Sobota, 6. března, 2021

Bankéř podezřelý ze zpronevěry nedokázal odletět z Ukrajiny. Z banky zmizelo 5 a půl miliardy dolarů

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Ukrajinské bezpečnostní síly přiměly k přistání v Kyjevě letadlo, ve kterém zadržely jednoho z bývalých členů vedení největší ukrajinské banky PrivatBank. Bankéř figuruje v případu zpronevěry 5,5 miliardy dolarů (asi 117 miliard korun). Uvedla to agentura AFP.


Bývalý zástupce šéfa banky Volodymyr Jacenko největší ukrajinské banky PrivatBank se  pokoušel odletět soukromým letadlem z Dnipra (dříve Dněpropetrovsk) do Vídně, napsal na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na protikorupční úřad a generální prokurátorku. Šéf skupiny detektivů a ředitel protikorupčního úřadu požádali řízení letového provozu, aby kvůli „neodkladným vyšetřovacím úkonům“ nařídilo letounu přistát. Tak se i stalo a letadlo dosedlo na přistávací dráhu kyjevského letiště Boryspil.

Deník připomněl, že Jacenko patří k žalobcům z řad bývalých manažerů, kteří se domáhají zrušení rozhodnutí o zrušení dohod o koupi akcií banky, uzavřených v době, kdy se stát rozhodl PrivatBank kvůli katastrofální situaci ústavu znárodnit, tedy v prosince 2016. Jacenko se tehdy stal menšinovým akcionářem s podílem ve výši 0,3 procenta. Nyní je Jacenko prvním zadrženým členem bývalého vedení banky.

Stát se rozhodl banku vyvlastnit, aby ji zachránil před krachem, který mohl na Ukrajině vyvolat dominový efekt. Toto rozhodnutí uvítal Mezinárodní měnový fond jako „důležité opatření“ pro zajištění finanční stability. U soudů toto rozhodnutí napadl hlavní z bývalých vlastníků, oligarcha Ihor Kolomojskyj.

Ukrajinská centrální banka obvinila Kolomojského, že z banky před znárodněním vytuneloval 5,5 miliardy dolarů, ale až dosud nebyl nikdo z bývalých vlastníků či členů vedení bankovního domu zadržen, připomněla AFP.

(čtk)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter