Belgická policie vyšetřuje možné uplácení europoslanců čínskou telekomunikační firmou Huawei. Informuje o tom deník Le Soir a další média, podle nichž dnes policisté zadrželi několik lidí a provedli domovní prohlídky na 21 adresách spojených s lobbisty, kteří pro tohoto čínského výrobce chytrých telefonů pracují. Jedním z podezřelých je údajně i bývalý europoslanec Jan Zahradil (ODS).

Policie se domnívá, že evropští zástupci firmy se snažili ovlivňovat bývalé i současné zákonodárce, aby v Evropském parlamentu prosazovali zájmy firmy Huawei. Policisté začali skupinu lobbistů vyšetřovat kvůli podezření z korupce, praní špinavých peněz, falšování dokumentů a zločinného spolčení.

Některá média, jako třeba portugalské SAPO24, dokonce uvedla jmenný seznam europoslanců, kteří jsou z korupčního jednání podezřelí. Údajně je mezi nimi i jeden Čech, konkrétně Jan Zahradil, který zastupoval ODS v Evropském parlamentu do voleb v květnu 2024. Na seznamu je ještě devět dalších europoslanců, ti jsou vesměs původem z Itálie a Rumunska.

„Zajímavé. K tomu mohu pouze dodat, že nikdo z Evropského parlamentu ani z ČR mne nekontaktoval, s firmou Huawei nejsem v žádném spojení, ani jsem nebyl účasten žádného lobbyingu. Ale ať to klidně prověří, dopadne to jako ´čínské chlebíčky´”, uvedl Zahradil v reakci na toto nařčení na sociální síti X.

Mohlo by vás zajímat

Desítky policistů dnes zahájily prohlídky domů v Bruselu, vlámské i valonské části Belgie, ale i v Portugalsku. Podle zdrojů bruselského webu Politico se prohlídka týkala také hlavní bruselské kanceláře Huawei zajišťující kontakty firmy s institucemi Evropské unie. Policie také zadržela a vyslýchá dosud nespecifikované množství lidí. Jeden člověk byl zadržen ve Francii, informovala agentura AFP.

Porušování zákona se odehrávalo „pravidelně a velmi diskrétně od roku 2021 do současnosti, pod rouškou komerčního lobbingu“, uvedla prokuratura v prohlášení. Policie vyšetřuje případy odměn poskytnutých za hájení politického stanoviska, hrazení drahých restaurací či cestovních nákladů nebo pravidelných pozvánek na fotbalové zápasy. To vše mělo podle úřadů poslance přesvědčit, aby prosazovali zájmy Huawei.

Evropská unie v minulých letech řešila, zda vyloučit některé čínské firmy včetně Huawei, které považuje za možné bezpečnostní riziko, z budování sítí páté generace (5G). „Bylo velmi složité se dostat k činitelům, protože Huawei byl persona non grata,” citoval server Politico jednoho z lobbistů pracujících v minulosti pro čínskou firmu, která podle něho kvůli zmíněným bezpečnostním rizikům měla v Evropě těžkou pozici.

Belgické úřad se možnou korupcí v EP zabývají více než dva roky poté, co parlamentem otřásla aféra známá jako Katargate. Kauza údajného uplácení několika europoslanců včetně někdejší místopředsedkyně Evy Kailiové kvůli prosazování zájmů Kataru či Maroka, zatím vedla k obvinění několika lidí.