Národní ekonomická rada vláda dnes na jednání s premiérem Fialou a zástupci ekonomických resortů bude kromě jiného řešit snížení nebo zrušení podpory státnímu stavebnímu spoření. Ministr financí Zbyněk Stanjura už dříve naznačil, že vláda zrušení podpory zvažuje.

Zrušení státní podpory stavebnímu spoření by podle ekonomů smysluplným krokem. Aby měla současná podpora smysl, musel by stát přispívat částkou 35 000 korun, přičemž současná podpora je ve výši 2 000 korun ročně. Navíc podle ekonomů nahrává spíše lidem, kteří ji ani nepotřebují.

Podle Národní rozpočtové rady může omezení státní podpory u stavebního spoření vést k nápravě nerovnováhy veřejných financí. ,,Je to věc, kterou budeme zvažovat,“ uvedl Stanjura.

Úspora 4 miliardy ročně

Ze státního rozpočtu na podporu stát posílá ročně kolem čtyř miliard korun. Za rok 2021 to bylo 4,2 miliardy. Stavební spořitelny v současnosti evidují zhruba 3,3 milionu smluv o stavebním spoření.

V první polovině 90. let, kdy stavební spoření u nás začínalo, činil maximální státní příspěvek 4500 korun, což představovalo přes 70 procent průměrné mzdy. Dnes by při stejných podmínkách musel činit příspěvek přibližně 35 tisíc korun ročně. V současnosti stát přispívá maximální částkou 2 000 korun.

Asociace spořitelen nesouhlasí

Podle Asociace českých stavebních spořitelen ale takový krok povede k poklesu zájmu o spoření v rámci stavebního spoření, což by následně snížilo nabídku úvěrů na bydlení, včetně žádaných investic do zateplení a zvýšení energetické efektivity. Podle některých odborníků by zrušení podpory mohlo znamenat úplný konec tohoto finančního produktu.

Dalším programem večerního jednání Národní ekonomické rady vlády bude zavedení takzvané daně z neočekávaných zisků a balíček opatření pomoci domácnostem na zmírnění dopadů vysokých cen energií.

O výsledcích jednání budeme dále informovat.

Mohlo by vás zajímat

Jana Bartošová