Policie zadržela bývalého náměstka civilní rozvědky. Žalobce obvinil Zdeňka Blahuta ze dvou trestných činů

"Ty ataky vůči mně se rozjely až poté, co jsem ze služby odešel já a další příslušníci ÚZSI. Můj odchod byl prozaický. Nový ministr vnitra Lubomír Metnar chtěl po tehdejším řediteli služby Jiřím Šaškovi, abych skončil," řekl Ekonomickému deníku před časem aktuálně obviněný ex-náměstek civilní rozvědky Zdeněk Blahut. Repro: ED

Policie dnes ráno zadržela bývalého náměstka civilní rozvědky – Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) – Zdeňka Blahuta. Podle informací Ekonomického deníku si detektivové pro Blahuta přišli domů. Podle některých informací se policie zajímá i o ex-ředitele Jiřího Šaška a sociálnědemokratického exministra vnitra Milana Chovance.

Nyní probíhá výslech, pro bývalého příslušníka rozvědky si přišla pardubická policie, vyšetřování ale vedou státní zástupci. Blahutovo zatčení by mohlo velmi pravděpodobně souviset s vyšetřováním údajných hospodářských trestných činů v civilní rozvědce, které vyšetřuje Vrchní státní zastupitelství v Praze, žalobce Marek Bodlák. Případně také s twitterovým účtem Julius Šuman, který si vzal před posledními parlamentními volbami na mušku šéfa hnutí ANO Andreje Babiše.

Na policii měl být podle několika zdrojů Ekonomického deníku převeden i ex-ředitel Jiří Šašek a další pracovník tajné služby Pavel Rivola. Některé zdroje blízké vyšetřování šíří zprávu o tom, že vyslechnut měl být dokonce i sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec. „Je to nesmysl, Chovanec je doma, a někdo jen šíří tyto poplašné zprávy,“ řekl Ekonomickému deníku jeho blízký přítel.

Zprávy o průběhu akce státních zástupců se značně liší. Exministr vnitra Milan Chovanec ani bývalý ředitel civilní rozvědky Jiří Šašek prý zadrženi ani vyslýcháni nejsou. Deníku N to řekl sám generál Šašek. „Není to tak, nejsem zadržen ani vyslýchán,“ dementoval zprávy médií bývalý ředitel s tím, že jej policie kvůli vyšetřování ani nekontaktovala.

K případu se před obědem vyjádřil i sám exministr Chovanec: „Policie u mě nezasahovala, pokud by něco potřebovala, jsem jí k dispozici,“ řekl pro Českou televizi.

Zdeněk Blahut kvůli údajným problémům v ÚZSI před časem poskytl Ekonomickému deníku obsáhlý rozhovor zde. Vyšetřovací akci v tajné službě rozpoutal Babišův muž, na čas jmenovaný náměstek rozvědky Radek Musílek, ten před prázdninami službu opustil.

„Bohužel jsme neměli nikdy možnost se lživým nařčením bránit. Zpravodajská služba nemůže komentovat svoje aktivity ani případné problémy. Chtěl bych se teď po odchodu ze služby všech lidí z ÚZSI zastat,“ řekl Zdeněk Blahut v nedávném rozhovoru, který poskytl Ekonomickému deníku.
Foto: Ekonomický deník

Zájem policie pravděpodobně souvisí s nákupem specializované elektroniky pro ÚZSI. „Vrchní státní zastupitelství v Praze sděluje, že státní zástupce Městského státního zastupitelství v Praze zahájil dnešního dne pod dozorem Vrchního státního zastupitelství v Praze v souvislosti s trestním oznámením týkajícím se hospodaření Úřadu pro zahraniční styky a informace trestní stíhání jedné osoby pro zločiny podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby,“ oznámil dnes po „realizaci“ žalobce Marek Bodlák.O někdejšího detektiva ÚOOZ a vicešéfa rozvědky Blahuta se začala na sklonku roku zajímat také Celní správa, respektive její náměstek Robert Šlachta poté, co oznámil možný pokus o velkou krádež pohonných hmot ve státní akciové společnosti ČEPRO zde. Její pachatelé byli dopadeni, ale není vyloučeno, že se podařilo odhalit veškeré úniky a zatknout hlavní organizátory.

Jan Hrbáček