INZERCE

Pobočka Moneta Money Bank na Praze 5. Zdroj: Moneta Money Bank

Avast, Mall.cz, Moneta. Velké transakce loni zvedly objem fúzí a akvizic v Česku o 358 procent

Hodnota uzavřených firemních fúzí a akvizic v regionu střední a východní Evropy byla loni nejvyšší za posledních pět let. Přispěly k tomu i tři velké transakce, které se týkaly českých společností Avast, Mall Group a Moneta Money Bank.

Podle studie, kterou vypracovala mezinárodní auditorská a poradenská společnost Mazars ve spolupráci s firmou Mergermarket, vzrostl počet uzavřených fúzí a akvizic v regionu na 872, což představuje růst o 30 procent oproti roku 2020. Celková hodnota těchto transakcí dosáhla celkové výše 66,5 miliardy eur. To představuje nárůst o 37 procent ve srovnání s rokem 2020 a také nejvyšší celkovou hodnotu od roku 2016.

Velmi čile se fúzovalo a akvírovalo v České republice. Hodnota transakcí se u nás skokově zvýšila o 358 procent na celkových 10,3 miliardy eur (cca 250 miliard korun). Strmý nárůst hodnoty byl z velké části tažen třemi mimořádnými obchody. Rekordní hodnotu v celém regionu měl prodej společnosti Avast koncernu NortonLifeLock za 6,6 miliardy eur.

V první desítce fúzí a akvizic se objevují ještě dvě transakce zahrnující podniky z Česka. Konkrétně se jedná o loni oznámený prodej internetových obchodů Mall Group polské skupině Allegro.eu za 925 milionů eur. Ve finančním sektoru bylo nejvýznamnější spojení Moneta Money Bank s Air Bank a českou divizí Home Creditu v hodnotě 992 milionů eur. Pro úplnost dodáváme, že ani jeden ze tří zmíněných obchodů zatím nebyl dokončen a vypořádán.

Největší loňské fúze a akvizice ve střední Evropě a na Balkáně. Zdroj: tisková zpráva Mazars

„Sektorovými tahouny byly mimo tradiční průmyslovou výrobu zejména technologie, nemovitosti a energetika. Ocenění firem ve zveřejněných transakcích roku 2021 se pohybují opravdu vysoko. Přes existující významná rizika a nerovnováhy v evropských ekonomikách stále zaznamenáváme i na počátku roku 2022 v České republice enormní investorský apetit,“ poznamenal Lukáš Hruboň, který je v Mazars odpovědný za transakční oddělení.

Co se týká počtu zaznamenaných fúzí a akvizic, tak za loňský rok vede Polsko s celkem 185 transakcemi, následuje Rusko (143), Rakousko (119) a Česká republika (86). Pokud jde o celkovou hodnotu obchodů, Rusko se umístilo na prvním místě se zveřejněnými transakcemi v celkové výši 20 miliard eur. Polsko, Rakousko a Česká republika obsadily druhé, třetí a čtvrté místo.

Oblast technologií byla loni dějištěm velké části obchodů s účastí mezinárodního kapitálu v regionu střední a východní Evropy. Hodnota se meziročně téměř zečtyřnásobila na 9,9 miliardy eur a objem vyskočil o 83 procent. Aktivitu poháněl zrychlující se trend digitalizace a také růst poptávky po lokálních IT službách v důsledku pandemie covid-19.

(red)