Zvláštní bavorské pravidlo, nazvané 10H, pro vzdálenost větrných turbín od sídel do značné míry zastavilo rozvoj větrné energetiky na jihu Německa. Tuto souvislost nyní uvádí i samotná státní vláda – ve zprávě ministerstva hospodářství, oznámila bavorská televizní stanice BR24.
Nařízení 10H je ustanovením bavorského státního stavebního zákona, podle kterého musí větrné turbíny od podzimu roku 2014 udržovat minimální vzdálenost desetinásobku své výšky od obytných budov. Nařízení sklízí od počátku velkou kritiku. V Bavorsku jsou běžné instalace s výškou kolem 200 metrů, což znamená, že minimální vzdálenost k obytným budovám je kolem 2 kilometrů. Podle kritiků to snižuje plochu jejich možné instalace na méně než půl procentu rozlohy země.
Zpráva ministerstva hospodářství přichází s tříletým zpožděním: již v roce 2014, kdy bylo pravidlo 10H přijato, státní vláda oznámila, že přezkoumá, zda zákon funguje tak, jak má. A to do pěti let, jak je výslovně uvedeno v důvodové zprávě k zákonu.
V roce 2020 požádalo ministerstvo hospodářství sdružení o připomínky a pozvalo je na odbornou diskusi. Na slíbenou hodnotící zprávu se však navzdory žádostem čekalo dlouho. Ministerstvo hospodářství zveřejnilo tuto zprávu na internetu až nyní, navíc bez toho, aby na ni upozornilo veřejnost.
Nedostatek půdy pro větrné elektrárny
Závěr nyní oficiálně potvrzuje to, co kritici pravidla 10H vždy odsuzovali: V Bavorsku došlo k dřívějšímu a výraznějšímu zhroucení rozvoje větrné energetiky než v jiných spolkových zemích. Zpráva uvádí jako hlavní příčinu obtížný přístup k pozemkům pro větrné turbíny kvůli „nezbytné aktivaci pozemků vhodných pro větrné turbíny prostřednictvím komunálního územního plánování v Bavorsku“.
Pravidlo vzdálenosti podle 10H nelze udržet téměř nikde: Podle zprávy ministerstva hospodářství už pouze jen na 0,02 procentech území státu.
Mohlo by vás zajímat
Pokud chce obec přesto povolit výstavbu větrné elektrárny, musí ji začlenit do svého územního plánování podle platného zákona s 10H. Politici CSU se na tuto možnost vždy odvolávali: „Zaručuje, že větrné turbíny mohou být postaveny i nadále, ale za lepší účasti občanů.“
Jak ukazuje hodnotící zpráva ministerstva hospodářství: po roce 2014 vypracovalo takové plány rozvoje větrné energetiky v Bavorsku pouhých 17 obcí. A žádné další nevznikly. Ze zprávy vyplývá, že všechny rozvojové plány byly navíc zahájeny z jiných důvodů ještě před přijetím pravidla 10H – a žádné další plány na rozvoj větrné energetiky k nim poté už přidány nebyly.
„Teď už to má černé na bílém i CSU!“, komentuje aktuální data poslanec zemského sněmu za Stranu zelených Martin Stümpfig.
„Větrným elektrárnám se prostě vytrhla půda pod nohama,“ dodává Martin Stümpfig.
Předseda Bund Naturschutz Richard Mergner shrnuje: „Dokonce i ministerstvo hospodářství uznalo, že pravidlo 10 H je pravidlem pro prevenci větrné energie, ačkoli bavorský premiér Markus Söder vždy tvrdil opak.
Mergner to označuje za „velmi trapné“, což podle něj odhaluje chybný přístup Bavorska k energetické transformaci v posledních letech: „Nyní dostáváme účtenku: Bavorsko je na fosilních palivech závislé více než kterákoli jiná spolková země.“
Bund Naturschutz a Zelení požadují okamžité zrušení pravidla 10H. Státní vláda se však rozhodla ji zachovat a pouze ji zmírnit řadou výjimek.
Díky zásahu spolkového ministra hospodářství Roberta Habecka (Zelení) však pravidlo 10H stejně ztrácí na významu: V příštích letech musí Bavorsko vymezit nové prioritní oblasti pro větrnou energii, kde již neplatí ustanovení 10H a větrné elektrárny jsou výslovně povoleny. Do roku 2032 musí tyto oblasti pokrývat 1,8 procent území státu.
(nik)