INZERCE

Balistická ochranná přiba 2017 od královéhradecké společnosti Argun. Foto: Ministerstvo obrany

Armáda nakoupí za téměř 100 milionů přilby od českého Argunu

Ministerstvo obrany nakoupí nové ochranné balistické přilby od české společnosti Argun. Smlouva byla zveřejněna ve veřejných registrech na konci září. Vojáci za novou ochranu hlavy zaplatí bezmála 100 milionů korun. Veřejná zakázka na nákup přileb se táhla několik let a byla velmi problematická. Nakonec i s novými přilbami, které armáda obdržela v loňském roce, byly problémy.

Česká armáda nakoupí nové ochranné balistické přilby od královéhradecké společnosti Argun. Smlouva byla dle Hlídače státu zveřejněna 30. září. Vojáci za novou ochranu hlavy zaplatí bezmála s DPH 99 752 400 korun.

„Předmětem smlouvy je závazek prodávajícího odevzdat kupujícímu přilby ochranné balistické 2017 a přilby ochranné balistické 2017 pro Vojenskou policii podle přílohy č. 1 specifikace zboží
smlouvy, podle referenčních vzorků a schválených technických podmínek a umožnit mu nabýt vlastnické právo k tomuto zboží,“ stojí v elektronicky podepsané smlouvě.

Společnost by měla zboží dodat do prosince 2021.

Vojáci by měli obdržet 7 100 přileb ochranných balistických 2017 a vojenští policisté 100.

Uzavřená kupní smlouva je k dispozici zde.

Nákup přileb provázely na ministerstvu obrany potíže. Úřadu se několikrát nepodařilo rámcovou smlouvu uzavřít a výběrové řízení muselo vypsat opakovaně. Mezi tím začala používaným helmám končit životnost.

Společnost Argun skončila ve výběrovém řízení druhá, vítěz tendru STV Group ale neuspěl ve vojskových zkouškách.

Armáda České republiky převzala větší dodávku ochranných balistických přileb 2017 od Argunu v září loňského roku.

„Vojáci obdrželi 4 221 přileb z celkového počtu 11 603 kusů, které byly převezeny z Hradce Králové do Centra zabezpečení materiálem týlových služeb v Brně. Další přilby s vybavením v rámci první dodávky dodá firma Argun během středy a čtvrtka v tomto týdnu,“ lze se dočíst ve zprávě z webu ministerstva obrany z loňského prvního září.

Podle předchozí smlouvy, kterou ministerstvo obrany uzavřelo s Argunem, měli vojáci obdržet přibližně 31 tisíc přileb. Firma Argun byla druhou oslovenou firmou v rámci výběrového řízení, které ministerstvo obrany vyhlásilo v roce 2017.

„Plníme naše sliby. Podporujeme český průmysl. Dodávka přileb je jedním z našich projektů rychlého dopadu, který má vybavit naše vojáky potřebnou balistikou,“ komentoval loňskou dodávku přileb náčelník Generálního štábu Armády České republiky armádní generál Aleš Opata.

„Jsme rádi, že jsme to byli nakonec my, kdo byl osloven v rámci výběrového řízení. Slíbili jsme, že přilby dodáme a povedlo se to v řádných termínech. Teď si jen přejeme, aby Armádě České republiky sloužily dobře a byla s nimi spokojena. Jsme česká firma, máme vlastní výrobní kapacity. Pouze základní materiál k výrobě nám dodává firma Dupont,“ uvedl před rokem Stanislav Petr majitel firmy Argun.

Armáda České republiky od firmy Argun již používá vesty ochranné balistické universální VOBU I.

Web CZ Defence nicméně letos v lednu uvedl, že jsou s novými přilbami problémy.

„Je tomu jen pár měsíců, kdy Armáda České republiky začala přebírat dodávky nových přileb, které se následně předávaly vojenským útvarům do užívání. Celkem si armáda objednala 31397 přileb za 435 milionů korun. Naši vojáci na dodávku nových přileb čekali opravdu dlouho a když se konečně dočkali, čekalo je, bohužel, zklamání v podobě nekvalitních bočních držáků, kdy je plast je příliš měkký a ohýbá se. Dodavatel přileb, hradecká společnost Argun, tedy nyní musí u všech přileb boční držáky příslušenství upravit. Podle dostupných informací se však zdá, že vadné boční držáky jsou jen jedním z více problémů, které nové přilby mají,“ napsal web CZ Defence.

„Odchylka spočívá v jiných vlastnostech bočních držáků, než jaké by měly mít. Jsou měkčí a dají se ohýbat,“ uvedl podle webu web CZ Defence generálmajor Štefan Muránský, šéf sekce podpory ministerstva obrany.

Přilby sice plní balistickou odolnost, nicméně díky měkkým postranním držákům příslušenství je jejich užití jen omezené. Proto nyní dochází k postupnému stahování přileb od všech útvarů Armády České republiky a Vojenské policie. Opravené přilby by se pak měly zpátky k útvarům vrátit do konce dubna tohoto roku. Společnost Argun nyní musí řešit opravu, respektive výměnu bočních držáků na vlastní náklady. 

„Tato výměna je již v běhu, a to i přes nepříznivou epidemiologickou situaci. Díky tomu, že výroba probíhá u nás a tuzemských subdodavatelů, může výměna lišt proběhnout v krátkém čase,“ uvedl v prohlášení Stanislav Petr, majitel firmy Argun. Dle mluvčího Ministerstva obrany nebude reklamace nic stát. „Ministerstvo obrany to nebude stát ani korunu,“ sdělil CZ Defence Jan Pejšek, mluvčí resortu.

Samotní uživatelé nových přileb si podle CZ Defence nestěžují pouze na výše uvedené boční držáky, ale i na další nedostatky, které přilby údajně mají. Jedná se např. o nekvalitně zpracovaný přední držák/montáž pro noční vidění NVG (Night Vision Goggles) či špatnou kvalitu šroubů, které se po čase uvolňují.

Vnitřní polstrování helmy je údajně vyrobeno ze zcela jiného materiálu, než byl k dispozici původně v rámci testování, což lze poznat již na omak. Současné výstelky do balistických helem po čase ztvrdnou a uživatele tlačí a dřou. Určitě si dovedete představit, jak nepříjemné to pro vojáka musí být po několikahodinovém či dokonce několikadenním nošení. Často se údajně trhá i samotné uchycení ochranných polštářků.

(hrb)