Baltic Power, společná projektová společnost polské skupiny Orlen a kanadské Northland Power, vybrala hlavního dodavatele pro servisní základnu větrné farmy na moři. Oznámila to polská energetická společnost.
Výstavba servisní základny začne ještě letos a skončí v roce 2025 a do roku 2026 bude poskytovat servis pro 76 větrných turbín na moři, uvedla skupina Orlen.
Množství vyrobené energie bude odpovídat spotřebě elektřiny ve více než 1,5 milionu domácností v celém Polsku.
„Polsko čelí potřebě transformace svých zdrojů výroby energie a skupina Orlen se tohoto procesu aktivně účastní. Přístup k levné zelené energii je jedním ze základních faktorů konkurenceschopnosti ekonomiky a možností stabilního růstu v příštích desetiletích,“ uvedl Daniel Obajtek, prezident představenstva PKN Orlen.
„Proto důsledně budujeme silnou multiuživatelskou skupinu schopnou investovat do perspektivních oblastí moderní energetiky, která zajistí bezpečnost dodávek energie pro spotřebitele, rozvoj potenciálu polských společností a zvýšení hodnoty pro akcionáře PKN Orlen,“ podotkl Obajtek.
Větrný park Baltic Power, který společně vyvíjejí společnosti PKN Orlen a Northland Power, bude sestávat ze 76 větrných turbín, z nichž každá bude mít výšku přes 200 metrů. Farma se bude rozkládat na ploše více než 130 kilometrů čtverečních, asi 23 kilometrů severně od pobřeží Baltského moře, poblíž měst Łeba a Choczewo.
Servisní základna pro farmu Baltic Power, která bude vybudována v areálu přístavu v Łebě, bude centrem jejího každodenního provozu a údržby.
Umístění základny má „prvořadý význam“, protože se musí nacházet v blízkosti areálu, kde se farma nachází, aby byla zajištěna co nejkratší doba reakce servisních týmů, uvedla skupina Orlen. Z města Łeba trvá cesta k větrné farmě na moři přibližně 40 minut.
Vybraným dodavatelem je polská společnost ERBUD, která bude zodpovědná za výstavbu základny a jejíž zahájení je naplánováno na konec tohoto roku. Jako hlavní dodavatel provede společnost mimo jiné přípravu staveniště, hydraulické práce související s úpravou přístaviště a výstavbu komplexu budov základny spolu s jejich infrastrukturou, uvedla skupina Orlen.
Na základně budou trvale umístěna přibližně 2-4 plavidla pro přepravu posádek (včetně plavidel určených pro přepravu personálu údržby). Každé z nich může najednou vzít na palubu až 24 techniků s potřebným vybavením. Základna fungující 365 dní v roce bude zaměstnávat až 50 osob odpovědných za údržbu a provoz větrné farmy na moři.
Společnost Baltic Power si rovněž vybrala mezinárodní společnost Antea Poland, která bude poskytovat služby smluvního inženýra a dohlížet na celý investiční proces.
Společnost Baltic Power si také vybrala mezinárodní společnost Antea Poland, která bude poskytovat služby smluvního inženýra a dohlížet na celý investiční proces.
Baltic Power je nejpokročilejší projekt výstavby větrné farmy na moři v polské části Baltského moře. V roce 2022 společnost získala zakázky na výrobu, přepravu a instalaci všech klíčových komponentů nezbytných pro realizaci projektu. Na začátku roku 2023 získala společnost Baltic Power první potřebná stavební povolení pro pevninskou část projektu, což bylo zároveň první rozhodnutí tohoto typu vydané pro projekty větrných elektráren na moři v Polsku.
(nik)