INZERCE

Dohoda, ujednání, memorandum. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu a státní hmotné rezervy uzavřely dohodu kvůli krizovým stavům

Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu dnes podepsala dohodu o spolupráci se Správou státních hmotných rezerv. Účelem a cílem této dohody je zkvalitnění součinnosti mezi asociací a správou rezerv při podpoře výrobního potenciálu českých subjektů v oblasti bezpečnostního a obranného průmyslu a zabezpečení jeho vysoké technické úrovně pro potřeby zajištění úkolů vyplývajících z rozsahu zákonné působnosti státních hmotných rezerv.

V pražském sídle Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu (AOBP) byla dnes podepsána dohoda o spolupráci mezi asociací a Správou státních hmotných rezerv (SSHR).

Asociace a správa hmotných rezerv se na uzavření této dohody domluvily s ohledem na společný zájem na fungování českého obranného a bezpečnostního průmyslu především v souvislosti se zajištěním hospodářských opatření pro krizové stavy. Účelem a cílem dohody je zkvalitnění součinnosti mezi AOBP a SSHR při podpoře výrobního potenciálu českých subjektů v oblasti bezpečnostního a obranného průmyslu a zajištění jeho vysoké technické úrovně pro potřeby úkolů vyplývajících z rozsahu zákonné působnosti SSHR.

„Spolupráce v oblasti výměny informací a v oblasti legislativy je v době postcovidové a v současné bezpečnostní situaci důležitější než kdy dříve. Stále více se ukazuje, že bude docházet ke změně krizové legislativy a stát musí mít dobře strategicky pojatý systém správy hmotných rezerv, protože v době krize jsou rezervy zásadním a často i jediným zdrojem, který má stát okamžitě k dispozici. AOBP disponuje řadou členských firem, které jsou klíčové pro bezpečnost České republiky, a to nejenom z hlediska armády, ale také krizové připravenosti na mimořádné situace,“ uvedl k paktu předseda SSHR Pavel Švagr.

AOBP dlouhodobě upozorňuje, že k zajištění dodávek v době krize je potřeba udržení výrobních kapacit v době míru. Při každém zhoršení bezpečnostní situace ve světě vzroste význam domácího obranného a bezpečnostního průmyslu, jelikož závislost na zahraničních dodávkách vždy představuje bezpečnostní riziko. I z tohoto důvodu dnes AOBP podepsala dohodu o spolupráci s SSHR.

AOBP a SSHR budou společně prosazovat posílení role domácího obranného a bezpečnostního průmyslu s cílem zajištění dosažení soběstačnosti České republiky. Inspirací a vzorem může být poměrně nedávno přijatý zákon o strategických rezervách Polské republiky, který stanovuje zásady vytváření, ukládání, uvolňování, likvidaci a financování strategických zásob, a také úkoly a organizaci Agentury hmotných rezerv, polské obdoby české SSHR. Cílí na to, aby Polsko nemělo dlouhodobou strategickou závislost na někom cizím a aby bylo jasně určené, jaké jsou strategické suroviny a aby je stát měl v zásobě za účelem soběstačnosti jak v době míru, tak zejména pro časy krize.

Prezident AOBP Jiří Hynek uvádí příklad ze současnosti, související s krizovou situací kvůli pandemii covidu-19: „Uvedu jeden příklad za všechny. Naše členská firma AVEC CHEM vyrábí ochranné prostředky, zejména filtry do ochranných masek. Když přijde krize, jakou byla třeba situace s covidem-19 přesně před dvěma lety, ochranné masky na skladech civilní obrany nestačí, s příchodem katastrofy se rychle spotřebují. V případě vypuknutí krize nebo konfliktu logicky poptávka po určitém zboží stoupne a stát na to musí reagovat, ideálně již být připravený. Když ale stát nemá dostatečné zásoby jak výrobního materiálu, tak již hotových produktů, musí se spoléhat na zahraniční dodavatele, např. z Číny, což jej činí závislým a nesoběstačným, a zvyšuje se tím bezpečnostní riziko. V době krize se navíc může dodací lhůta extrémně prodloužit, např. z jednoho měsíce na půl roku. A to už může být pozdě. Firma AVEC CHEM má slušné výrobní kapacity, kdyby stát v případě krize potřeboval dodávky, je ale potřeba, aby stát držel zásobu výrobního materiálu i již hotových produktů.“

Hynek ale podotýká, že s uskladňováním potřebného materiálu to není úplně jednoduché: „Výrobní materiál má samozřejmě nějakou spotřební lhůtu. Zásobu ale musí mít stát, nikoliv výrobce, pro kterého by to bylo finančně náročné a nevýhodné. Když jej ale bude skladovat stát, po nějaké době bude nevyužívané zboží prošlé. Když ovšem stát nakoupí potřebný materiál i hotové produkty a uskladní je u výrobce, bude mít záruku neustále čerstvého materiálu, který bude moct v případě krize pružně a okamžitě využít. Ideální je mít naskladněný mix výrobního materiálu i hotových produktů, konkrétní počty kusů si stanoví stát. Když firma něco odebere, ihned to doplní novým. A jelikož vyrábí denně, nehrozí expirace materiálu. Materiál mohou mít na skladě rozčleněný, odeberou vždy nejstarší a ihned doplní nový. Stát tak má k dispozici stále čerstvý materiál i hotové výrobky, které lze okamžitě dodat i okamžitě začít vyrábět nové. Stát nic neriskuje, nad běžnou produkci má u výrobce na skladě vždy čerstvý materiál pro okamžitou potřebu, vše se dá kdykoliv odebírat a nahrazovat. Stát má navíc dvě možnosti – buď si sám řekne, kolik chce nakoupit a uskladnit materiálu a zboží podle ceny, nebo stanoví, kolik chce utratit a podle ceny ať se vypočítá množství materiálu a produktů.“

Text dohody je možné si přečíst ZDE.

(ede)