Z dnešních prohlášení prezidenta Miloše Zemana a premiéra Andreje Babiše v Poslanecké sněmovně je patrné, že konflikt na poli podpory energie z obnovitelných zdrojů bude pokračovat. A to navzdory snahám Evropské unie, která před několika dny přišla s novým cílem na čerpání energie z obnovitelných zdrojů do roku 2030.
Z dnešního projevu prezidenta Miloše Zemana v Poslanecké sněmovně, kde byl podpořit novou vládu, je jasné, že činy minulých vlád, které vedly k podpoře zelené energie, mu stále leží v žaludku. Označil je za korupci a klientelismus. „Nemám nic proti obnovitelným zdrojům, pokud jsou zasazeny do tržního prostředí. A to právě obnovitelné zdroje, zejména energie solární, nejsou,“ uvedl doslova prezident Miloš Zeman. Dále se se Sněmovnou podělil o osobní přání, a sice, že po úspěchu české diplomacie v oblasti kvót, očekává Zeman i úspěch v oblasti obnovitelných zdrojů.
Designovaný premiér Andrej Babiš na prezidenta později navázal, když se ve svém téměř hodinu a tři čtvrtě trvajícím projevu odvolával na programové prohlášení menšinové vlády ANO s ČSSD, které má tichou podporu KSČM, kde se zavazují k podpoře jaderné energie. Podrobně jsme programové prohlášení rozebrali v našem článku.
Stanovisko vlády
„Chceme i větší podporu pro boj s daňovými ráji, daňovými úniky. Chceme i podporu pro naše záměry v rozvoji jaderné energetiky. Nechceme jen přikyvovat Bruselu, ale chceme jeho politiku měnit. Vláda nevidí v současné době možnost přijetí společné evropské měny, nicméně i nadále respektuje přijaté závazky,“ říká Andrej Babiš v návrhu programového prohlášení v kapitole pojmenované „Chceme být v Evropě vidět“.
Jak to vidí Evropa?
A o tom, že bude Andrej Babiš v takovém případě v Evropě vidět, není pochyb. Ta se totiž hodlá ubírat jiným směrem. Evropská unie se před několika dny zavázala k tomu, že do roku 2030 bude 32% spotřebované energie v celé Unii pocházet z obnovitelných zdrojů. Dohoda rovněž obsahuje doložku, že v roce 2023 se bude jednat o dalším navýšení této hranice, aby se Unie přiblížila plnění Pařížské klimatické dohody.
S tím, jak aktivně proti energetickým cílům EU dnes vystoupili prezident i premiér, se ale nedá očekávat, že by vláda s implementací evropských směrnic či nařízení pospíchala.
Nová směrnice EU mimo jiné obsahuje i právo na vytváření, skladování a prodej energie z vlastních zdrojů. Konkrétně nová dohoda zaručuje, že členské státy musí zajistit svým občanům možnost čerpat energii z vlastních zdrojů, aby mohli:
- Vytvářet, skladovat a prodávat energii z vlastních zdrojů
- Být oproštěni od jakýchkoliv poplatků nebo srážek uvalených na obnovitelnou energii z vlastních zdrojů do roku 2026, s několika výjimkami.
- Dostávat odměnu za vlastní vygenerovanou energii z obnovitelných zdrojů, kterou pošlou do sítě.
- Vytvářet komunity zaměřené na vytváření energie z obnovitelných zdrojů s účelem transformace na zcela čisté energetické zdroje.
Komplikovaná budoucnost
Přečtěte si podrobně, co všechno nová směrnice EU obsahuje: Více elektromobilů i biopaliv. EU hodlá do roku 2030 navýšit spotřebu energie z obnovitelných zdrojů. Jak hodlá vláda Andreje Babiše postupovat v jednání s Evropskou unií na toto téma, zatím nevíme. Faktem zůstává, že na implementaci nové směrnice do zákonů České republiky bude mít premiér čas do 30. června 2021. S tím, jak aktivně proti energetickým cílům EU dnes vystoupil jak prezident, tak premiér, se ale nedá očekávat, že by vláda s implementací evropských směrnic či nařízení pospíchala.
Solární asociace na Zemanova slova okamžitě reagovala
Filip Hanka, Jiří Reichl