Moderní decentralizovaná energetika je sice ekologicky přijatelnější, ale tato mince má i svou odvrácenou stranu. Ceny na krátkodobém trhu stále častěji vystřelují do extrémních hodnot, a to oběma směry. Jak upozornil správce energetického trhu OTE, tak v prvních jedenácti měsících letošního roku byly na spotovém trhu v České republice záporné ceny elektřiny po dobu 314 hodin. Pro srovnání, loni to bylo „jen“ 134 hodin.

Záporná cena je reakcí na fakt, že trh je doslova zaplaven přebytkem elektrické energie. Typicky k tomu dochází v době, kdy větrné elektrárny ve střední a severní Evropě „jedou“ díky příznivému větru na vysoký výkon. I když provozovatelé odstaví část výkonu uhelných a plynových elektráren, tak to nestačí k udržení ceny elektřiny v kladných číslech.

„Nemusí ale jít vždy jen o záporné ceny. Vedle nich často vidíme i pokles k nulovým hodnotám nebo i velmi nízkým cenám elektřiny,“ upozornil místopředseda představenstva OTE Igor Chemišinec. V součtu se zápornými cenami zaznamenal OTE od počátku roku takových hodin celkem 522. Problém se prohlubuje spolu s tím, jak v evropské energetice roste podíl výroby elektřiny z výkonově nestabilních solárních a větrných elektráren.

Cena elektřiny na spotových trzích EPEX ve čtvrtek 12.12.2024 večer. Zdroj: EPEX

Větší mediální pozornost na sebe zatím strhávají opačné extrémy na spotovém trhu, a sice neobvykle vysoké ceny elektřiny. Taková situace nastala na začátku listopadu, kdy cena elektřiny v Německu ve večerních hodinách vylétla až na 820 eur za megawatthodinu, na českém vnitrodenním trhu cena dosahovala až 780 eur/MWh. Hlavním viníkem byl prakticky nulový výkon větrných elektráren; Německo začalo masivně dovážet elektřinu ze všech směrů a vytáhlo její cenu nahoru v celé střední a západní Evropě.

Tato situace se opakovala ve čtvrtek 12. prosince, kdy na spotovém trhu společnosti OTE vzrostla průměrná denní cena elektřiny na 360 eur za megawatthodinu. Hodinové pásmo mezi 17 a 18 hodinou vycházelo dokonce na 845 eur/MWh. Na německém trhu cena dosahovala až 936 eur/MWh. Na vině byl opět hlavně výpadek výkonu větrných a solárních elektráren. Tento jev má dokonce už i název pocházející jak jinak než z němčiny – Dunkelflaute.

Mohlo by vás zajímat

„O tom, že ceny bude možné čím dál složitěji predikovat, se hovořilo dlouho. A nyní je to realita. Přináší to výzvy nejen z pohledu řízení a provozu energetických soustav, ale i nutnost umět se vypořádat s extrémními cenovými výkyvy, které mohou nastávat na trhu s elektřinou stále častěji,“ popisuje aktuální situaci Chemišinec.

Státem vlastněná společnost OTE funguje jako operátor trhu, který v ČR organizuje denní i vnitrodenní trh s elektřinou. Od začátku ledna do konce listopadu 2024 se na něm zobchodovalo 28,6 terawatthodin (TWh), což je pro srovnání skoro polovina spotřeby elektřiny v celé České republice. Vedle toho OTE spravuje rejstřík obchodování s emisními povolenkami a vyplácí provozní podporu za elektřinu vyrobenou z obnovitelných zdrojů.