Maďarské ministerstvo energetiky revidovalo a aktualizovalo energetický a klimatický plán země do roku 2030. Klíčovými cíli této aktualizované politiky je posílit energetickou suverenitu a bezpečnost dodávek, zachovat výhody snížených nákladů na energie, dosáhnout úspěšné ekologické transformace a oživit zelenou ekonomiku. Cílem revidovaného plánu je splnit závazky v oblasti klimatické neutrality a udržitelnosti zvýšením cílů v oblasti snižování emisí a výroby zelené energie. Obnovitelné zdroje by měly dodávat až 30 procent elektrické energie.

V létě 2023 byl dokončen návrh maďarského Národního plánu v oblasti energetiky a klimatu (NECP). Ministerstvo energetiky předložilo na základě zpětné vazby od Evropské komise hotový dokument v době zasedání Rady EU pro energetiku, které se konalo v říjnu 2024.

Podle revidovaného vnitrostátního plánu chce Maďarsko do roku 2030 snížit své hrubé emise skleníkových plynů nejméně o 50 procent oproti úrovni z roku 1990, což je více než předchozí cíl 40 procent.

Předpokládá se, že konečná spotřeba energie v zemi bude do začátku příštího desetiletí omezena na 740 petajoulů (PJ), což je méně než předchozí limit 785 PJ. Aktualizovaný plán navíc zvyšuje cílový podíl obnovitelných zdrojů energie z 21 procent na 30 procent. Tyto upravené cíle odrážejí dosud dosažený pokrok a jejich cílem je dále pokročit v oblasti klimatické neutrality a energetické účinnosti.

Mohlo by vás zajímat

Energetická krize podle ministerstva ukázala, že bezpečnost dodávek se nemůže opírat pouze o jeden dominantní zdroj energie nebo technologii. V důsledku toho Maďarsko přijme diverzifikovaný přístup k uspokojování domácích potřeb, využije širokou škálu technologií a maximalizuje potenciál domácích alternativních zdrojů energie. Očekává se, že tato strategie významně posílí energetickou suverenitu země a podpoří její ekologickou transformaci.

Hlavní důraz je kladen na podporu elektrifikace a snižování spotřeby energie v domácnostech, veřejných institucích, průmyslu a dopravě. Aby byl zajištěn efektivní růst výroby zelené energie, bude nezbytné široké přijetí různých řešení skladování energie. Elektromotory mohou vzhledem ke své vysoké účinnosti přinést značné úspory energie, a proto je podpora elektromobility prioritou. Kromě dekarbonizace by k významnému hospodářskému růstu mohlo vést také posílení domácí zelené výrobní kapacity, budování nezbytných odborných znalostí a podpora průmyslových inovací.

V letošním roce bylo dokončeno strategické posouzení vlivů na životní prostředí související s vnitrostátním plánem, které zahrnovalo environmentální aspekty a aspekty udržitelnosti. Klíčovým zjištěním hodnocení je, že přibližně 80 procent z patnácti analyzovaných skupin opatření má pozitivní dopad na životní prostředí. Je však třeba podniknout další kroky ke zvýšení bezpečnosti dodávek pro maďarské rodiny a podniky.

Očekává se, že nová opatření uvedená v Národním plánu pro energetiku a klima přinesou roční zlepšení ve výši přibližně 600 miliard maďarských forintů (1,4 miliardy eur), a to především prostřednictvím krátkodobých úspor, z čehož bude mít prospěch maďarský energetický sektor a trh s energetickou účinností pro domácnosti.

(nik)