INZERCE

Loď v kaliningradském zálivu. Foto: Pixabay

Blokáda! Provokace! Důvod k válce! Kreml vytáčí litevské omezení tranzitu do Kaliningradu

Političtí představitelé v Moskvě rozzlobeně reagují na omezení železničního tranzitu mezi exklávou Kaliningrad v Baltském moři, která patří Rusku, a ruským vnitrozemím, které zavedla Litva. Kaliningradská oblast, je vklíněná mezi Polskem a Litvou, zboží z Ruska do ní proudí po železnici právě přes litevské území. I plyn do regionu, do roku 1946 nazývaného německy Königsberg, přitéká plynovodem přes Litvu. Alternativní zásobovací trasa vede po moři. Ta je ale delší a nákladnější. V Rusku zaznívají výkřiky typu: blokáda, provokace, ale i casus belli, což je latinský výraz z mezinárodního práva, který označuje incident, událost nebo skutečnost postačující jako důvod k vyhlášení války.

„Blokáda“ Kaliningradu porušuje mezinárodní právo, napsal na svém kanálu Telegram Konstantin Kosačev, zástupce šéfa ruské Rady federace a jeden z předních představitelů ruské zahraniční politiky. Kaliningradská exkláva kolem bývalého Königsbergu leží mezi Litvou a Polskem. Od Berlína je vzdálena cca 500 kilometrů, od Moskvy ale více než 1000 kilometrů.

„Litva jako členský stát EU porušuje v rámci sankcí (vnitrostátního práva) celou řadu právně závazných mezinárodních právních aktů, které mají vliv nejen na závazky samotné Litvy, ale i na závazky EU jako celku,“ napsal Kosačev.

Dohoda o partnerství mezi EU a Ruskem stanoví, že žádná ze stran nebude zasahovat do tranzitu druhé strany.

Podle mluvčí ministerstva zahraničí Mariji Zacharovové nebude ruská odpověď na blokování zboží diplomatická, ale „praktická“. Litevský prezident Gitanas Nauseda oznámil, že Vilnius je připraven na odpojení od ruské elektřiny, ale neočekává vojenskou konfrontaci. 

„Pokud to bude pokračovat, Západ brzy zpochybní svobodu moří a zablokuje přístup do Kaliningradu,“ vyslovil podezření Kosačev.

Litva od soboty zakázala železniční tranzit zboží ze západních sankčních seznamů přes své území do Kaliningradu. Podle vedoucího regionální správy v Kaliningradu Antona Alichanova se to týká 40 až 50 procent veškerého tranzitního zboží, jako jsou stavební materiály a kovy. Agentura TASS s odvoláním na ruské ministerstvo pro hospodářský rozvoj uvedla, že mezi zakázané produkty patří i stavební a obráběcí stroje, průmyslová zařízení a také luxusní výrobky.

Poté, co litevská vláda zakázala transport sankcionovaného zboží, mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov prohlásil, že se jedná o bezprecedentní krok, který Rusko považuje za nezákonný, jelikož porušil dohodu z roku 2002.

V diskusních pořadech ruské státní televize se již několik týdnů objevují výzvy k vytvoření „koridoru“ z jádra Ruska do Kaliningradu. To by znamenalo v podstatě mohlo znamenat i ruský útok na státy NATO Lotyšsko a Litvu.

Tento spor může ještě více vyhrotit už tak napjaté vztahy mezi Ruskem a EU. Televizní stanice CNN publikovala analýzu, v níž se zabývá otázkou, zda by se toto strategicky významné území na pobřeží Baltského moře mohlo stát dalším ohniskem války.

„Kreml na takové nepřátelské akce určitě odpoví. Opatření se vypracovávají v meziresortním formátu a budou přijata v nejbližší době. Jejich důsledky budou mít vážný negativní dopad na litevské obyvatelstvo,“ prohlásil tajemník Rady bezpečnosti Ruské federace Nikolaj Patrušev pro ruskou státní tiskovou agenturu RIA Novosti.

V reakci na to se litevští představitelé rozhodli zvýšit bezpečnost železniční dopravy. Plánují stálou přítomnost vrtulníků nad kolejemi, napsal deník The Guardian.

Pobaltský stát se v prohlášení ministerstva zahraničí hájí tím, že nezavedl žádná jednostranná, individuální nebo dodatečná omezení. Navzdory tomu byl litevský chargé d’affaires v Moskvě předvolán na ruské ministerstvo zahraničí, kde mu bylo sděleno, že pokud nebude plně obnoven tranzit zboží do Kaliningradské oblasti, Rusko si vyhrazuje právo přijmout opatření na ochranu svých národních zájmů, napsala CNN.

Zboží bude muset nyní cestovat po moři. Ani ujištění zdejších představitelů a výzvy k zachování klidu nezabránily panickému nakupování zásob místními obyvateli.

V kaliningradské oblasti žije cca milion obyvatel, většina z nich obývá hlavní město nebo jeho okolí. Exkláva patří k prosperujícím regionům Ruska s rozsáhlým průmyslem. Nachází se zde nejzápadnější přístav na ruském území Baltijsk, který nezamrzá, což představuje pro Kreml velmi důležitou logistickou destinaci.

Na jihu kaliningradské exklávy je tenký pruh země, který spojuje oblast s Běloruskem a zároveň odděluje polské a litevské územ – Suwalský koridor. Ten představuje jediné pozemní spojení mezi pobaltskými státy a zbytkem Evropské unie.

Kreml se zlobí kvůli omezení vlakového zásobování kaliningradské oblasti přes Litvu. Foto: Bahnblogstelle

V kaliningradské oblasti se také nachází sídlo ruské Baltské flotily. Agentura RIA Novosti už v pondělí informovala, že flotila zahájila dříve plánovaná raketová a dělostřelecká cvičení. Do manévrů se zapojilo asi tisíc vojáků a více než sto jednotek vojenské a speciální techniky dělostřeleckých a raketových sborů.

„Pokud by ruské síly prorazily koridor, znamenalo by to jediné – válku s NATO,“ uvedl k tomu deník Komsomolskaja pravda.

Litva od únorové invaze na Ukrajinu naléhá na Severoatlantickou alianci, aby navýšila rozmístění armád na jejím území. Prezident Gitanas Nauséda už v dubnu vyzval k tomu, že by stávající prapor měl být transformován alespoň do velikosti brigády, a vyzval k posílení obrany Suwalského koridoru.

(nik)