Americké údery v Íránu nejspíš zintenzivní zdražování pohonných hmot v Česku. Zapojení USA do konfliktu na Blízkém východě totiž výrazně posouvá riziko další eskalace konfliktu, na což budou reagovat i ropné trhy. Ceny paliv tak v příštích dnech vzrostou v řádu korun za litr. V krajním případě mohou překonat i 40korunovou hranici, míní analytikové. Růst cen navíc bude zřejmě trvat delší dobu.

Spojené státy v noci zaútočily na tři jaderné provozy v Íránu, a přímo se tak zapojily do izraelsko-íránské války, kterou začal 13. června Izrael ve snaze zničit íránský jaderný program. Izrael tvrdí, že Teherán vyvíjí jadernou zbraň, což íránské vedení odmítá.

Ještě nedávno to podle analytiků pro tuzemské řidiče díky optimistickému vývoji trhu s ropou vypadalo na nejlevnější léto za poslední roky. Za týden se ale situace zcela otočila. „Zatímco trhy počítaly s možností krátkodobého konfliktu mezi Izraelem a Íránem, americké útoky znamenají zásadní změnu. Investoři se obávají nejen bezprostředního výpadku nabídky ropy, ale i dlouhodobého narušení toků surovin z celého regionu,“ uvedl analytik Purple Trading Petr Lajsek.

Upozornil, že Írán patří s třemi miliony barelů ropy denně mezi deset největších producentů ropy na světě. Ačkoliv experti stále věří, že se Írán vyhne přímé konfrontaci s USA, hrozí námořní blokády nebo útoky na tankery. „Ceny ropy tak mohou mít rizikovou prémii po delší dobu,“ podotkl.

Mohlo by vás zajímat

Do tří korun za litr

Pro české řidiče to podle Lajska znamená jediné. „Léto, které mělo být velmi levné, se může rychle stát obdobím, kdy se ceny benzinu opět přiblíží k 40 korunám za litr,“ řekl. V krajním případě, například při uzavření Hormuzského průlivu, pak může být situace ještě horší. „Útok na hranici 50 Kč za litr, jako jsme viděli v roce 2022, však aktuálně neočekávám,“ dodal Lajsek.

Analytik Capitalinked.com Radim Dohnal upozornil, že růst cen bude záviset na dalším vývoji. „Pokud válka potrvá několik měsíců, USA budou nadále zapojeny a Izraelcům se podaří zasáhnout ve větší míře zdroje těžby a transportu, pak růst ceny ropy bude pokračovat,“ popsal. U nafty a benzinu zatím předpokládá zdražování do tří korun za litr.

Dohnal naopak varoval, že situace může mít výraznější vliv na ceny plynu, u nichž čeká dlouhodobější dopad. „Pokud mám říct číslo, tak u plynu čekám, že po zbytek roku bude dražší než před měsícem. Rozptyl maloobchodních cen je obrovský. Takže nejde říct, kolik stanoví který obchodník. Čekám ale že ceny pod 1100 Kč za MWh brzy vymizí,“ dodal Dohnal.

Ceny pohonných hmot v Česku začaly zdražovat už v minulých dnech, zatím v řádu nižších desetihaléřů. Předtím pohonné hmoty s drobnými korekcemi zhruba od konce ledna naopak zlevňovaly.