Lidé zřejmě budou moci využívat pro ověřený přístup k elektronickým službám veřejné správy svou bankovní identitu, která slouží k přihlašování do internetového bankovnictví. Předpokládá to poslanecká novela bankovního zákona, kterou dnes schválila Sněmovna.

Rozšíření možností využívání bankovní identity, s níž lidé běžně zacházejí, zvýší podle autorů předlohy dostupnost on-line služeb vyžadujících prokázání totožnosti a povede k dalšímu rozvoji regulovaných on-line služeb a veřejných služeb e-Governmentu. Internetové bankovnictví má v Česku kolem pěti milionů lidí. Využívání rozšířených možností bankovní identity nebude nijak zpoplatněno. Předkladatelé si slibují, že se zvýší počet uživatelů Portálu občana, do něhož dosud bylo možné přihlášení jen prostřednictvím Národní identitní autority, datové schránky nebo e-občanky.

O tématu e-občanky jsme psali například v tomto textu:

Občanka s čipem nebude stačit na některé státní online služby. Bude potřeba i další identifikátor

„Každý, kdo má bankovní identitu, se bude moci přihlásit například na Portál občana, využívat služeb, podat daňové přiznání. Velké využití bude při sčítání domů, lidu a bytů, které bude za dva roky. Lidé už to budou moci jednodušeji vyplnit online,“ řekl na tiskové konferenci po schválení novely Ondřej Profant (Piráti).

Jediným rozšířenějším státním nástrojem pro elektronickou identifikaci jsou nyní občanské průkazy se strojově čitelnými údaji a kontaktním elektronickým čipem vydávané povinně od loňského července. Je k nim zapotřebí počítačový program a čtečka a aktivně je využívají podle důvodové zprávy jen desítky tisíc lidí.

Mohlo by vás zajímat

„V současné době bude míč na straně vlády, státní správy, aby toto množství uživatelů využila k tomu, aby jim předložila služby, které občanům patří a které by měli mít k dispozici,“ uvedl Pavel Jelínek (SPD). „Při projednávání byl kladen velký důraz na bezpečnost. Tak jak jsou bezpečné naše peníze v bankách, tak budou stejně bezpečné informace o občanech při přihlašování přes bankovní identitu. Občané se nemusí obávat žádného úniku,“ dodal.

Předloha, kterou nyní čeká posouzení v Senátu, také vytváří předpoklady pro přístup bank do základních registrů. Banky tak budou moci podle předkladatelů lépe předcházet legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu a také bránit případům zneužití identity.

Přímý přístup do informačních systémů veřejné správy budou mít podobně jako banky také pojišťovny. K vybraným údajům se dostanou už nyní, ovšem způsobem, který není uživatelsky praktický.

Novelu podepsalo přes 120 ze 200 poslanců. Má být účinná od roku 2021.

-čtk-