INZERCE

Zemní plyn. Ilustrační fotografie. Foto: innogy ČR

Aspoň malá úleva. Skupina innogy snižuje cenu plynu pro zákazníky padlých dodavatelů

Největší dodavatel zemního plynu innogy Energie snížil ceník určený pro bývalé zákazníky zkrachovalých dodavatelů. Celková cena včetně distribuce a daní klesne zhruba o 20 procent oproti dříve avizovanému ceníku. Stále se však jedná o dvoj- až trojnásobek běžných cen plynu.

Původní ceník innogy v režimu dodavatele poslední instance (DPI) uváděl cenu za spotřebovaný plyn (včetně distribuce a s DPH) v rozmezí 4611 až 4851 korun za megawatthodinu. Od 16. října dodavatel tyto ceny snížil do rozmezí 3724 až 4220 korun za MWh, o den později převzal bývalé klienty Bohemia Energy. Standardní ceník i po nedávném navýšení však vychází výrazně lépe, za megawatthodinu si innogy dle výše a typu spotřeby účtuje od 1360 do 1964 korun.

„Ceníky plynu pro zákazníky, kteří se ocitli v režimu DPI budeme upravovat každý týden. Je to fér přístup. Vzhledem k tomu, že aktuálně nakupujeme nové objemy pro 240 tisíc DPI zákazníků, tak jim do cen promítneme poklesy i nárůsty aktuálních cen na trzích, za které pro ně plyn zajišťujeme,“ reagoval mluvčí skupiny innogy Česká republika Martin Chalupský.

Největší dodavatel plynu snížením ceny pro DPI reaguje na mírné zlepšení stále ještě divokých poměrů na trhu s plynem. Po vyjádření prezidenta Vladimíra Putina ve středu 13. října, že Rusko má plynu dost a bude Evropu zásobovat v dostatečných objemech, začaly ceny na energetických burzách klesat. Stále však zůstávají na úrovních, které by každý pozorovatel ještě před rokem považoval za nemístný žert.

Na webu innogy je zarážející také informace o vysokém počtu různých poplatků za různé úkony. Například za zpracování požadavků spojených se změnou dodavatele si chce účtovat 300 korun. „Poplatky nebudeme uplatňovat. Přichází to pouze v úvahu u zákazníků, kteří nebudou plnit své povinnosti, tedy například neplacení záloh. Počítáme s tím, že text upravíme,“ vysvětluje Martin Chalupský.

Nabídky zatím nic moc

Zákazníky padlé Bohemia Energy a dalších firem v Praze převzala Pražská plynárenská. Ta je zatím o něco vstřícnější než innogy, v říjnu domácnostem v režimu DPI účtovala od 3462 do 3725 korun za MWh (s distribuci a s DPH). V Jihočeském kraji má roli DPI společnost E.ON Energie, ale příslušný ceník na jejím poněkud nepřehledném webu nelze dohledat.

Velcí dodavatelé současně klientům Bohemia Energy a dalších padlých firem vzkazují: je nám líto, ale standardní ceník vám nemůžeme nabídnout. Dopředu totiž nakoupili elektřinu a plyn jen pro stálé odběratele. ČEZ Prodej od úterý nabízí přechod z režimu DPI na dodávku elektřiny s cenovou fixací na dobu od jednoho do tří let. Dlužno dodat, že tyto nabídky jsou výrazně dražší než standardní ceník na dobu neurčitou.

Také alternativní dodavatel MND z investiční skupiny KKCG miliardáře Karla Komárka uvedl, že má pro klienty zkrachovalých firem náhradní řešení. Nabízí jim přechod k MND a dodávku elektřiny nebo plynu za předem stanovenou cenu do konce roku 2022. Oproti dřívějším cenám je takové řešení sice drahé, ale podle MND přece jen nabízí úsporu v řádu tisíců korun oproti setrvání v režimu DPI u největších dodavatelů.

Starost navíc pro statisíce domácností

Skupina Bohemia Energy se rozhodla ukončit podnikání s ohledem na extrémní růst cen energií na velkoobchodních trzích, kdy cena obou dodávaných komodit vzrostla třikrát oproti loňské úrovni. Stejný postup zvolily také dceřiné společností Europe Easy Energy, Comfort Energy, X Energie a Energie ČS. Přechod do režimu DPI se podle statistik OTE týká 618 tisíc odběrných míst na elektřinu a 292 tisíc na zemní plyn. O pár dní později skončila také firma Kolibřík Energie.

Tito zákazníci nyní přecházejí k dodavatelům poslední instance. Těmi jsou největší dodavatelé energií na trhu – ČEZ, innogy, E.ON, Pražská energetika a Pražská plynárenská. Problém je v tom, že ceníky pro tyto nouzové dodávky jsou odvozeny od aktuálních cen na burzách. Zákazníci tak za dodanou energii zaplatí výrazně víc než dosud.

David Tramba