INZERCE

Německá chřipka nakazila český průmysl

Německá chřipka nakazila český průmysl. Stavebnictví žene dopředu rychlý růst cen nemovitostí

„Zpomalování německé ekonomiky má negativní vliv na rozvoj českého průmyslu. Výraznějšímu růstu průmyslu brání špatně nastavená exportní politika, v rámci které věnujeme příliš mnoho úsilí produktům s nízkou přidanou hodnotou. Místo toho bychom se měli zaměřit na export finálních produktů na koncové trhy,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

„Ceny nemovitostí jsou již tak drahé, že stále více lidí uvažuje o výstavbě vlastní nemovitosti. Tato situace nahrává stavebním firmám. Výraznějšímu růstu stavební produkce však brání špatný stavební zákon a neefektivní fungování stavebních úřadů,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Průmyslová produkce v březnu letošního roku meziročně vzrostla o 0,1 procenta. V meziměsíčním srovnání však průmyslová produkce poklesla o 0,1 procenta. Ke špatným výsledkům přispělo především odvětví výroby a rozvodu elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu. Nedařilo se ani odvětví opravy a instalace strojů a zařízení. Pozitivní zprávou je, že meziročně vzrostly tržby z průmyslové činnosti o 5,4 procenta, což vytváří firmám prostor pro investice a růst mzdových nákladů. Rovněž pozitivní je růst hodnoty nových zakázek, která v březnu meziročně vzrostla o 6,0 procenta. Díky rostoucí hodnotě nových zakázek se český průmysl lépe vypořádá se slabšími výsledky z Německa, které doléhají na naše hospodářství.

Naopak české stavebnictví dynamicky roste. V březnu 2019 došlo k meziročnímu růstu stavební produkce o 11,6 procenta. Výrazný růst byl zaznamenán u pozemního stavitelství, kde stavební firmy evidují vyšší zájem ze strany klientů, kvůli přemrštěným cenám na realitním trhu. Ještě lépe se dařilo inženýrskému stavitelství, kde došlo k meziročnímu růstu produkce o 18,5 procenta. České stavebnictví však trápí systémový problém. Ten spočívá ve špatně nastaveném stavebním zákoně a katastrofálním fungování stavebních úřadů, které stále vychází z principů minulého století.

FacebookTwitter