INZERCE

Sen o vlastním bydlení je při současné výše hypotečních úvěrů méně reálný. Foto: Pixabay (autor Jens Neumann)

Banky snižují úročení hypotečních úvěrů, chtějí tím přilákat víc zájemců

Průměrná nabídková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu se začátkem března dostala na 6,27 procenta za rok. Jedná se o nejnižší zaznamenanou hodnotu od října letošního roku. Banky tak reagují na padající zájem o hypoteční úvěry, které si při současné kombinaci drahých nemovitostí a vysokých úroků může dovolit jen málo zájemců.

Měsíční splátka hypotéky na 3,5 milionu korun sjednané na nejvýše 80 procent ceny nemovitosti, se splatností 25 let a průměrné nabídkové sazbě 6,27 procenta ročně klesla v březnu o 209 korun na 23 132 korun. „Současné drobné snížení může spolu s poklesem hodnoty některých nemovitostí přeci jenom hypoteční trh trošku rozhýbat,“ očekává Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Vývoj úročení nově poskytnutých či refinancovaných hypoték kopíruje vývoj repo sazby České národní banky. Zatímco na jaře roku 2021 bylo možné získat hypoteční úvěr se sazbou 2,4 procenta ročně, v březnu 2022 to bylo již 4,6 procenta a v červenci loňského roku výše průměrného úročení překročila hranici 6 procent. Důsledkem je skokový pokles zájmu o nové hypoteční úvěry.

„Hypoteční banky s vidinou přicházejícího jara a zahájení stavební sezóny začaly aktivněji přistupovat ke své cenotvorbě a v souvislosti s konkurenčním bojem začaly některé z bank snižovat úrokové sazby hypoték. To se promítlo i do Fincentrum Hypoindexu který zaznamenal největší propad za poslední dva roky,“ doplnil Jiří Sýkora.

ČBA: Zájem o hypotéky klesl až o 80 procent

Podle staršího vyjádření České bankovní asociace (ČBA) poskytly banky za minulý rok hypoteční úvěry v objemu 197 miliardy korun, z toho nové úvěry bez refinancování měly hodnotu 162 miliard korun. Meziročně se jednalo o propad ve výši 63,6 procenta v případě všech hypoték a 57 procent v případě nově poskytnutého objemu.

Propad dle statistiky ČBA pokračoval i v letošním lednu, kdy banky poskytly domácnostem hypoteční úvěry v celkovém objemu 6,5 miliardy korun – meziročně o 80 procent méně. Objem nově poskytnutých hypoték bez refinancování v lednu dosáhl 5,4 miliardy korun, což představuje nejnižší zaznamenanou hodnotu od ledna roku 2014.

Hlavní roli zde hraje výše úročení. ČBA uvádí propočet, podle kterého průměrná výše splátky hypotéky na 25 let s dvouprocentním úročením dosahuje 12 tisíc korun měsíčně. Při 7procentním úroku se již jedná o 20 tisíc korun za měsíc. V obou případech výše poskytnutého úvěru dosahovala 2,83 milionu korun.

(rov)