INZERCE

Společník PORTOS Jaromír Císař na tiskové konferenc. Foto: Eva Paseková

Audit PORTOS: Vlastník provozovatele e-shopu Mamut je v podvodu s iPhony poškozenou stranou

V obřím podvodu s elektronikou firmy Apple je společnost Plus4U, která provozovala zkrachovalý e-shop Mamut, poškozenou stranou. Vyplývá to z auditu, který vypracovala advokátní kancelář PORTOS. Vlastník e-shopu vyčíslil ztrátu na více než 182 milionů korun. Škoda představuje hodnotu stoprocentního podílu Plus4U ve společnosti Mammoth, která je kvůli neuhrazeným pohledávkám za dodávky zařízení firmy Apple v konkurzu. Zjištění Plus4U předložila orgánům činným v trestním řízení.

Společnost Plus4U na obsáhlé tiskové konferenci zveřejnila nové informace týkající se kauzy Mamut. V rámci podvodného schématu mělo přes e-shop Mamut zmizet 107 tisíc iPhonů a 361 tisíc sluchátek stejné značky. Hodnotu ztraceného podílu vyčíslila společnost KPMG na více než 182 milionů korun.

Společnost MAMMOTH, která e-shop Mamut provozovala, prodávala či pronajímala elektroniku dalším firmám. Do problémů se dostala poté, co odběratelské firmy vlastněné podnikatelem Břetislavem Janouškem přestaly na konci roku 2022 platit za odebírané zboží. Kontroverzní postava celého podvodu Břetislav Janoušek poté zmizel a své závazky nesplnil. Mammoth poté skončil v insolvenci.

Podle právníků Plus4U část dodávek zboží chodila Janouškovým firmám, a nikoliv do Mammothu. Mammoth se tak cítí být v podvodu poškozenou stranou a za viníka označuje Janouška a jeho firmy. Janoušek podle mluvčího Plus4U Jana Charváta do Unicornu nikdy nepatřil a pouze se několikrát účastnil jednání top managementu, myšleno pracovní skupiny, jako zdroj nápadů na obchodní příležitosti.

Vladimír Kovář mladší na tiskové konferenci Foto: Eva Paseková

Audit: Připravovaný podvod

„Od počátku kauzy jsme plně spolupracovali s orgány činnými v trestním řízení a chtěli jsme, aby policie a poté soudy kauzu řádně vyšetřily. I proto jsme kauzu v médiích komentovali jen v nezbytném rozsahu. Bohužel se ale do veřejného prostoru dostávají poškozující lži, a proto již déle nemůžeme mlčet,“ říká Vladimír Kovář ml. ze společnosti Plus4U, která byla vlastníkem Mammoth, tedy provozovatele e-shopu Mamut.cz.

Z rozsáhlého auditu PORTOS vyplývá, že se Mmamoth stal obětí dlouhodobě připravovaného rozsáhlého podvodu, ve kterém je Plus4U jako vlastník společnosti poškozenou stranou.„Podle posudku KPMG vznikla Plus4U škoda ve výši 182 milionů Kč. Stali jsme se obětí podvodu, stejně jako T-Mobile či J&T. Jednotlivé dodávky se v řadě případů jeden až dva měsíce údajně dodávaly, a pak byla teprve vystavena faktura, která měla rozepsané splátky s tím, že první měsíc či dva byly zdarma. Takže podle účetnictví bylo možné případný problém vidět až čtyři až pět měsíců po údajném dodání zboží. Jakmile jsme problémy zjistili, začali jsme okamžitě jednat,“ uvádí Kovář.

Forenzní tým: Značná část dodávaného zboží reálně neexistovala, duplicit byly desítky tisíc

Audity forenzního týmu společnosti Plus4U i advokátní kanceláře PORTOS odhalily, jakým způsobem došlo k podvodu. „Znaleckým zkoumáním se zjistilo, že značná část údajně dodávaného zboží do společnosti MAMMOTH existovala jen na papíře. V předložených dokumentech můžete vidět, že jeden identický kus zboží byl fakturován i osmkrát. Podvod byl sofistikovaně připraven a orgánům činným v trestním řízení a nyní i médiím jsme předali nejen tato naše zjištění, ale i audity a znalecké posudky,“ řekl advokát Jaromír Císař z PORTOS.

Partnerka PORTOS Markéta Flanderková Foto: Eva Paseková

Partnerský portál Ekonomického deníku Česká justice informoval o tom, že Břetislav Janoušek obelhal i auditory ze společnosti PwC, která měla podle společnosti T-Mobile provádět audit klientů Mammoth. Dodal PwC vymyšlenou databázi klientů, podle níž na jednoho údajného zákazníka připadaly desítky zařízení Apple.

Kovář: Mammoth není součástí Unicorn

Vladimír Kovář mladší na tiskové konferenci také uvedl, že Mammoth není součástí skupiny Unicorn, kterou tvoří společnosti Unicorn Systems, Unicorn Solutions, Unicorn Software Factory a Unicorn Learning Centre včetně jejich dceřiných a vnukovských společností. Argumentuje mimo jiné tím, že společnost MAMMOTH s.r.o. působí v jiném oboru podnikání a tím pádem nemůže za Mammoth plnit jakékoliv závazky. „Společnosti Unicorn nikdy od Mamut.cz nepoptávaly pronájem zařízení, ať již telefonů, notebooků nebo sluchátek. Mamut.cz žádný pronájem zařízení společnostem skupiny Unicorn neposkytoval,“ doplnil CEO Unicorn Systems Jan Jaroš s tím, že nikdo ze společností T-Mobile a J&T Leasing se statutárními zástupci společností ze skupiny Unicorn nikdy o žádné takové spolupráci nejednal ani je neinformoval.

J&T Leasing a T-Mobile jsou největšími věřiteli Mammothu a dohromady přihlásily v konkurzu pohledávky za zhruba sedm miliard korun. T-Mobile vzal v září pohledávku 1,47 miliardy Kč zpět a snížil svůj nárok proti Mammothu na 3,2 miliardy Kč. Insolvenční správce současně proti společnostem a osobám kolem Plus4U a skupiny Unicorn včetně majitele Vladimíra Kováře i proti J&T Leasing a T-Mobile zahájil soudní spory. Přitom jen proti J&T Leasing a T-Mobile požaduje vrácení plateb v souhrnu za více než 1,6 miliardy Kč.

(epa)