INZERCE

Česká republika přistoupením k rámcové dohodě pořídí minimálně 61 tanků v různých modifikacích. Dohoda umožní případné pořízení dalších 16 tanků. Na snímku Leopard 2A4. Foto: Ministerstvo obrany

Armáda má blíž k nákupu tanků Leopard a transportních letounů

Připojení k německé rámcové dohodě umožní České republice získat bojové tanky Leopard 2A8 za stejných podmínek jako německá armáda. Jednotková cena bude záviset na celkovém počtu tanků, které budou z této dohody pořízeny. Náklady na pořízení 61 kusů spolu se souvisejícím materiálem (simulátory, dílenské soupravy, výcvik), včetně inflační a kurzové rezervy a DPH jsou plánovány ve výši 39,8 miliardy korun. Při pořízení 77 tanků je předpokládaná cena 52,1 miliardy korun. Nákup tanků je spolu s pořízením dvou transportních letadel C-390 od společnosti Embraer součástí Seznamu strategických projektů Armády ČR.

Vláda ve středu na návrh ministryně obrany Jany Černochové (ODS) schválila Seznam strategických projektů Armády ČR. Jeho součástí je zároveň přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků Leopard 2A8, tzv. CPA (Cooperative Procurement Agreement).

Neznamená to ještě samotný souhlas s nákupem, ale jde o nezbytný mezikrok, který umožní dokončit vyjednávání. Následně, do konce roku, bude vládě k rozhodnutí představen komplexní materiál o podmínkách nákupu.

„Tanky i nadále zůstávají nezbytnou součástí těžké brigády. Jako jediné kombinují vysokou palebnou sílu, pohyblivost a odolnost. Unikátnost tankové techniky potvrzují zkušenosti z bojů na Ukrajině. Nákupem nových tanků plníme nejenom závazky vůči aliančním spojencům, ale zejména vůči své vlastní obranyschopnosti,“ uvedla Jana Černochová.

Seznam strategických projektů byl doplněn o pořízení hlavních bojových tanků Leopard a středních transportních letounů. Na seznamu dosud byl nákup letounů F-35 a pásových bojových vozidel pěchoty CV90. Povinnost předkládat každoročně vládě strategické projekty ukládá Ministerstvu obrany zákon o financování obrany, který byl schválen loni.

Strategické projekty umožňují zahájit velké zakázky, pro které je nezbytné víceleté financování. Zařazení na seznam neznamená, že se Ministerstvo obrany zavazuje příslušnou techniku nakoupit. O jejím případném pořízení a o uzavření smlouvy bude vláda rozhodovat v budoucnu na základě výsledku vyjednávání s výrobcem, nebo s vládou příslušného státu.

V případě projektu Leopard jedná ministerstvo obrany o nákupu hlavních bojových tanků Leopard 2A8 i o pořízení starší verze 2A4.

Česká republika má zájem nakoupit 61 nejnovějších strojů Leopard 2A8 v šesti různých modifikacích (hlavní bojový tank, velitelský tank, vyprošťovací vozidlo, mostní tank, ženijní tank, tank s kabinou pro výcvik řidičů). Česká republika bude mít možnost využití opce na dalších 16 těchto tanků; celkem tak může Armáda ČR získat až 77 strojů.

Zároveň, jak již dříve ministerstvo obrany informovalo, může mít Česká republika až 42 starších Leopardů ve verzi 2A4 a vyprošťovací tanky. Německo již Česku za jeho pomoc Ukrajině věnovalo 14 těchto tanků a jedno vyprošťovací vozidlo Büffel 3 na podvozku Leopard 2A4, a je připraveno věnovat české armádě stejné množství této techniky. Příslušné smlouvy by měly být uzavřeny v nejbližší době. Dalších 14 tanků Leopard 2A4 pak může Ministerstvo obrany z Německa zakoupit. O podmínkách v současné době vyjednáváme. Celkem by tak česká armáda mohla po roce 2030 mít až 122 tanků Leopard, což znamená značné rozšíření schopností tankového vojska.

Všechny potřebné smlouvy na pořízení tanků Leopard ve verzích 2A8 i 2A4 budou uzavřeny do konce letošního roku. Po podpisu CPA budou následovat ještě další jednání například o průmyslové spolupráci, o otázce financování nebo o modelu zajištění záručního a pozáručního servisu. Před dokončením vyjednávání je předčasné mluvit o celkové ceně, jakou Ministerstvo obrany za Leopardy 2A8 i 2A4 zaplatí. V případě nejnovější verze 2A8 dostane česká armáda hlavní bojové tanky za stejných podmínek jako armáda německá. Předpokládané výdaje za 61 tanků jsou ve výši 39,8 miliardy korun včetně DPH, za 77 tanků pak 52,1 miliardy korun. O tempu financování se bude ještě vyjednávat. Částka zahrnuje i příslušenství, školení, zkoušky a další. Započítána je i inflační a kurzová rezerva, konečná cena tak může být nižší. Cena za tanky Leopard 2A4 bude řádově v jednotkách miliard korun.

Dohoda CPA stanovuje podmínky spolupráce účastnických států a Ministerstvo obrany ji uzavře v příštích týdnech. Vláda souhlasem s přistoupením k tomuto ujednání schválila zahájení vyjednávání a uskutečnění kroků směřujících k přistoupení k rámcové dohodě na pořízení hlavního bojového tanku. CPA usnadňuje, urychluje a zlevňuje pořízení tanků díky množstevní slevě. Úsporu také přinese to, že budou minimalizovány rozdíly mezi národními verzemi. Další výhodou pro ČR bude, že připojením k již Německem vyjednané rámcové smlouvě významně ubude administrativní zátěž. Po podpisu CPA budou následovat ještě další jednání například o průmyslové spolupráci, o otázce financování nebo o modelu zajištění záručního a pozáručního servisu.

Dva speciály od Embraeru

Druhým projektem, který je nově zařazen na seznam strategických projektů, je pořízení dvou středních transportních letounů. Česká armáda dlouhodobě potřebuje posílit své schopnosti přepravit těžší a objemnější náklady na větší vzdálenost, a to i do krizových oblastí.

Na základě provedených studií bylo vyhodnoceno, že armádním požadavkům nejvíce odpovídají svými schopnostmi letouny C-390 od brazilské společnosti Embraer. Stále probíhají nezávazné tržní konzultace. Detailní nabídku chceme získat do konce třetího čtvrtletí.

V případě pořízení dvou středních transportních letounů armáda získá schopnost přepravit materiál i osoby na střední a velké vzdálenosti. Letadlo C-390 může být využito ke všem druhům vzdušných výsadků osob, ale i k padákovému shozu nákladu v kontejnerech či na paletách. Je také schopné přepravit i těžší bojová vozidla.

O ceně se s výrobcem v současné době jedná Odpovídat by měla ceně, za kterou stroje koupily další země.

Hodnotu zakázky ovlivní i další schopnosti. Jednou z nich je nákup modulu pro vzdušné hašení požárů, další pak zajištění zdravotnického odsunu osob, tankování za letu nebo možnost přepravy VIP pasažérů. Stroje by také měly být vybaveny systémem vlastní ochrany pro lety v krizových oblastech, měly by mít i ochranu před protiletadlovými řízenými střelami a systémy pro detekci zdrojů radiotechnických signálů. Stejně jako u dalších projektů je pro nás stěžejní zajištění zapojení domácího průmyslu do subdodávek a podpory životního cyklu. Zajistíme si tak bezpečnost dodávek pro podporu činnosti ozbrojených sil ČR.

Transportní letouny C-390 Millennium v nasazení. Foto: Ministerstvo obrany

Proč německé Leopardy?

K čemu potřebuje Česká republika nové tanky? Zkušenosti z konfliktu na Ukrajině jasně potvrzují unikátnost a bojovou hodnotu hlavních bojových tanků. Jako jediné kombinují vysokou palebnou sílu, pohyblivost a odolnost. Ukazuje se, že zejména moderní tanky západní konstrukce dokážou ochránit osádku i před novými hrozbami války vysoké intenzity.

Tanky jsou nezbytnou součástí těžké brigády, kterou Česká republika slíbila vybudovat jako náš příspěvek ke kolektivní obraně Severoatlantické aliance. Tankové vojsko potřebujeme nejen ke splnění aliančních závazků, ale především pro obranu České republiky. Pořízení nových bojových tanků je v souladu s vládou schválenou Koncepcí výstavby Armády ČR 2035.

Ministerstvo obrany na základě usnesení vlády jedná o pořízení tanků Leopard v nejnovější verzi 2A8. Pokud jednání dopadnou příznivě a vláda dohodnuté podmínky odsouhlasí, Česká republika se do konce roku připojí k rámcové smlouvě, kterou má Spolková republika Německo uzavřenou s výrobcem tanků (KNDS, dříve KMW).

Prostřednictvím přistoupení k rámcové dohodě pořídí Česká republika minimálně 61 tanků v různých modifikacích. Rámcová dohoda nám v budoucnu umožní případné pořízení dalších 16 tanků.

Připojení k německé rámcové dohodě umožní České republice hlavní bojové tanky získat za stejných podmínek jako německá armáda. Jednotková cena bude záviset na celkovém počtu tanků, které budou z této dohody pořízeny.

Náklady na pořízení 61 kusů spolu se souvisejícím materiálem (simulátory, dílenské soupravy, výcvik), včetně inflační a kurzové rezervy a DPH jsou plánovány ve výši 39,8 miliardy korun.

Při pořízení 77 tanků je předpokládaná cena 52,1 miliardy korun. O financování ale ještě budeme jednat a konečnou cenu mimo jiné ovlivní i výše množstevní slevy a podmínky pořízení speciálních platforem, jako jsou vyprošťovací, mostní a podobně.

Dostane šanci i český obranný průmysl?

Dostane při pořízení nových Leopardů šanci na zapojení do výroby i český obranný průmysl? Ministerstvo tvrdí, že ano. Zapojení českých firem do projektu je prý jednou z priorit resortu. Znamenalo by to to nejenom ekonomický profit, ale zejména posílení bezpečnosti dodávek v případě krize. Cílem ministerstva obrany je v souladu s klíčovými strategickými dokumenty České republiky, aby byl český obranný průmysl schopen zajišťovat mírové i krizové dodávky vojenského materiálu pro zajištění obrany země i plnění spojeneckých závazků.

Podmínkou ministerstva obrany je, aby smlouva o průmyslové spolupráci s výrobcem tanku KNDS, která se vyjednává separátně, byla uzavřena nejpozději ve stejný den jako smlouva o přistoupení k rámcové dohodě o pořízení tanků Leopard 2A8.

Ta by měla být uzavřena do konce letošního roku. Ministerstvo obrany vyjednává o zapojení českých firem do vývoje, výroby a zajištění životního cyklu bojových tanků Leopard 2A8 na českém území.

Výrobce KNDS se již na podzim 2023 zúčastnil takzvaného průmyslového dne, kde si mezi 30 firmami z českého obranného průmyslu našel potenciální partnery pro průmyslovou spolupráci. Jednání v této oblasti stále probíhají, nicméně firma KNDS od zahájení vyjednávání avizovala, že má velký zájem spolupracovat s českými podniky na dodávkách i pro ostatní evropské zákazníky Leopard 2A8 a i další své vojenské projekty. Důvodem je potřeba skokového navýšení výroby a schopnosti českého průmyslu v oblasti pozemní techniky.

Ničení pozemních cílů všech druhů

Ministryně obrany Jana Černochová byla 24. května 2023 na základě usnesení vlády pověřena zahájením jednání se Spolkovou republikou Německo o společném pořízení hlavních bojových tanků pro potřeby Armády ČR. Ve středu pak vláda odsouhlasila přistoupení k administrativní dohodě (tzv. CPA – Cooperative Procurement Agreement) týkající se společného pořízení hlavního bojového tanku Leopard 2A8 a souvisejících vozidel.

Jedná se o dohodu mezi několika zainteresovanými státy, které jednají o společném pořízení Leopard 2A8. Vymezuje pořízení požadovaného množství vozidel prostřednictvím dodatků ke smlouvám mezi SRN a výrobci jednotlivých modifikací platformy Leopard 2A8 a definuje mj. práva a povinnosti smluvních stran v procesu pořízení tanků. Usnadňuje, urychluje a zlevňuje pořízení hlavního bojového tanku a jejich modifikací díky slevě z pořizovaného množství a díky minimalizaci rozdílů mezi národními verzemi. Tato administrativní dohoda je nezbytným mezikrokem, který ještě neznamená připojení Ministerstva obrany k rámcové dohodě.

Na základě administrativní dohody by, v případě schválení vládou, Česká republika nejpozději do konce roku přistoupila k rámcové dohodě, kterou již má Spolková republika Německo uzavřenu s výrobcem tanků. A jak je již uvedeno výše, nejpozději ve stejný den bude podepsána smlouva o průmyslové spolupráci přímo s výrobcem tanků.

Hlavním bojovým tankem Leopard 2A8 bude vybaven především přáslavický 73. tankový prapor. Některé stroje budou také za účelem výcviku umístěny ve Velitelství výcviku Vojenské akademie (VeV-VA) a dalšími bude částečně přezbrojen 153. ženijní prapor.

Cílem je komplexně přezbrojit tankové jednotky 73. tankového praporu. Díky standardizované ráži NATO i vybavení moderními komunikačními a informačními systémy bude moct české tankové vojsko spolupracovat s aliančními jednotkami. Zvýší se operační schopnosti pozemních sil české armády, palebná síla, manévrovatelnost nebo ochrana osádky.

Hlavní bojový tank má být schopen za všech situací účinně ničit pozemní cíle všech druhů a mít vysokou úroveň pohyblivosti při všech předpokládaných taktických činnostech. Tyto parametry totiž zvyšují pravděpodobnost přežití tanku i na bojišti, na kterém budou intenzivně používány řízené protitankové střely a automatické či autonomní bojové prostředky.

Armáda požaduje kanon ráže minimálně 120 mm, kulomet ráže 7,62 mm nebo operační dosah minimálně 300 kilometrů. Tanky také musí být schopny hlubokého brodění.

Vojskové zkoušky a zavedení do užívání v Armádě ČR jsou plánovány na rok 2027. Ukončení dodávek se očekává nejpozději v roce 2030.

Armáda ČR chce pořídit šest modifikací tanků v nejaktuálnějších verzích, které používají nebo si objednávají i další spojenci. Konkrétně to kromě bojového tanku jsou verze velitelské, vyprošťovací, mostní, ženijní a pro výcvik řidičů.

Předpokládaná doba životnosti je 30 let, v české armádě by tedy měly být Leopardy 2A8 zařazeny do roku 2060.

Díky dodávkám tanků Leopard 2A4 a později 2A8 bude možné vyřazovat z výzbroje české armády stroje sovětské konstrukce T-72.

Jan Hrbáček