Herbert Pavera: Kdo zaplatí drahou vodu?

  V posledních dnech se zase mluví o vodě. Nádrže a potoky i na Opavsku vysychají, první obce zvažují zákaz zavlažování. Vody je prostě každý rok méně a bude nás stát víc peněz. Zaplatí to Ti, kteří tenhle stav prohlubují? Nebo to bude další náklad pro občany? Náklady mají jít za těmi, kteří tento stav zapříčinili.

  Stát již několik let mluví o opatřeních, která mají zachránit krajinu, zabránit erozi půdy a zachytit více vody v krajině. Bohužel jen mluví. Těch několik nádrží na dešťovou vodu, které dostanou občané z dotací Ministerstva životního prostředí (MŽP), krajinu nezachrání. A přitom by šla udělat levná a rychlá opatření.

  Zemědělci by museli výrazně zmenšit velikost osevní plochy, aby bylo více mezí a remízek. Také by měli změnit osevní postupy a na polích zasít i vojtěšku, jetel a další traviny, které by půdu prokypřily a přinesly do ní potřebné živiny. V neposlední řadě by měli méně hnojit chemickými hnojivy, zvláště až 15 postřiků  řepky je pro půdu, krajinu i živočichy přímo likvidační.

  Jak na to? Dotace by měli zemědělci dostávat právě za péči o půdu, ne za to, že na ni pěstují hlavně řepku. Za to, že do krajiny vysadí i více stromů a vytvoří místa pro zachytávání vody, například zatravněné prohlubeniny či rybníčky.

  Voda je život, nenechme si jí vzít.

  FacebookTwitter
  Sdílejte
  Předchozí článekProslov, který měla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová na setkání členských států OSN na vysoké politické úrovni v New Yorku:
  Další článekFérové podmínky pro zaměstnance i firmy
  Herbert Pavera
  Herbert Pavera (* 4. ledna 1958 Bolatice)[1] je český politik a pedagog, od října 2013 poslanec Poslanecké sněmovny PČR, od roku 1998 starosta obce Bolatice, člen TOP 09. Kromě toho je předsedou Sdružení měst a obcí Hlučínska Po absolvování gymnázia v Hlučíně vystudoval učitelství matematiky a chemie pro základní i střední školy na Pedagogické fakultě v Ostravě (získal titul Mgr.). Učil na základní škole v Opavě - Kylešovicích, kde od roku 1989 působil tři roky jako zástupce ředitele ZŠ a v letech 1992 až 1998 byl na této škole ředitelem. Angažuje se také jako předseda Sdružení obcí Hlučínska.[2] Herbert Pavera je ženatý a má dvě dcery.