Neděle, 19. září, 2021

Benzín je oproti loňskému minimu o 8 korun dražší. Zájem o tankovací karty s plošnou cenou v prvním pololetí výrazně rostl

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Dlouhodobé zdražování pohonných hmot opět podpořilo zájem o tankovací karty s plošnou cenou paliv. Instrument dříve dostupný jen firmám s velkými odběry paliv mohou díky konceptu nákupní aliance využívat i malé firmy nebo živnostníci. A právě ti tankovací karty během loňského krizového roku doslova objevili. Zájem o plošné ceny napříč všemi segmenty podnikání výrazně roste i letos. Nákupní aliance Axigon tak eviduje za první pololetí meziročně čtvrtinový růst odběrů paliv.

Celý letošní rok se nese ve znamení prudkého zdražování benzínu a nafty. Zatímco na začátku ledna se cena obou paliv pohybovala pod úrovní 28 korun za litr, benzín je nyní více než o 5 korun dražší. Nafta zdražila díky snížení spotřební daně méně, i tak je její cena od začátku roku o 4 koruny vyšší. Průměrné spotřebitelské ceny pohonných hmot se dle posledních údajů ČSÚ dostaly na 33,58 korun za litr u benzínu a na 31,63 korun za litr u nafty.

„Ještě loni v květnu přitom stál po prudkém propadu cen v důsledku mimořádných opatření litr nafty průměrně 25,70 Kč a litr benzínu 25,30 korun. Ceny obou paliv jsou tak dnes již o 8, resp. 6 korun na litru výše,“ připomíná generální ředitel nákupní aliance Axigon, která firmám poskytuje tankovací karty Shell a EuroOil, Damir Duraković.

K tomu dodává, že pandemie koronaviru Covid-19 ještě více podpořila zájem firem, ale i živnostníků o tankovací karty, které umožňují čerpat palivo v režimu tzv. plošné ceny.

„Všeobecná nejistota ohledně podnikání a nutnost hledat další úspory přinesla do té doby nevídaný zájem v segmentu menších firem i podnikatelů. Tankovací kartu totiž již lze využívat bez závazků k minimálním odběrům a současně dosáhnout na reálnou slevu. Například plošná cena nafty v síti EuroOil činila loni v květnu 23,59 korun na litr, což byla oproti průměrným cenám více než dvoukorunová úspora na každém litru paliva,“ říká Damir Duraković.

Plošná cena paliv je dlouhodobě pod cenovým průměrem trhu. Platí pro celou síť dané petrolejářské firmy bez ohledu na lokalitu a ceny na stojanech konkrétní čerpací stanice, takže v případě dálničních pump může být úspora na litru ještě výrazně vyšší.

Tankovací karty nicméně umožňují také zjednodušení celé administrativy okolo plateb za palivo. Řidič nemusí schraňovat účtenky nebo disponovat hotovostí a veškeré transakce obdrží firma v souhrnném vyúčtování.

V období pandemie se pak díky své bezkontaktnosti tankovací karty také ukázaly jako jeden z vhodných nástrojů, jak snížit riziko nákazy. Nejen, že platby probíhají bezhotovostně a omezí se i nadbytečný kontakt a papírování třeba mezi řidičem a účetní, ale například v síti Shell je možné platit přes mobilní aplikaci doslova přímo z automobilu.

Nadprůměrný zájem o tankovací karty s plošnou cenou ze strany menších firem a živnostníků byl průvodním jevem loňského „koronavirového“ roku. V letošním prvním pololetí zájem dále roste, a to ze strany podnikatelských subjektů všech druhů a velikostí.

„I přes významné omezení ekonomických aktivit v prvních dvou měsících letošního roku kvůli celostátnímu lockdownu, jsou již celkové odběry paliva u firem sdružených v naší nákupní alianci v prvním pololetí nad loňskou skutečností za stejné období. Meziročně odběry u některých našich partnerů rostly až o 25 procent, čímž se současně dostáváme na rekordní úrovně měsíčních odběrů paliv přes 5 a půl milionu litrů,“ dodává Damir Duraković.

Tomáš Rovný

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter