Martin Sedlák: Progresivní státy sází po odeznění pandemie na rozvoj obnovitelných zdrojů. Česká vláda se však brání využít příležitosti k restartu ekonomiky

  Zahraniční vlády se ve srovnání s tou českou chovají odlišně. Podnikají kroky pro stabilizaci rozvoje solárního sektoru, udržení pracovních míst v instalačních a servisních firmách a impulsu v podobně úspory výdajů za energii pro firmy a domácnosti, které si fotovoltaiku na střechu pořídí. Rozpočty na podporu vzniku nových solárních projektů přijaly Litva, Rakousko nebo Švýcarsko. Rakousko zdvojnásobuje dotace pro solární systémy a akumulaci energie. Z toho je 24 milionů EUR určeno pro instalaci fotovoltaických panelů na střechách a 12 milionů na nákup baterií. Rakouská vláda očekává, že podpoří vznik až 20 tisíc solárních střech.

  „V důsledku krize letos spotřeba elektřiny v České republice poklesne o jednotky procent. Současné zpomalení ekonomiky se přitom bude projevovat ještě několik let. Firmy i domácnosti budou klást důraz na úspory energií a uvítají podporu nákupu technologií, které jim pomohou vyřešit vlastní energetickou nezávislost,“ upozorňuje Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky a dodává: „Vláda by se měla přestat ohlížet za minulostí a dát naopak potřebný impuls pro rozvoj energetiky postavený na využití místních, obnovitelných zdrojů. Vydělá na tom v podobě zachování pracovních příležitostí, a tedy i ušetří peníze na podporách v nezaměstnanosti a dalších sociálních výdajích.“

  Za vyzkoušený recept v rámci stimulačních balíčků považuje investice do solární, ale také větrné energetiky i Mezinárodní energetická agentura (IEA). Podle ní zafungovaly při restartu ekonomiky po krizi v roce 2008. Nyní jsou navíc fotovoltaické panely 8x levnější než před 10 lety. „Obnovitelné zdroje, jako je větrná a solární energie, tvoří klíčový pilíř přechodu k čisté energii. Ukázaly, jak mohou nové nízkouhlíkové technologie za správných podmínek rychle růst a stát se dynamickou a inovativní součástí perspektivních ekonomik. Při navrhování stimulačních balíčků by vlády měly mít na paměti strukturální výhody, které mohou obnovitelné zdroje přinést, pokud jde o hospodářský rozvoj a tvorbu pracovních míst, a zároveň snížení emisí a podpory technologických inovací,” uvádí IEA ve shodě se zástupci vlád Švýcarska, Kanady, Francie, Indie, Indonésie, Nového Zélandu, Švédska, Velké Británie, Finska, Německa, Itálie a Nizozemska ve společné výzvě.

  FacebookTwitter
  Sdílejte
  Předchozí článekVláda chce z české ekonomiky odpumpovat desítky miliard korun zdánlivě moudrou úsporou v oblasti OZE
  Další článekJe Zaorálek antisemita? Došel až na kraj propasti.
  Martin Sedlák
  Martin Sedlák aktuálně působí na pozici programového ředitele Svazu moderní energetiky, který představuje zastřešující platformu asociací z oblasti obnovitelných zdrojů energie, akumulace energie, chytrých sítí, energetických služeb a kogenerace. V rámci své pozice má na starosti koordinaci obsahové práce Svazu, medializaci výstupů a připomínkování legislativy. V roce 2012 spoluzaložil Alianci pro energetickou soběstačnost, která je nezávislým sdružením komentujícím vývoje české i evropské energetiky. Působí také na pozici jednatele zpravodajského portálu Obnovitelně.cz, který informuje o technologickém pokroku v oblasti moderní energetiky. Je člen projektového týmu výzkumných projektů zaměřených na roli energetiky v cirkulární ekonomice a na možnosti rozvoje samovýroby energie, které realizuje ve spolupráci s BIC Brno s. r. o. za podpory Technologické agentury ČR.