INZERCE

Ve srovnání s letošním rokem musí průměrné emise u nových automobilů klesnou od roku 2030 o 55 procent, o dalších pět let později dokonce o sto procent. Foto: Pixabay

Bezemisní auta a přísnější pravidla pro obchodování s emisemi. Evropská komise přijala balík transformačních opatření

Obchodování s emisemi se dotkne i nových odvětví a stávající systém se zpřísní. K dalším dnes přijatým opatřením patří zvýšené využívání obnovitelné energie, vyšší energetická účinnost, rychlejší zavedení nízkoemisních druhů dopravy a infrastruktury a paliv na jejich podporu, sladění daňové politiky s cíli evropské zelené dohody, opatření k zabránění úniku uhlíku a nástroje pro zachování a růst našich přírodních propadů uhlíku. Snížení emisí je zásadní pro to, aby se Evropa stala do roku 2050 prvním klimaticky neutrálním kontinentem.

Zásadní návrhy pro oblasti klimatu, energetiky, využívání půdy, dopravy a daní dnes přijala Evropská komise s cílem snížit emise skleníkových plynů do roku 2030 nejméně o 55 procent ve srovnání s úrovněmi z roku 1990. Přijaté návrhy umožní nezbytné zrychlení snižování emisí skleníkových plynů v příštím desetiletí. Snížení emisí je zásadní pro to, aby se Evropa stala do roku 2050 prvním klimaticky neutrálním kontinentem.

Konec bezplatných povolenek v letectví

Systém Evropské unie pro obchodování s emisemi (ETS) stanoví cenu uhlíku a každoročně snižuje strop emisí z určitých hospodářských odvětví. Emise z výroby energie a energeticky náročných průmyslových odvětví se doposud podařilo snížit o 42,8 procenta.

Celkový emisní strop se má ale snížit ještě více. Postupně dojde ke zrušení bezplatných povolenek na emise z letectví. Cílem je rovněž sladění s globálním systémem kompenzace a snižování emisí uhlíku v mezinárodním letectví (CORSIA) a zahrnutí emisí z lodní dopravy. 

Snížení emisí v zemědělství

Nařízení o sdíleném úsilí přiřazuje každému členskému státu posílené cíle snižování emisí pro budovy, silniční a vnitrostátní námořní dopravu, zemědělství, odpady a malá průmyslová odvětví. Vzhledem k různým výchozím bodům a kapacitám každého členského státu vycházejí cíle z jejich HDP na obyvatele.

Do roku 2035 se chce Evropská unie zaměřit na dosažení klimatické neutrality v odvětvích využívání půdy, lesnictví a zemědělství, včetně rovněž emisí jiných než CO2 ze zemědělství, jako jsou emise z používání hnojiv a hospodářských zvířat. 

Cílem strategie v oblasti lesnictví je zlepšit kvalitu, množství a odolnost lesů. Podporuje lesníky a biohospodářství založené na lesích při zachování udržitelné těžby a využívání biomasy, zachování biologické rozmanitosti a stanovení plánu vysadit tři miliardy stromů v celé Evropě do roku 2030.

Využití bioenergie

Výroba a využívání energie tvoří 75 procent emisí v Evropské unii, proto je urychlení přechodu k zelenějšímu energetickému systému zásadní. 

Směrnice o obnovitelných zdrojích energie stanoví zvýšený cíl výroby 40 procent naší energie z obnovitelných zdrojů do roku 2030. Posílena jsou i kritéria udržitelnosti pro využívání bioenergie a členské státy musí navrhnout jakékoli režimy podpory pro bioenergii způsobem, který respektuje kaskádovou zásadu použití dřevní biomasy.

Do 2035 bezemisní auta

Kvůli narůstajícím emisím ze silniční dopravy je třeba přijmout kombinaci různých opatření, která doplní obchodování s emisemi. Ve srovnání s letošním rokem musí průměrné emise u nových automobilů klesnou od roku 2030 o 55 procent, o dalších pět let později dokonce o sto procent.

Všechny nové vozy registrované od roku 2035 tak budou mít nulové emise. Pro zajištění spolehlivého nabíjení či tankování paliva se zreviduje nařízení o infrastruktuře alternativních paliv. To bude vyžadovat, aby členské státy rozšířily kapacitu nabíjení v souladu s prodejem automobilů s nulovými emisemi a instalovaly nabíjecí a čerpací stanice na pravidelné intervaly na hlavních dálnicích.

Zdanění energie

Revize směrnice o zdanění energie navrhuje sladit zdanění energetických produktů s energetickými a klimatickými politikami Evropské unie, podporovat čisté technologie a odstranit zastaralé výjimky a snížené sazby, které v současné době podporují používání fosilních paliv. 

Cílem nových pravidel je snížit škodlivé dopady hospodářské soutěže v oblasti daně z energie a pomoci zajistit příjmy pro členské státy ze zelených daní, které jsou méně škodlivé pro růst než daně z práce.

Tomáš Rovný