Lučební závody Draslovka, které se dnes specializují na výrobu kyanidů, se chtějí zapojit do výroby baterií pro ukládání energie. Konkrétně chtějí vyrábět katody a anody pro baterie, které se obejdou bez využití lithia, niklu a kobaltu, tedy drahých a nedostatkových kovů. Plánovaný rozsah výroby, která bude umístěna ve stávajícím areálu firmy v Kolíně, dosahuje 5360 tun ročně.
Podle oznámení v Informačním portálu EIA je záměr v prvotní fázi posuzování vlivu na životní prostředí, které bude mít na starosti Krajský úřad Středočeského kraje. Plánovaný termín zahájení stavby nového závodu je v polovině příštího roku s předpokládaným dokončením v listopadu 2026. Záměr umožní vytvoří přibližně 20 nových kvalifikovaných pracovních míst.
„Nové produkty jsou významnou součástí inovativních baterií vyráběných bez použití kovů jako jsou lithium, kobalt či nikl. Finální baterie mají oproti stávajícím typům řadu výhod, jako jsou nehořlavost a násobně rychlejší schopnost vybití či nabití a díky tomu jsou využívány převážně v datových centrech, například pro umělou inteligenci,“ uvedl investor v oznámení pro řízení EIA.
Lučební závody Draslovka dále uvádějí, že vstupními surovinami pro výrobu budou kyanid sodný, ferrokyanid sodný, síran manganatý, metanol a další chemikálie. Spotřeba elektrické energie na novou produkci dosáhne 2 MW, vzroste také spotřeba chladicí a destilované vody. Mezi další dopady na životní prostředí patří navýšení provozu o zhruba tři nákladní automobily denně.
Mohlo by vás zajímat
„Nově vyráběné materiály jsou základní vstupní komponentou pro výrobu baterií a záměr tak reaguje na rostoucí poptávku v tomto segmentu, čímž společnosti umožní podílet se na na plnění klimatických cílů a zároveň zůstat konkurenceschopná výrobou inovativního produktu s vyšší přidanou hodnotou,“ uvádí dále Draslovka v oznámení pro řízení EIA.
Lučební závody Draslovka byly před nástupem energetické krize vysoce ziskové. V posledních třech letech zápasí s vysokými cenami vstupů, zejména zemního plynu, čpavku a elektrické energie. Tržby v loňském roce meziročně klesly o 28 procent na 1,8 miliardy korun, hospodaření skončilo se ztrátou 97 milionů korun. Počet zaměstnanců v roce 2023 v průměru dosahoval 293 osob.
Lučební závody Draslovka jsou součástí skupiny Draslovka Global Holding, kterou z 75 procent vlastní skupina bpd partners, tedy miliardáři Petr Pudil, Vasil Bobela a Jan Dobrovský. Zbývající čtvrtinu drží průmyslník Pavel Brůžek a jeho synové. Těžiště podnikání skupiny Draslovka je dnes v zahraničí, hlavně ve Spojených státech amerických a v Austrálii.