Čtvrtek, 18. srpna, 2022

Pár poznámek měsíc po „Tornádu“

0
Pár poznámek měsíc po „Tornádu“
Předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek. Foto: Podnikatelské odbory


Vládní ministři už zase píší o milionech, které buď už poslali, nebo mají nachystané pro podnikatele, které před měsícem zasáhlo tornádo. Skutečnost není ani zdaleka tak růžová, ale zdá se, že něco alespoň trochu funguje.

Poznámka první o okamžité pomoci

Ve výzvě ke kompenzaci škod po tornádu se píše, že nyní je potřeba okamžitě podnikatele finančně podpořit při obnovení jejich podnikání. Synonymem ke slovu okamžitě je např. ihned, nebo neprodleně, či v tu ránu. Těžko říci, jak si představuje slovo okamžitě státní úředník. V každém případě je jasné, že měsíc po tornádu zatím peníze na účtech námi oslovených podnikatelů nejsou.

Poznámka druhá o podivné povinnosti

Ve výzvě ke kompenzaci škod po tornádu se píše, že příjemce je povinen pokračovat v podnikatelské činnosti minimálně jeden rok. Garantovat se dá pochopitelně ledasco a každý z námi oslovených podnikatelů chce ve své činnosti pokračovat. Co se však stane, když přijde nějaká událost, která podnikání v květnu příštího roku znemožní?

Poznámka třetí o celkovém součtu

Ve výzvě ke kompenzaci škod po tornádu se píše, že dotace poskytnutá příjemci na kompenzaci škod představuje souhrnnou částku vypočtenou jako součet celkových škod. To, že není střecha, zjistí člověk hned, stejně jako to, že bude třeba koupit stroj, protože ten starý odneslo tornádo po kouskách k sousedům.

Na některé škody se ale přijde až po několika dnech, jiné se projeví třeba až měsíce po úklidu. Ale ouha. Lejstro, které úředník jednou vyplnil a odeslal, již nejde doplňovat.

Úředníci, které stát vyslal do terénu, fungují velmi dobře. Obcházejí postižené podnikatele, sepisují žádosti o podporu a pomáhají s vyplněním formulářů.

Úředníci, které stát nechal v ministerských kancelářích, fungují mizerně. Během měsíce je vyřízeno jen pár žádostí a v záhybech klotových rukávů se objevují první známky toho, že vůbec nic nebude jednoduché a všechno bude tak jako vždycky. Tedy na dlouhé lokte.

Radomil Bábek
předseda výboru
Podnikatelských odborů

FacebookTwitter