INZERCE

Foto: Pixabay

Až čtvrtina lidí se zdráhá zadat údaje z platební karty pro nákupy online. Mladí důvěřují digitální peněžence

Téměř čtvrtina lidí nakupujících na internetu nepovažuje zadávání údajů ze své platební karty za bezpečné. Mladí lidé kvůli tomu raději používají digitální peněženku. Odborníci je chválí za finanční gramotnost. Proti zneužití platebních karet bojují i samotní poskytovatelé, a to třeba několikanásobným ověřením identity. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK a platformy Barion.

Kvůli omezení pohybu osob v době protiepidemických opatření prudce vzrostl objem nákupů na internetu. To s sebou bohužel nese i větší riziko zneužití platební karet. Průzkum potvrdil, že až čtvrtina lidí nechce údaje ze své platební karty, právě kvůli možnému zneužití, zadávat. Jde zejména o starší generaci, nízkopříjmovou skupinu či osoby žijící převážně v menších obcích. Naopak 54 procent považuje nákup po internetu za zcela bezpečný a 22 procent, převážně mladých lidí, preferuje platbu digitální peněženkou.

 „Vnímáme to jako dobré znamení o finanční gramotnosti mladých, protože právě digitální peněženka může být jedním z efektivních bezpečnostních nástrojů při online nákupu”, říkají autoři průzkumu.

Bezpečnost hlídají i banky

Digitální nebo elektronická peněženka umožňuje zákazníkům platit prostřednictvím počítače nebo mobilního telefonu bezkontaktním způsobem. V rámci aplikace se napojí na platební kartu svého uživatele a ten tak může zaplatit za zboží či služby, aniž by se o něm obchodník dozvěděl konkrétní údaje.

Proti zneužití platebních karet bojují i jejich poskytovatelé, a to několikanásobným ověřením identity, který je silnější pojistkou proti platebním podvodům. Bankovní instituce používají například ještě ověření pomocí sms zprávy nebo klíče.

Spolu se vzrůstající důvěrou v zadávání údajů roste také maximální částka, kterou jsou lidé ochotni při online 5000 a více korun za jednu objednávku platí běžně právě lidé mezi 30 a 60 lety.

Jak se ubránit zneužití

Číslo karty i její CVC kód s nikým nesdílejte, nefoťte jej ani nikam neposílejte. Neukládejte si kartu v prohlížeči, zejména pokud nakupujete z cizího zařízení. Pro maximální jistotu si nastavte na kartě limit – v případě krádeže karty je tak její zneužití limitováno

V případě zneužití karty lze použít účinný nástroj Chargeback. Stačí nerozpoznanou platbu rozporovat u své banky a ta vám peníze na účet vrátí. Dále si pak situaci vyřizuje napřímo s obchodníkem. Chargeback se tak stává velmi účinnou pojistkou pro případ neoprávněného nákupu cizí osobou nebo když objednané zboží nedorazilo.

Tomáš Rovný