla AMSP.

AMSP také kritizuje navržené změny v oblasti zaměstnaneckého stravování i razatní zvýšení odvodů pro osoby samostatně výdělečně činné. Chce také přeřadit čepované pivo snížené sazby DPH, jinak prý zkrachuje nemalá část restaurací a hospod. „Případné ukončení činnosti podnikatelů v sektoru stravovacích služeb by negativně pocítilo až 30 000 zaměstnanců z celkového počtu 150 000 zaměstnanců,“ varuje AMSP.

Svaz průmyslu a obchodu i Hospodářská komora ČR, které často přicházejí s ostrou kritikou vládních legislativních návrhů, se do termínu publikace tohoto článku k úspornému balíčku nevyjádřily.

Nejvíc výhrad ke změnám ve výši daňové zátěže má zřejmě Hnutí Duha. To nesouhlasí se zvýšením DPH u veřejné dopravy, oprav obuvi, kožených výrobků a kol a palivového dřeva. Varuje také před zvažovaným omezením provozní podpory pro obnovitelné zdroje energie. Pokud chce stát vybrat víc na daních a poplatcích, tak Hnutí Duha doporučuje vyšší poplatky z vydobytého hnědého uhlí a z emisí škodlivých látek do ovzduší.

V případě dalších účastníků připomínkového řízení to vypadá, že mysleli jen sami na sebe. Konkrétně krajským samosprávám vadí snížení podílu na výnosu z celostátně vybíraných daní z 9,78 na 9,27 procenta. Zástupci Nejvyššího soudu a Ústavního soudu ve svých vyjádřeních kritizovali navržené zmrazení platů soudců, které podle jejich slov odporuje ústavnímu pořádku.

Jak ušetřit 94 miliard

Takzvaný ozdravný plán pro veřejné finance představila vláda v čele s premiérem Petrem Fialou ve čtvrtek 11. května. Hlavním cílem je snížit deficit státního rozpočtu o 94 miliard korun již v příštím roce a zastavit tak rychlé zadlužování státu. Jedná se o sadu desítek opatření na výdajové i příjmové straně rozpočtu.

Například na provozních a mzdových výdajích státu chce vláda ušetřit více než 20 miliard korun, na neinvestičních dotacích bezmála 46 miliard korun. Plánuje zásadně zjednodušit daňový systém zrušením 22 daňových výjimek a snížením počtu sazeb daně z přidané hodnoty ze tří na dvě. Návrh zahrnuje vyšší zdanění tabáku a alkoholu, avšak původně navržené zavedení spotřební daně na tiché víno nakonec neprošlo.

(dtr)