Ministryně obrany Jana Černochová včera v rámci své druhé oficiální zahraniční návštěvy jednala v sídle Ministerstva obrany USA Pentagonu se svým americkým protějškem Lloydem Austinem. Shodli se na zájmu dojednat dohodu o obranné spolupráci – DCA (Defense Cooperation Agreement) – mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými. Hovořili také o kontinuální podpoře Ukrajiny a možnostech, které plánovaná užší spolupráce skýtá pro modernizaci české armády.
Ministři obrany České republiky a Spojených států Jana Černochová a Lloyd Austin si dnes ve Washingtonu potvrdili zájem uzavřít vzájemnou obrannou dohodu DCA.
Oproti podobným americkým smlouvám s jinými státy by měla mít obecnější charakter. Nebude například obsahovat zmínku o přesných počtech vojáků. Zmíněno v ní nebude ani zřízení americké základny v Česku.
„Máme zájem na spolupráci při modernizaci ozbrojených sil České republiky. Chceme nahradit zastaralou sovětskou techniku novým vybavením a zbavit se závislosti na Rusku,“ vysvětlila ministryně Černochová s tím, že s ministrem Austinem diskutovali o možnosti pořídit více vrtulníků Venom a Viper od společnosti Bell nad rámec 12 kusů, které jsou už ve výrobě.
V oblasti vyzbrojování je relevantní také otázka tankového a stíhacího letectva, k čemuž ministryně oznámila, že armáda bude potřebovat mít do budoucna ve výzbroji 24 letounů.
Budoucnost těchto dvou druhů vojsk se chystá Česká republika řešit v nejbližších letech, ministryně obrany proto zjišťovala, jaká je nabídka americké strany právě v těchto oblastech.
K hladší spolupráci při modernizaci české armády by měla přispět i zmíněná dohoda DCA.
„Podobnou smlouvu mají Spojené státy aktuálně uzavřenu se 24 ze 30 spojenců NATO. Bylo na čase, abychom se k nim připojili také,“ uvedla ministryně Černochová.
Pro Českou republiku bude její uzavření potvrzením, že je pro USA důležitým partnerem, se kterým ji pojí jak působení v zahraničních operacích, tak v rámci mnoha společných vojenských cvičení.
Konkrétním aktuálním příkladem je vznikající mnohonárodní bojové uskupení NATO na Slovensku, kterému bude velet Česká republika a v němž bude zapojen i americký kontingent.
„Velice děkuji za to, že se Česká republika nabídla jako rámcový partner a hlavní síla ve vznikajícím bojovém uskupení na Slovensku. Oceňuji také, jak se česká vláda staví na stranu Ukrajiny proti invazi Putinova Ruska,“ ocenil ministr Austin s tím, že si dobře uvědomuje, že ve stejné situaci bylo Československo v roce 1968.
Dohoda DCA, k jejímuž sjednání by mělo dojít v následujících měsících, má v prvé řadě za cíl upravovat právní postavení příslušníků ozbrojených sil USA v případě, že jim bude potřeba zprostředkovat v rámci plnění jejich úkolů pobyt na území České republiky.
Nicméně sama o sobě neposkytuje oprávnění americkým vojenským jednotkám na českém území delší čas pobývat. Takový pobyt musí schválit Parlament České republiky podle čl. 43 Ústavy České republiky a to na přesně stanovenou předem dohodnutou dobu.
Zatímco vyjednávání o DCA je na samém počátku, na okraj jednání ministrů obrany byl formálně završen vznik jiné česko-americké dohody o vzájemném pořizování materiálu a služeb pro účely obrany (RDPA).
Jedná se o dohodu, kterou schválila ještě předchozí vláda v roce 2019. Jejím účelem je usnadnit podnikům českého obranného průmyslu ucházet se o zakázky amerického partnera. Zajistí, aby nebyly v těchto situacích diskriminovány, protože americká legislativa preferuje domácí dodavatele.
O zřízení americké základny v České republice Jana Černochová Lloydem Austinem nemluvila.
Pokud by podle ní byl v Česku většinový zájem základnu zřídit, je připravena o ní jednat. Zdůraznila, že zájem musí být oboustranný. Jde totiž podle ní také o to, jestli Spojené státy, které budou mít dvě základny na Slovensku, by vůbec měly zájem o další základnu ve stejném regionu.
(hrb)