INZERCE

Budova ministerstva obrany. Foto: Ministerstvo obrany ČR

Armáda kupuje nový nábytek. Nejvyšší stanovená cena je téměř 100 milionů korun

Česká armáda nenakupuje jen zbraně a střelivo s tím související komodity. Aktuálně se chystá nakoupit nový nábytek za téměř 100 milionů korun. Uzavřela kvůli tomu rámcovou smlouvu se třemi dodavateli. Nakupuje válendy, jídelní stoly, sedačky a židle. Nakoupí 50 tisíc kusů.

Ministerstvo obrany podepsalo 18. května rámcovou smlouvu na dodávku nábytku za téměř 100 milionů korun se třemi dodavateli. Hodnota smlouvy je podle Hlídače smluv 99 200 000 korun.

„Nábytek je určen k vybavení prostorů vojenských útvarů a zařízení po celé České republice,“ uvedl ke zjištění Ekonomického deníku Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Nábytek budou armádě dodávat akciová společnost Interier Říčany, společnost s ručením omezeným AKIT z Prahy a akciovka PROFIL NÁBYTEK z Humpolce.

Dohromady hodlá armáda pořídit zhruba  50 tisíc kusů sedacího nábytku.

„Předpokládaný počet jednotlivých komodit, tzv. spotřební koš, který sloužil pro účely vyhodnocení předložených nabídek, je uveden v příloze rámcové dohody (jedná se o válendy s úložným prostorem, křesla dřevěná čalouněná, sedačky jednomístné, dvoumístní a třímístné, židle kovové čalouněné a nečalouněné, židle dřevěné čalouněné a nečalouněné, židle otočné pojízdné, komplety jídelní stolní a židle jídelní). Množství bylo stanoveno na základě skutečných potřeb v předchozím období,“ podotkl Jakub Fajnor.

Padla i nižší nabídka

Jakým způsobem tedy byli vybráni dodavatelé? Jaké byly podmínky soutěže? Kolik se jí účastnilo uchazečů? Jaké byly cenové nabídky?

Dodavatelé byli podle mluvčího ministerstva vybráni na základě veřejné zakázky v nadlimitním režimu s názvem „Nábytek sedací 2021-2024”. Zakázka byla vypsána v otevřeném řízení.

„V souladu s § 135 zákona o zadávání veřejných zakázek byla uzavřena rámcová dohoda se třemi dodavateli postupem s obnovením soutěže. Hodnotícím kritériem pro výběr nejvhodnější nabídky byla ekonomická výhodnost nabídky – nejnižší nabídková cena prvních tří dodavatelů v pořadí,“ doplnil Jakub Fajnor z ministerstva obrany.

Armáda nákup nábytku – válenda. Fotografie z přílohy uzavřené smlouvy. Foto: Jan Hrbáček

Podmínkami soutěže bylo dle Fajnora prokázání splnění základní a profesní způsobilosti, technické kvalifikace, technických podmínek a zpracování nabídkové ceny dle zadávací dokumentace. „Soutěží tedy prošli pouze dodavatelé, kteří splnili všechny tyto předpoklady,“ odpověděl na jeden z dotazů Ekonomického deníku zástupce ministerstva.

Nabídky podali čtyři účastníci, nabídkové ceny se pohybovaly od 69 866 720 korun bez DPH do 73 849 600 korun bez DPH.

Podle Jakuba Fajnora nakonec účastník s nejnižší nabídkovou cenou 69 866 720 korun bez DPH ze zadávacího řízení před podpisem dohody odstoupil. Jméno odstoupivšího soutěžitele ale ministerstvo nesdělilo.

„V soutěži byli vybráni tři dodavatelé, se kterými je uzavřena rámcová dohoda, v rámci níž jsou u jednotlivých komodit deklarovány nejvyšší možné ceny. Na základě jednotlivých poptávek budou následně soutěženy tzv. ´minitendry´, kdy spolu budou tři dodavatelé opětovně soutěžit o nejlevnější cenu. Podmínkou je, že nemohou překročit deklarované nejvyšší ceny, ale naopak budou mít motivaci nabídnout ceny výhodnější. Jedná se tak o nejefektivnější způsob, jak pořídit kvalitní nábytek za co možná nejvýhodnější ceny,“ tvrdí Jakub Fajnor.

Cena vzejde z minitendrů

Jak byla stanovena kritéria na typ nábytku, jeho design? „Kritéria pro typy a design vzešly ze zpracované technické specifikace, kde se zohlednila základní dlouhodobá potřeba a poptávka od jednotlivých útvarů a zařízení resortu. Design se volil základní ´ekonomik´ obdobně jako v celé státní správě, jedná se o standardizovaný nábytek,“ popisuje dále zástupce ministerstva obrany.

Armáda nákup nábytku – třímístná sedačka s křeslem. Foto z přílohy uzavřené smlouvy. Foto: Jan Hrbáček

Finanční limit rámcové dohody byl podle Jakuba Fajnora stanoven před zahájením výběrového řízení na základě předpokládaného poptávaného počtu jednotlivých komodit s přihlédnutím k jednotkovým cenám z předchozího období.

„Konkrétní dodavatelé nábytku, se kterými budou uzavřeny jednotlivé prováděcí kupní smlouvy na přímé objednávky nábytku, budou vybráni na základě výsledků výše popsaných ´minitendrů´. „Počet výzev je neomezený, cena uvedená v rámcové dohodě ovšem nesmí být překročena,“ dodal k akvizici 50 tisíc kusů nábytku, která se může blížit k cenovce 100 milionů korun Jakub Fajnor.

Rámcová smlouva, i s přílohou, je ke stažení zde.

Jan Hrbáček