INZERCE

V energetice vzniká mnoho nových pracovních míst díky novým technologiím, ale blíží se také generační výměna. Ilustrační snímek. Foto: BDEW

Až 80 procent energetických společností v Německu varuje: Nebudeme mít dostatek kvalifikovaných pracovníků

Sehnat fundovaného pracovníka do energetického provozu není dnes snadné. Aktuálně to dokládají data z Německa, kde podle průzkumu až 80 procent tamních energetických společností očekává zhoršení v nedostatku kvalifikovaných pracovníků. Pro jednu ze dvou německých energetických společností je už dnes obtížné přilákat nové zaměstnance a čtyři z pěti společností v tomto odvětví očekávají, že se tento problém v blízké budoucnosti zhorší a zpomalí energetickou transformaci země, ukázal průzkum oborové asociace BDEW.

Transformace energetiky je přitom tahounem vzniku pracovních míst: Na jedné straně vzniká mnoho nových pracovních míst díky novým technologiím a nezbytné restrukturalizaci energetického systému, zatímco v energetickém průmyslu se blíží generační výměna a v nadcházejících letech bude nutné obsadit mnoho pracovních míst. V této souvislosti provedla BDEW společně s poradenskou společností Arthur D. Little průzkum mezi více než 150 společnostmi o jejich současné personální situaci a o tom, jaký vývoj očekávají v příštích dvou letech.

Z průzkumu vyplynulo, že téměř polovina společností v německém energetickém a vodohospodářském průmyslu má už dnes potíže s obsazováním volných pracovních míst a přibližně 80 procent společností předpokládá, že zajištění kvalifikovaných pracovníků bude v budoucnu ještě náročnější.

Poptávka je zejména po technickém a provozním personálu.

Přibližně 85 procent respondentů předpokládá, že transformace energetiky se zpozdí, pokud bude přetrvávat nedostatek kvalifikovaných pracovníků.

Dalšími klíčovými zjištění je, že téměř polovina společností (47 procent) uvedla, že již nyní musí vynaložit výrazně větší úsilí, aby adekvátně obsadila volná pracovní místa. Čtyři z pěti společností (79 procent) očekávají, že se situace do dvou let zhorší. To se odráží i v délce obsazování volných pracovních míst: zatímco dnes zůstávají volná pracovní místa neobsazená přibližně čtyři měsíce, společnosti očekávají, že pozice zůstanou neobsazené po dobu šesti měsíců v budoucnu.

Za hlavní příčinu nedostatku dovedností jsou považovány demografické změny (73 procent). Jako důležité důvody se však uvádí také absolutní nárůst personálních požadavků v důsledku transformace (56 procent) a zvyšující se složitost (48 procent). Z toho jasně vyplynulo, že se nedostatek kvalifikovaných pracovníků bude ještě prohlubovat.

Konkrétně společnosti uvedly, že největší poptávka je v oblasti odborného vzdělávání (68 procent) a mistrů řemesla (55 procent) (je možné odpovědět více způsoby). Kvalifikované odborníky naléhavě vyhledává 48 procent firem.

Poptávka je zejména po technickém a provozním personálu. Ilustrační snímek. BDEW

Převážná většina zúčastněných společností (85 procent) předpokládá, že pokud bude přetrvávat nedostatek dovedností, bude transformace energetiky zpožděna. Přibližně polovina společností (53 procent) navíc očekává, že porostou náklady a obchodní zájmy budou zanedbávány (38 procent).

„Jedna věc je jasná: vyrovnat se s demografickými změnami nebude snadné. Přesto existuje důvod k optimismu: společnosti v energetice a vodohospodářství nabízejí dobré pracovní podmínky, jistá pracovní místa a s transformací energetiky mimořádně vzrušující, naplňující a perspektivní oblast práce. S těmito argumenty máme velkou šanci motivovat mladé talenty, ty, kteří mění kariéru, a zahraniční kvalifikované pracovníky, aby se v budoucnu stali součástí tohoto odvětví,“ vysvětluje předsedkyně výkonné rady BDEW Kerstin Andreae.

„Společnosti mohou do určité míry kompenzovat nedostatek dovedností zvýšením efektivity, např. prostřednictvím nových technologií, digitalizace procesů a nových forem organizace, ale to vyžaduje vysoce specializované odborníky. Odborná kvalifikace v oboru musí být ještě více srovnávána s praktickými potřebami a afinita k technologiím a nadšení pro technologie musí být podporovány již v rané fázi,“ říkají Olaf Geyer, partner, a Tim Reus, manažer společnosti Arthur D. Little.

Výsledky průzkumu jsou k dispozici ZDE.

(nik)