Cenu okolo miliardy korun odhaduje ekonomický server MotejlekSkocdopole.com za prodej většinového podílu (55 %) v zavedené průmyslové společnosti TEDOM (ze zkratky Teplo domova). To se však nelíbí minoritnímu akcionáři Marku Rosenbaumovi, který tvrdí, že prodejci obešli jeho předkupní právo a žaluje je za porušení akcionářské smlouvy.
Miliardový obchod, v němž investor loni získal většinu v zavedené české průmyslové společnosti, může skončit krachem. Druhý akcionář totiž žaluje osoby, které prodaly své podíly, a zdá se, že má nabito. Ekonomický server MotejlekSkocodpole.com upozornil na právní bitvu okolo jihomoravské firmy TEDOM (Teplo domova).
V ní žaluje minoritní akcionář MOUFLECO HOLDINGS sídlící na Kypru, který má od roku 45 % TEDOMu dva bývalé akcionáře – zakladatele firmy Josefa Jelečka (45 %) a dlouholetého ředitele energetické divize Ivo Poukara (10 %) za prodej svých podílů druhému fondu brněnské private equity skupiny Jet Investment. Podle odhadů serveru MotejlekSkocdopole.com byla hodota transakce okolo 1 miliardy korun.
Akcionářská žaloba, zrušení prodeje a penále v devítimístné cifře
Podnikatel Marek Rosenbaum, který ovládá MOUFLECO HOLDINGS s transakcí hrubě nesouhlasí. Trvá na tom, že Jeleček – s kterým je dlouhodobě na kordy – s Poukarem obešli jeho předkupní právo. „K prodeji třetí osobě podle jeho výkladu stanov a akcionářské smlouvy museli získat jeho souhlas. Oni s ním ale nejednali a rovnou oznámili prodej. Ten neproběhl úplně standardní cestou, kdy by si kupující udělal ve firmě například klasické due diligence. Jeleček, hlava operace, informace o hospodaření Tedomu kupujícímu poskytoval sám, čímž se podle Rosenbauma dopustil porušení obchodního tajemství. Žaluje ho spolu s Poukarem nejen za toto, ale za řadu dalších porušení akcionářské smlouvy. Dohromady po nich soudně požaduje penále v devíticiferném řádu a samozřejmě zrušení prodeje jejich podílů,“ uvádí server MotejlekSkocodpole.com.
Začátky s malou teplárnou, úspěchy v Německu
Jihomoravský TEDOM (ze zkratky Teplo domova) začínal před třiceti lety jako projekt tehdy ani ne třicetiletého inženýra Josefa Jelečka se státní dotací 350 tisíc korun na stavbu prototypu malé domácí teplárny. Hodně se od té doby změnilo, dnes holding atakuje čtyři miliardy korun tržeb s EBITDA přesahující půl miliardy. Zejména v posledních třech letech narostl díky úspěšnému akvizičnímu tažení v Německu, kde získal dva německé konkurenty včetně tehdy insolventního a dnes profitujícího Schnellu Motoren. V rámci společnosti ČEZ Energo, v níž po boku ČEZ vlastní 49,9 %, patří také na čelo českého trhu decentrální kogenerace. Potud vše dobré, jenže tím to končí.
Právě úspěšné německé akvizice stojí za další várkou žalob. Podal je muž, který za nimi stál, člen představenstva Tedomu Martin Komínek. Podle Motejlka se domáhá peněz, které mu Jeleček s Rosenbaumem nezaplatili za vygenerování hodnoty v nižších desítkách milionů eur pro všechny akcionáře.
„V tom všem samozřejmě létá Jet Investment brněnského miliardáře Igora Faita a spol. Jde o jednu z jeho nejvýznamnějších investic, v níž drtivou převahu peněz tvoří kapitál, zavolaný od externích investorů. Kdyby Rosenbaum s žalobami uspěl, o podíl by přišel, něco by tratil, ale problém by to byl zejména reputační. O velké peníze tady jde především Jelečkovi s Poukarem,“ upozorňuje server.
Jak bývá častým jevem, když se dva perou, třetí vzadu se směje. Podle serveru se již o situaci v TEDOMu zajímají někteří velice silní hráči. Otázkou je, jestli se dohodnou s Jet Investment nebo s nyní „poškozeným“ Markem Rosenbaumem. O firmě TEDOM v nejbližší době tedy ještě rozhodně uslyšíme.
-red-