INZERCE

Cílem nově schválené směrnice je zvýšit do čtyř let podíl žen ve vedení akciových společností. Foto: Pixabay (autor Gerd Altmann)

Aspoň třetina správní rady a dvě pětiny dozorčí. Europarlament nastavil podíl žen ve vedení podniků

Evropský parlament schválil směrnici o zastoupení žen v řídicích a dozorčích orgánech akciových společností s akciemi na veřejném trhu. Po deseti letech od zveřejnění prvního návrhu se tak podařilo návrh schválit. Nezačne však platit okamžitě, ale až od poloviny roku 2026.

Cílem směrnice je prosadit více rovnosti ve vedení velkých podniků. Zastoupení „osob nedostatečně zastoupeného pohlaví“, což jsou zpravidla ženy, má dosáhnout aspoň 40 procent v dozorčích radách a 33 procent ve správních radách či představenstvech akciových společností. Nařízení platí pro podniky s více než 250 zaměstnanci, jejichž akcie se obchodují na burze.

Výběrová řízení na pozice v top managementu mají být transparentní a musí se při nich rozhodovat v prvé řadě podle kvalit uchazečů. Společnosti budou mít povinnost jednou ročně informovat o tom, jak zastoupení žen a mužů v jejich řídicích a dozorčích orgánech vypadá. Tyto informace budou také muset uvádět na svých internetových stránkách. V případě, že cíle nesplní, budou muset vysvětlit, jak hodlají situaci zlepšit.

Členské státy dostanou za úkol stanovit sankce za nesplnění kvót, například půjde o finanční postih. Ten musí být dostatečně tvrdý, aby se společnostem porušování směrnice nevyplatilo. Státy mají možnost stanovit i další sankce. Například: pokud by byl člen řídícího orgánu jmenován v rozporu se směrnicí, může být jeho jmenování zrušeno rozhodnutím soudu.

„Přijetí směrnice o ženách ve správních radách deset let po jejím návrhu je důležitým krokem vpřed v dosažení rovnosti žen a mužů. Konečně dáváme ženám spravedlivou šanci dostat se na nejvyšší pozice v podnicích a zlepšujeme řízení společností. Ženy jsou inovativní, chytré, silné a dokáží mnoho věcí. Odstraňujeme jednu z hlavních překážek, které ženám brání v dosažení vrcholných pozic – neformální mužské sítě,“ uvedla po schválení návrhu zpravodajka směrnice rakouská europoslankyně Evelyn Regnerová (S&D).

Evropská komise návrh směrnice prvně předložila v roce 2012. Návrh však byl téměř deset let v Radě zablokován. Ministři pro zaměstnanost a sociální věci se na svém postoji nakonec shodli až v březnu letošního roku. Vyjednavači Parlamentu a ministrů členských zemí dosáhli dohody v červnu. Členské země budou muset novinku přijmout do své legislativy do dvou let od zveřejnění v Úředním věstníku EU.

Podle posledních známých údajů tvořily ženy pouze 30 procent členů řídicích a dozorčích orgánů největších kótovaných společností v EU. Mezi členskými státy existují značné rozdíly – rozpětí se pohybuje od 45 procent ve Francii po 8,5 procenta na Kypru. I když zastoupení žen v řídicích a dozorčích orgánech narůstá, ženu na pozici prezidenta nebo generálního ředitele má méně než jedna z deseti velkých akciových společností.

A jak jsou na tom společnosti obchodované na pražské burze? V sedmičlenném představenstvu společnosti ČEZ je jedna žena, v devítičlenné dozorčí radě působí dvě. Komerční banka má jednu ženu v šestičlenném představenstvu, kvótu by však splnila v případě dozorčí rady. Také Moneta má pouze jednu členku představenstva (z pěti osob), zatímco v devítičlenné dozorčí radě jsou tři ženy.

Tomáš Rovný