INZERCE

Jak bude vypadat český trh práce v roce 2019?

0

Nadcházející rok 2019 přinese na českém trhu práce celou řadu změn, především poroste počet žen ve vedeních firem, budou se zvyšovat platy špičkových profesí, firmy více zapojí umělou inteligenci do řízení provozu i zaměstnanců a poklesne důvěra zaměstnanců ve své zaměstnavatele. Vyplývá to z analýzy pražské kanceláře Stanton Chase, mezinárodní firmy specializující se na vyhledávání vrcholových manažerů a specialistů (Executive Search).

Podívejte se na 10 trendů, které podle nás, ve Stanton Chase, čekají český pracovní trh:

  1. Zvýší se počet žen v managementech firem

To není jen politicky podporovaný trend, ale též demografická nutnost. V některých rostoucích profesích je taková převaha mužů, že ženy musejí nutně nastoupit. Například v oblasti umělé inteligence (AI) pracuje celosvětově jen 22 % žen. To může mít dalekosáhlé důsledky – stroje programované muži mohou začít ženy diskriminovat podobně jako jsou diskriminovány např. etnické skupiny. „Při budování podobných sofistikovaných týmů potřebujeme celkovou lidskou perspektivu, bílý muž nestačí,“ říká Jozef Papp, Managing Partner firmy Stanton Chase, která se zabývá vyhledáváním vrcholových manažerů a specialistů (Executive Search).

  1. Roboti převezmou další úkony a některé profese zaniknou

Podle studií, které sledovaly společenskou potřebnost profesí od roku 1980 do současnosti patří mezi nejohroženější profese řidič kamionu, automechanik, vrátný nebo dělník-operátor strojů. Je pravděpodobné, že uvolněná pracovní síla najde uplatnění jinde, např. ve službách nebo v bující státní správě.

  1. Zkrátí se pracovní úvazek a zaměstnanci budou mít více volna

„Dobře použité moderní technologie nám umožní být efektivnější,“ tvrdí Jozef Papp ze Stanton Chase. Už nyní roste počet lidí pracujících z domova: lidé uspoří čas dojížděním a firmy ušetří na nájmech. Například moderní kanceláře počítají s místy jen pro 60 % zaměstnanců. Rostou i společenské tlaky na další zkracování pracovní doby a větší rovnováhu mezi pracovním a osobním životem.

 

  1. Poklesne dále důvěra zaměstnanců v zaměstnavatele

A to i přes to, že řada firem zlepšuje pracovní prostředí. Souvisí to s používáním informačních technologií, lidé nevěří, že je zaměstnavatel nesleduje a nenakládá bez jejich vědomí s jejich osobními údaji a informacemi. Lidé také nevěří, že jsou spravedlivě odměňováni nebo že mají rovné příležitosti ke kariérnímu postupu. Jedná se o součást celkového růstu nedůvěry společnosti v establishment.

„Podle mojí dlouholeté zkušenosti většina velkých korporací mnohé deklaruje, ale sliby poté neplní. To zaměstnance maximálně frustruje,“ říká Jozef Papp ze Stanton Chase. „Napjatý trh práce přinutí zaměstnavatele, aby respektovali základní pravidla slušnosti, například odpověděli na každou zaslanou žádost o práci.“ Podle výzkumů přitom se v Česku až 70 % uchazečů žádné odpovědi nedočká. To samozřejmě na důvěře zaměstnancům nepřidá.

  1. Syndrom vyhoření se v Česku stane celospolečenským problémem

Zvyšující se ekonomická prosperita a rostoucí tlak na výkon nutí zvláště střední a vyšší manažerské pozice k neoficiálním přesčasům a zanedbávání dovolené. Chronický stres vede k fyzickému i psychickému vyčerpání, ztrátě motivace a celkovému opotřebení, k rozvoji tzv. syndromu vyhoření. Syndromem vyhoření trpí aktuálně podle prosincového výzkumu 1. LF Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice až pětina Čechů, především manažeři, ale i lékaři a učitelé, a další dvě pětiny jím jsou aktuálně ohroženy.

„Je zajímavé, že to firmy zatím nepovažují za velké téma. Přitom dobře odpočatý člověk podává lepší výkon,“ tvrdí Jozef Papp ze Stanton Chase. U českých vrcholových manažerů trpí syndromem vyhoření až 40 % osob. „Řešení vidím v dostatečně dlouhé dovolené a různé formě dlouhodobých regenerací, tzv. sabatiklů.“ Nejjednodušším prvotním opatřením mohou být časté přestávky v průběhu pracovního dne nebo nepracovní témata probíraná během oběda.

  1. Top-managment bude více využívat služeb osobních koučů

Poradenské firmy se více zapojí i do řízení boardů a budování boardů jako týmů „Doba, kdy top management a členové boardu nechtěli žádné velké změny, je pryč,“ poznamenává Jozef Papp ze Stanton Chase. Profesionálně řízený a kouči asistovaný board je výkonnější a přináší firmám vyšší efektivitu a tedy vyšší zisky. „Je to globálně prokazatelný trend,“ říká Jozef Papp.

  1. Zaměstnanci se budou domáhat vyšší míry svobody

Kariéry budou mnohem pestřejší, s mnoha zastávkami a odbočkami. „No one way roads, jak se říká v anglosaských zemích,“ poznamenává Jozef Papp ze Stanton Chase. Největší devizou bude schopnost se rychle učit nové věci a přizpůsobovat se, vyhledávaná místa budou ta s dostatkem času na odpočinek a schopná respektovat lidské individuality a životní styly.

  1. Vzniknou nové profese

Nejvíce jich bude především v oblasti umělé inteligence, strojového učení, robotice, blockchainu, edge computingu, virtuální reality a cyber-security. Zdá se vám to hudba daleké budoucnosti? „Nové profese jsou za dveřmi. Vždyť před několika lety neexistoval například trenér zumby nebo konzultant pro sociální média,“ doplňuje Jozef Papp ze Stanton Chase.

  1. Obvyklý plat velké části nejvyšších manažerů v Česku poprvé v historii překoná 3 miliony korun ročně

Lepší podmínky si však budou schopni vyjednat zaměstnanci na všech úrovních, panuje mezi nimi největší optimismus za posledních 25 let. Také míra nezaměstnanosti je rekordně nízká.

Například nejlepší country manažeři velkých firem, ředitelé divizí ve farmaceutických firmách, finanční ředitelé nebo oblastní ředitelé si vydělají přes 250.000 Kč měsíčně, u marketingových manažerů a ředitelů pro online reklamu budou platy atakovat hranici 200.000 Kč. Polepší si také šéfové hotelů nebo kasin, kteří dosáhnou na příjmy i přes 3 miliony korun ročně. Porostou platy v informačních technologiích, trochu pozadu zůstane výroba a průmysl.

„Avšak nepůjde jen o peníze. Častěji se potkávám s uchazeči, kteří chtějí pracovat s „normálními“ lidmi v normálním prostředí, výše příjmu není rozhodující,“ komentuje Jozef Papp ze Stanton Chase.

  1. Pro úspěch firem bude klíčová schopnost udržet si zaměstnance

Alespoň ty klíčové. Za poslední rok totiž práci změnilo 16 % lidí. Sofistikované řízení lidských zdrojů, zvyšování důvěryhodnosti firem u zaměstnanců a práce se značkou budou důležité disciplíny.