INZERCE

IT systémy, bezpečnost, komunikace, kryptografie. Foto: Pixabay

Armáda nakupuje zabezpečení informačních systémů za třicet milionů. Bez soutěže

Bezmála třicet milionů korun zaplatí česká armáda za nákup kryptografických prostředků a technologií pro utajené spojení. Zjednodušeně řečeno šifrovací zabezpečovací techniky. Armáda tento sortiment nesoutěžila a využila výjimky v zákoně o zadávání veřejných zakázek.

Kryptografie neboli šifrování je věda o metodách utajování smyslu zpráv převodem do podoby, která je čitelná jen se speciální znalostí. Armáda si podle čerstvě zveřejněné smlouvy pořizuje kryptografické prostředky, které ji mají zajistit ochranu utajovaných informací v informačních systémech, které jsou využívané pro přenos především datových utajovaných informací.

Armáda zakázku za 29 906 787 korun s DPH nesoutěžila. Poptala ji u jediného dodavatele – pražské akciové společnosti ATS-Telcom (jejím vlastníkem je jiná pražská společnost s ručením omezeným Sitel).

„Veřejná zakázka byla zadána v souladu s ustanovením § 29 písm. s) zákona o zadávání veřejných zakázek. Byl osloven jediný konkrétní dodavatel a držitel licence na dovoz tohoto materiálu. Vybraný dodavatel je výhradním dodavatelem pro Českou republiku a zároveň držitelem certifikátu NÚKIB. Vláda ČR projednala veřejnou zakázku 24. května 2021,“ sdělil Ekonomickému deníku Jiří Caletka z tiskového odboru ministerstva obrany.

Jediný účastník

„Z důvodu předmětu veřejné zakázky se jedná o jediného účastníka veřejné zakázky. Tento v souladu s NÚKIB vydaným certifikátem a certifikační zprávou splňuje stanovené podmínky. Množství, typy a ceny jsou předmětem obchodního vztahu a vzhledem k charakteru informací je resort obrany nemůže veřejně prezentovat,“ podotkl Caletka.

Protože je dodavatelů podobného sortimentu v České republice více, Ekonomický deník se proto ministerstva zeptal, zda tuto zakázku nenapadla konkurence, zda se někdo neobrátilo na antimonopolní úřad? 

„Veřejné zakázky s tímto dodavatelem a výrobcem nebyly nikdy napadeny, a ani nikdy nebyly řešeny ÚHOS,“ doplnil Jiří Caletka.

Kryptografické prostředky jsou dle stanoviska ministerstva obrany pořizovány „centrálním způsobem na základě potřeb a plnění úkolů resortu obrany v souladu s koncepcí informatizace a střednědobým plánem investic v uvedené oblasti“.

Slouží pro zabezpečení komunikačních a informačních systémů armády, které jsou využívané pro přenos hlasových a datových utajovaných informací až do stupně utajení „TAJNÉ“ / „NATO SECRET“ / „EU SECRET“ podle zákona o ochraně utajovaných informací a o bezpečnostní způsobilosti.

Důraz je kladen na zajištění jednotného utajeného komunikačního prostředí v provozovaných komunikačních a informačních systémech na území České republiky i při společném nasazení sil mimo její území.

„Jedná se například o operačně taktické systémy pozemních a vzdušných sil, připojení do komunikačních systémů NATO, EU nebo jiných orgánů státní správy. Údaje o konkrétních nasazeních podléhají utajení,“ upřesnil alespoň trochu Jiří Caletka.

Detaily neprozradíme

Společnost ATS-Telcom za téměř 30 milionů armádě dodá například klíčový procesor, zařízení Dalibor/M, plničku šifrovacích klíčů, set kabelů k ní, externí čtečku smart karet a náhradní díly.

Na otázku jaká technologie výrobky, jakého dodavatele, armáda, a jaká byla cena předchozí zakázky, odpověděl zástupce ministerstva obrany: „Jedná se o výrobky, které splňují podmínky výše uvedeného zákona a dále vyhlášek o zajištění kryptografické ochrany informací, o provádění certifikace při zabezpečování kryptografické ochrany utajovaných informací, a souvisejících právních předpisů. V souladu s uvedenou vyhláškou o provádění certifikace jsou na uvedené výrobky vydány NÚKIB certifikáty a certifikační zprávy, které upřesňují podmínky nákupu, servisu, dovozu atd. Konkrétní typy a výrobce zařízení nemůže resort obrany z důvodu kybernetické bezpečnosti a zabezpečení ochrany utajovaných informací zveřejňovat.“

Ministerstvo obrany spolupracuje se společností ATS-Telcom už minimálně dvanáctým rokem, jak plyne z webu firmy. „Rozvíjíme telekomunikační síť ministerstva obrany realizací projektu výstavby přenosového prostředí tvrdí o sobě společnost před rokem 2010. Realizujeme projekt výstavby globální datové sítě pro ministerstvo obrany České republiky,“ lze se dočíst na webových stránkách společnosti v roce 2018.

Z evidencí Archivu bezpečnostních složek vyplývá, že předseda představenstva společnosti ATS-Telcom byl před rokem 1989 příslušníkem nebo zaměstnancem ministerstva vnitra.

Předseda představenstva společnosti ATS-Telcom, která dodává sortiment armádě, Michal Vančuřík, pracoval před rokem 1989 na ministerstvu vnitra. Foto: Jan Hrbáček

Jan Hrbáček