INZERCE

Spotřeba zemního plynu klesá. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Bezpečnost dodávek plynu. Členské státy unie se dohodly na doporučení snížení poptávky o 15 procent do roku 2025

I když se bezpečnost dodávek zemního plynu v Evropské unii po vpádu Ruska na Ukrajinu zlepšila, je stále zapotřebí pokračovat ve snižování poptávky, aby byly zajištěny dostatečné zásobníky plynu na příští zimu. Uvedla to Evropská rada poté, co dosáhla politické dohody o doporučení pokračovat v koordinovaném snižování poptávky. Celoevropská poptávka po plynu by dle dohody do začátku příštího roku měla být snížena o 15 procent.

Země Evropské unie v období od srpna 2022 do ledna 2023 společně snížily množství zemního plynu spotřebovaného v EU o 19 procent. To činilo 41,5 miliardy metrů krychlových (bcm).

Snížení spotřeby bylo výsledkem společných pravidel přijatých v létě 2022, která stanovila cíl dobrovolného snížení spotřeby zemního plynu o 15 procent na období od srpna 2022 do března 2023 ve srovnání s jejich průměrnou spotřebou za posledních pět let. Členské státy by si mohly samy zvolit, která opatření k dosažení cíle použijí.

Výše úspor zemního plynu se v jednotlivých členských státech značně lišila, přičemž některé země dosáhly malého snížení a jiné snížily spotřebu o více než 40 procent.

Evropská rada dosáhla politické dohody o návrhu prodloužit cíl členských států dobrovolně snížit poptávku po plynu a to o 15 procent do roku 2025. Nařízení zachovává možnost, aby Rada vyhlásila výstrahu Unie týkající se bezpečnosti dodávek, v takovém případě by se snížení poptávky po plynu stalo povinným.

„Evropská unie není z energetické krize zcela venku a Rusko nadále využívá energii jako zbraň. Členské státy EU musí být solidární a připravené na příští zimu. Celková spotřeba zemního plynu v EU klesla mezi srpnem 2022 a lednem 2023 o 19,3 procent. Snížení poptávky po plynu nám umožnilo naplnit naše zásobníky, udržet nízké ceny a zajistit si větší dodávky energie. Je důležité, abychom pokračovali v práci a zůstali odolní,“ uvedla k tomu švédská ministryně energetiky, obchodu a průmyslu Ebba Buschová.

Nové nařízení stanoví pro členské státy dobrovolný cíl snížit v období od 1. dubna 2023 do 31. března 2024 spotřebu zemního plynu o 15 procent ve srovnání s jejich průměrnou spotřebou v období od 1. dubna 2017 do 31. března 2022. Členské státy si mohou zvolit opatření, kterými chtějí cíle dosáhnout.

Kromě toho se členské státy dohodly na upravených pravidlech pro podávání zpráv. Členské státy budou alespoň každé dva měsíce podávat zprávy o dosažených úsporách s možností předkládat zprávy dříve. Pokud by byl vyhlášen výstraha Unie, podávaly by zprávy o údajích každý měsíc. Členské státy mohou, pokud si to přejí, podat zprávu o rozdělení spotřeby energie podle odvětví.

Infografika ukazuje údaje o spotřebě zemního plynu v EU v letech 2017 až 2023. V období od srpna 2022 do ledna 2023 došlo k poklesu o 19 procent. Foto: Rada EU

Rada doplnila nové ustanovení, které se při určování referenční spotřeby plynu zabývá zvláštním problémem zvýšené spotřeby plynu v členském státě v důsledku přechodu z uhlí na plyn používaného pro dálkové vytápění.

Flexibilita předpokládaná pro země EU, aby splnily cíl dobrovolného snížení, se nemění.

Evropská komise předložila 20. března 2023 návrh podle článku 122 Smlouvy o fungování EU, který je stanoven pro mimořádné situace. Nové nařízení je výjimečným a mimořádným opatřením s omezenou platností.

Rada bude nyní usilovat o formální přijetí nařízení písemným postupem. Poté bude vyhlášeno v Úředním věstníku EU a vstoupí v platnost dne 1. dubna 2023.

(nik)