Dlouhodobý problém s financováním obranného průmyslu bankovními úvěry či jinými investicemi má možné řešení. Zaznělo to na včerejším jednání ministryně obrany Jany Černochové se zástupci českého obranného průmyslu. Investoři se v otázce financování zbrojního průmyslu často odvolávají na etické důvody, pravidla pro společensky odpovědné a ekologicky udržitelné chování (ESG reporting) či na evropskou klasifikaci tzv. udržitelných činností (EU taxonomie).
Jana Černochová zástupcům obranného průmyslu na setkání poděkovala za jejich úsilí a spolupráci v rámci pomoci Ukrajině nebo o probíhající modernizaci Armády České republiky. Setkání, kterého se zúčastnili i zástupci parlamentu a armády navázalo na jednání z loňského roku, na kterém zástupci resortu a obranného průmyslu mluvili o možnostech zapojení se do dodávek zbraní na Ukrajinu.
Vláda Petra Fialy se od svého jmenování snaží maximálně možnou měrou zapojovat český obranný průmysl do nových akvizičních projektů modernizace armády. Podle ministerstva to dokazuje například jejich zapojení do pořízení pásových bojových vozidel CV-90, nadzvukových letounů F-35 a dalších.
„Česká republika vždy historicky patřila mezi největší světové exportéry vojenského materiálu na světě, a tento silný průmysl a tradici musíme i nadále budovat a rozvíjet. Proto jsou naše setkání se zástupci společností tolik důležitá. Je to v našem zájmu nejen z pohledu pomoci Ukrajině, ale především kvůli modernizačním projektům naší armády a obranyschopnosti. Je proto velmi důležité spolu komunikovat a znát některé problémy, se kterými se potýkají naši zbrojaři,“ uvedla ministryně obrany Jana Černochová (ODS).
Mohlo by vás zajímat
Zároveň je podle ní užitečné, aby zástupci obranného průmyslu znali postoj ministerstva obrany a další plány na modernizaci armády. Zástupci průmyslu ministryni poděkovali za zorganizování schůzky i za otevřenou komunikaci.
Dopis 27 zemím
Důležitým bodem jednání byla otázka takzvané taxonomie a financování vojenské výroby ze strany bank. Od zbrojního průmyslu přetrvává kritika bankovního sektoru za jeho postoj k poskytování některých bankovních služeb.
Ministerstvo obrany se tomuto problému věnuje již od roku 2022.
Téma Česká republika otevřela i v rámci předsednictví Radě Evropské unie a mluví o něm i čeští ministři při jednáních s evropskými kolegy. V listopadu 2023 ministři obrany EU schválili společné prohlášení směřované vůči finančnímu sektoru.
Naposledy se touto problematikou zabývali minulý týden také ministři financí na jednání ECOFINu, kde ministr financí Zbyněk Stanjura prezentoval dopis rozeslaný 27 zemím EU. Vyzval v něm k umožnění většího zapojení finančních institucí a obecně soukromých investorů do financování obranného průmyslu. Vyjasněním výkladu taxonomie a ESG reportingu vůči obrannému průmyslu ze strany finančních institucí by do budoucna mohlo vést k tomu, že by investoři mohli vnímat obranný průmysl jako společensky odpovědnou investicí. Zároveň probíhají také jednání o možnosti zapojení do financování obrany Evropskou investiční banku.
„Jediné, co dokáže udržet válku daleko od hranic Evropské unie, je dostatečná odstrašující schopnost. Neměli bychom podceňovat riziko, že se konflikt rozšíří. Je nejvyšší čas posílit nástroje, které máme k dispozici. To nejmenší, co můžeme udělat, je odblokovat soukromé financování obranného zbrojního průmyslu tím, že odstraníme umělé překážky,“ řekl ministr Stanjura svým protějškům ze zemí EU, a vyzval tak k omezení diskriminace obranného průmyslu ze strany finančních institucí a investorů.
Investoři se v otázce financování zbrojního průmyslu často odvolávají na etické důvody, pravidla pro společensky odpovědné a ekologicky udržitelné chování (ESG reporting) či na evropskou klasifikaci tzv. udržitelných činností (EU taxonomie).
Český non-paper poukazuje na příliš restriktivní výklad EU taxonomie či ESG reportingu vůči obrannému průmyslu ze strany finančních institucí a chce pomoci jejich přístup změnit. Navrhuje, aby Evropská komise opětovně ujistila finanční instituce, že legislativa související s EU taxonomií a ESG reportingem obecně neobsahuje žádná restriktivní opatření, která by bránila poskytování úvěrů pro obranný průmysl. V dlouhodobém horizontu dává do úvahy zařazení financování obrany do zvažovaného sociálního pilíře EU taxonomie, což by investorům signalizovalo, že se jedná o společensky odpovědnou investici.
„Domníváme se, že by pomohlo, kdyby Evropská komise co nejdříve vyslala finančnímu sektoru silný, srozumitelný a pozitivní signál o svém trvalém úmyslu usnadnit podporu evropského obranného průmyslu. Určitě je tu prostor pro to, aby byla Komise aktivnější a motivovala finanční instituce k zapojení,“ řekl ministr Stanjura s tím, že ESG reporting nebo EU taxonomie výslovně nebrání soukromým bankám financovat obranný průmysl, nicméně složitá regulace může vyvolávat nejasnosti.
V dokumentu je rovněž zmíněna Evropská investiční banka, jejímiž akcionáři jsou všechny členské státy EU.
Ta v současné době investice do obrany omezuje na výzkum a vývoj a technologie dvojího užití s dominantní složkou civilního využití. Zcela vyloučeno je financování zbraní a munice. Posun investiční politiky EIB za v současné době velmi úzce definované technologie dvojího užití by i pro soukromé finanční instituce představoval významný signál, který by pomohl investicím do obranného sektoru.
Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu a Hospodářská komora České republiky uspořádaly mezi svými členy anonymní anketu, ze které vyplynuly konkrétní problémy, se kterými se firmy potýkají při žádostech o úvěry nebo při zajišťování plateb do zahraničí.
Ministryně Černochová podotkla, že problémy bývají nejčastěji spojeny s bankami, které mají zahraniční vlastníky. Firmy českého obranného průmyslu se potýkají s tím, že často od těchto bank dostávají jiné podmínky než firmy, které pochází ze země, kde má banka sídlo.
„Je to natolik závažné téma, že musíme jako Česká republika tento problém říkat dostatečně nahlas,“ řekla ministryně.
Problémy podle ní brání navyšování investic a výrobních kapacit při pomoci Ukrajině i při modernizaci Armády ČR.
(hrb)