Ministerstvo obrany uzavřelo smlouvu na dodávku služebních šňůr, které jsou součástí vojenského stejnokroje. Jejich dodavateli, živnostníkovi, za ně zaplatí přes 5 milionů korun. Stejný dodavatel už armádě dodal přes deset tisíc šňůr v hodnotě přesahující 10 milionů korun.
Česká armáda nakupuje od živnostníka Jana Pikarta ze středočeských Nehvizd služební šňůry za více než 5 milionů korun, konkrétně za 5 536 038 korun s DPH. Služební šňůry jsou součástí vojenského stejnokroje. Dokument ke kontraktu byl zveřejněn v registru smluv. Jeho podstatná část, ceník jednotlivých šňůr, je ale začerněná.
„Tato informace není na základě výjimky stanovené v § 3 odst. 2 zákona č. 340/2015 Sb. uveřejňována a tudíž ji nelze poskytnout,“ sdělil k dotazu, proč je u kontraktu drtivá většina položek začerněna, Marek Vala z tiskového odboru ministerstva obrany.
V rámci této veřejné zakázky obdrželo podle Marka Valy pouze jedinou nabídku.
„Po ověření takzvané ceny obvyklé byla tato nabídka vyhodnocena jako vítězná,“ podotkl Vala.
OSVČ Jan Pikhart z Nehvizd armádě za posledních 10 let dodal přes 10 tisíc kusů šňůr, a to za více než 10 milionů korun.
Mohlo by vás zajímat
Text rámcové dohody je ke stažení zde.
Ze smlouvy vyplývá, že za jednu šňůru zaplatí armáda Janu Pikhartovi průměrně víc než 1 000 korun. Za celkových 5 239 šňůr totiž zaplatí 5 536 038 korun.
Ekonomický deník proto chtěl položit několik otázek i dodavateli – Janu Pikhartovi. Ten, přestože soutěží ve veřejném sektoru, nemá webové stránky, a na sít je k nalezení jen takzvaný freemail. Jan Pikhart ani přes urgenci ale na otázky Ekonomického deníku nezareagoval.
Ministerstvo obrany na dotaz Ekonomického deníku, odkud pochází primární produkt, ze kterého jsou služební šňůry vyráběny, uvedlo, že zemí původu je dle přiložených materiálových listů Česká republika.
Na otázku, zda armáda spolupracuje standardně s dodavateli, kteří nemají webové stránky a ani dostupný kontakt pak Marek Vala z tiskového odboru uvedl:
„Veřejné zakázky jsou vyhlašovány dle zákona č. 134/2016 Sb. Konkrétní podmínky účasti jsou stanoveny v zadávací dokumentaci, která je zveřejněna v Národním elektronickém nástroji. Zadavatel může stanovit podmínky pouze v souladu se zákonem, a to zejména dle § 6 zákona č. 134/2016 Sb, a musí dodržovat zásadu rovného zacházení a zákazu diskriminace. Požadavek na vlastnictví webových stránek a dostupného kontaktu nelze stanovit jako podmínku přihlášení se do veřejné zakázky.“
Dle Hlídače státu je armáda v podstatě jediným odběratelem Jana Pikharta ze strany státu. V databázi je možné nalézt ještě jednu drobnější smlouvu s vězeňskou službou za 154 275 korun.
(hrb)