Bavorský premiér Markus Söder (CSU) důrazně odsoudil návrhy spolkového ministra hospodářství Roberta Habecka (Zelení) na zákaz topení topným olejem a plynem a kritizoval Zelené jako stranu zákazů a luxusu. „Habeckovy plány jsou útokem na střední třídu a sociálně slabší lidi. Kdo si nyní může dovolit rychle vyměnit své topení?“ řekl Söder v rozhovoru pro Bild am Sonntag.

Ministr hospodářství Robert Habeck chce od roku 2024 zákonem zakázat instalaci olejových a plynových topných systémů. „Pokud staré plynové vytápění ještě funguje, může zůstat. Pokud je rozbité, může být opraveno. Pokud je neopravitelné, existují praktická přechodná řešení,“ řekl Habeck listu Wirtschaftswoche. Pokud je však potřeba něco nového, pak by se již nemělo investovat do starých fosilních systémů“.

Ministr ujistil, že občané nezůstanou s žádoucím přechodem na nový systém osamoceni. „Musí existovat a bude existovat podpora pro domácnosti s nízkými a středními příjmy,“ upřesnil Habeck. To, co prokazatelně šetří oxid uhličitý a chrání klima, by mělo být „podporováno také prostřednictvím daní“.

Německý vicekancléř a ministr hospodářství Robert Habeck. Foto: Spolkové ministerstvo hospodářství

Habeckův plán podrobil tvrdé kritice bavorský premiér Markus Söder „Tyto plány dále zvyšují spotřebu elektřiny a mohly by skončit jejím přídělovým systémem. Zelení zjevně zcela ztratili kontakt s realitou života. Jsou nyní čistě luxusní stranou, která se stará pouze o dobře situované občany velkých měst a naopak záměrně zanedbává dělníky a venkov. Se svým ideologickým zákazem jaderné energie a těžby plynu zůstávají Zelení výpadkem a rizikem pro prosperitu,“ prohlásil Söder.

Zelení žijí ve světě fantazie a zákazů

Předseda CSU zároveň obvinil Zelené, že ztratili ze zřetele normální obyvatelstvo: „Zelení žijí ve světě fantazie a zákazů. Jsou stranou zákazů číslo jedna: zákazy masa, petard, mytí aut, reklamy a balónků jsou jen malým výběrem jejich plánů. V konečném důsledku chtějí jinou republiku a převychovat Němce. Většina lidí však nechce tančit podle not Zelených.“

Söder vyloučil spolupráci se Zelenými po zemských volbách v Bavorsku 8. října: „Zeleným chybí bavorský gen. Nadšeně tleskají berlínskému semaforu, ale o bavorské zájmy se nestarají.“

Od prosince 2021 vládne v Německu takzvaná semaforová koalice. Pojmenování vyplývá z tradičních barev stran červené (SPD), žluté (FDP) a zelené (B’90/Grüne).

Mohlo by vás zajímat

Podle Södera jsou Zelení v podstatě „zatuchlí a neliberální“. Söder se také tvrdě pustil do další vládní strany – FDP. „FDP je zklamáním. Z podstaty její značky zbylo jen málo. Christian Lindner stojí za rekordními dluhy a masivním zvýšením dědické daně,“ řekl lídr CSU.

„FDP uprostřed krize pomohla ukončit jadernou energetiku a souhlasila se zákazem spalovacích aut. To by měla zvrátit,“ dí předseda opoziční CSU.

Podpora dálkového topení, tepelných čerpadel a biomasy

Jak už Ekonomický deník zmínil, v pozadí politického střetu je diskuse o návrhu zákona, který počítá s přísnějšími pravidly pro instalaci nových topných systémů od roku 2024.

Podle dohody, kterou koalice uzavřela na jaře 2022, má být od roku 2024 každý nově instalovaný topný systém pokud možno z 65 procent poháněn obnovitelnou energií. Podrobnosti tohoto přechodu, který je důležitý pro mnoho vlastníků a nájemníků, však zatím nebyly stanoveny.

Předložená zpráva uvádí, že se tím podpoří především dálkové vytápění, tepelná čerpadla a kotle na biomasu.

Jedinou výjimkou jsou občané, jejichž topné systémy jsou vadné. Majitelé by pak měli tři roky na přechod na alternativy. Již instalované systémy vytápění topným olejem a plynem by byly po 30 letech zakázány. Od roku 2045 by pak v Německu platil všeobecný zákaz vytápění topným olejem a plynem.

Robert Habeck také chce, aby všechny nové topné systémy byly od roku 2025 vybaveny měřicí technikou – chytrými měřiči. Ta má mimo jiné zaznamenávat spotřebu. Údaje by měly být mimo jiné dálkově odečitatelné.

Podle odborníků by novinky měly obrovské důsledky pro majitele nemovitostí, kteří by pak museli počítat se značnými investicemi. Pronajímatelé by však podle nich mohli část dodatečných nákladů případně přenést na své nájemníky. To znamená, že dodatečné náklady způsobené energetickou krizí by se mohly dále zvýšit i pro soukromé osoby.

(nik)