Bilance zahraničního obchodu Spolkové republiky Německo skončila za únor 2015 přebytkem ve výši 19,2 miliardy. eur, po sezónním očištění a očištění o vliv nestejného počtu pracovních dní je to dokonce 19,7 miliardy. 

V únoru roku 2014 činil přitom přebytek zahraničního obchodu 16,2 mld. eur. Zajímavé je rovněž meziroční porovnání vývoje exportu a importu. Export se v letošním únoru meziročně zvýšil o 3,9 % a import o 0,8 %. Největší přírůstek exportu zaznamenalo Německo se zeměmi mimo eurozónu (+ 6,4 %) a se zeměmi mimo Evropskou unii (+ 4,6 %). Podobně tomu bylo u německého importu. Ten vzrostl nejvíce ze zemí mimo eurozónu (+ 2 %) a mimo Evropskou unii (+ 0,6 %).

Objem německé výroby (včetně průmyslu, výroby energií a stavební výroby) se v únoru 2015 meziměsíčně zvýšil o 0,2 %. Samotná průmyslová výroba se meziměsíčně zvýšila o 0,5 %, přičemž největší podíl na tom měl nárůst produkce investičního zboží (+ 1,2 %). Výroba energií zaznamenala nárůst o 1,2 %. Stavební výroba ale meziměsíčně poklesla o 3,1 %.

Poté, co byla zveřejněna data o objemu nových průmyslových zakázek, se očekávala stagnace objemu výroby. V tomto ohledu je pak únorový výsledek mírně nad očekáváním.

Celkově lze však výsledky zahraničního obchodu a objemu výroby vnímat s lehkými rozpaky. Skutečnost, že se zvýšil přebytek německé obchodní bilance, nemusí být vůbec známkou toho, že by se měl výkon německé ekonomiky nějak výrazně zlepšovat. Ba naopak, pokles dynamiky německého importu může znamenat to, že se snižuje dynamika německé poptávky, a to jak po domácím, tak po zahraničním zboží. To se může s určitým zpožděním projevit i na české ekonomice, která zatím utěšeně roste. Že německá ekonomika může poněkud ztrácet dech, rovněž potvrzují data o objemu výroby. Vývoj v dalších měsících ukáže, zda šlo jen o krátkodobý výkyv, nebo zda máme co do činění se změnou trendu.

-usi-