Neděle, 19. září, 2021

Babiš mladší jde dnes na druhý výslech. Tentokrát ne kvůli pobytu na Krymu, ale už přímo kvůli Čapímu hnízdu

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Andrej Babiš mladší bude dnes podruhé v krátké době po době vypovídat na policii kvůli kauze Čapí hnízdo. Ekonomickému deníku to potvrdilo několik zdrojů z bezpečnostních a justičních kruhů. Syn předsedy vlády vypovídal ve čtvrtek pět hodin na policii kvůli svému údajnému zavlečení na Krym v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo.

Syn předsedy vlády Andrej Babiš mladší dnes podruhé navštíví policii, aby vypovídal ve známé kauze Čapí hnízdo. Tentokrát nepůjde o údajný únos na Krym, ale o samotný projekt Čapí hnízdo.

Babiš junior strávil na policii ve čtvrtek pět hodin kvůli svému údajnému zavlečení na Krym, právě v souvislosti s kauzou, jež se velmi úzce týká jeho otce – premiéra České republiky.

Po čtvrtečním výslechu Andrej Babiš mladší odmítl uvést podrobnosti s tím, že spolu se svým právním zástupcem chystá ještě další kroky.

Babiš mladší dlouhodobě tvrdí, že ho na Krym nechal v roce 2017 proti jeho vůli odvézt otec.

Andrej Babiš starší to odmítá.

Andrej Babiš mladší se dostavil k první výpovědi na českou policií až minulý týden po několika letech vyšetřování dotace pro farmu Čapí hnízdo.

„Nemám se čeho bát, já jsem ten, který byl poškozen,“ nechal se slyšet ve čtvrtek dopoledne při příchodu na úřadovnu policie v pražské Bartolomějské ulici.

Andrej Babiš junior poslal v roce 2018 policii e-mail, že je držen na Krymu proti jeho vůli. Detektivové kauzu na začátku letošního roku případ odložili bez toho, aby ho vyslechli. Ve čtvrtek strávil společně se svým advokátem na služebně pět hodin.

„Pan Babiš podal úplné, vyčerpávající a pravdivé informace ke svému zavlečení na Krym,“ oznámil po výslechu právní zástupce Babiše juniora František Vyskočil.

Aktér sám se k tomu, co policii sdělil, nevyjádřil.

„Všechno necháme na výsledek, jak tohle skončí. Já a pan doktor Vyskočil víme, co děláme, dnes to byl první krok,“ reagoval později pro týdeník Respekt.

„Řekl jsem policii pravdu ohledně zavlečení. Řekl jsem jim vše o tom, co se stalo,“ odpověděl Babiš mladší Respektu na otázku, co bylo tím hlavním sdělením, které detektivům předestřel. Po setkání s policií ale zopakoval, že „je jasné, že cesta na Krym byla nedobrovolná“.

Průběh rozhovoru s detektivy popsal Babiš jako „profesionální“.

„Mluvil jsem s jednou komisařkou a s jedním státním zástupcem. S tím, jak proběhl výslech, jsem byl spokojen,“ popsal.

Andreje Babiše juniora na Krym odvezl manžel lékařky Dity Protopopové, která vypracovala posudek o jeho duševním stavu.

Protopopová v minulosti pracovala jako poradkyně současného premiéra Andreje Babiše – a to v době, kdy působil na ministerstvu financí. Před tím kandidovala za ANO v Praze 8.

Premiér tvrdí, že je syn zneužíván v kampani

Premiér Andrej Babiš (hnutí ANO 2011) informace o zavlečení syna na Krym odmítá. Ve čtvrtek zopakoval, že jeho syn je zneužíván v politické kampani.

„To, co se tady děje, je ze strany mafiánských a aktivistických novinářů absolutní dno. Zneužívat rodinu k politické kampani a já si myslím, že každý vidí zdravotní stav mého syna, je to skutečně odporné a hnusné,“ prohlásil ministerský předseda.

„Rád bych zdůraznil, že pan Babiš mladší má znalecké posudky jak z oboru psychiatrie, tak i z oboru psychologie a je psychicky zcela zdráv,“ oponoval premiérovi právník František Vyskočil.

Jsem naprosto zdravý a mám na to papíry, tvrdí Andrej Babiš mladší na Twitteru. Foto: Jan Hrbáček

Detektivové minulý týden týden vyslechli bývalého manažera společnosti Farma Čapí hnízdo Tomáše Raka. Ten se nechal slyšet, že zpočátku policii neřekl veškeré podrobnosti k této kauze. Na polici podle deníku Právo promluvil i o roli současného premiéra.

„Dělalo to na mě dojem, že farmu vede Andrej Babiš,“ řekl Právu Tomáš Rak.

„K Čapímu hnízdu neříkám nic, je to politická záležitost, je to vlastně stíhání na objednávku, k tomu jsem se vyjadřoval,“ opakuje premiér České republiky Andrej Babiš.

Diskuse o zdravotním stavu syna českého premiéra neustávají, přestože Babiš junior tvrdí, že je zcela zdráv a zaštiťuje se odborným posudkem. Jeho výstupy na sociálních sítích, ale i jeho chování při „náhodném“ setkání s otcem při zahájení volební kampaně hnutí ANO v Ústí nad Labem, vyvolávají stále řadu emocí a není dosud zřejmé, jak na tom Andrej Babiš junior psychicky skutečně „je“.

Další z tweetů Andreje Babiše mladšího. Foto: Jan Hrbáček

Jan Hrbáček

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter